Vajon a macskák is lehetnek OCD-sek? 3 jel, ami arra utal, hogy cicád kényszeresen viselkedik
2022. szeptember 17 - Képek: Getty Images Hungary
2022. szeptember 17 - Képek: Getty Images Hungary
Köszönhetően az egyre nyíltabb és felvilágosultabb hozzáállásnak a mentális problémák felismerését és kezelését illetően az emberek tekintetében, ez a témakör már nem akkora tabu, mint akár 10 évvel ezelőtt. Ám nagyon sok betegség érintheti a macskákat is. Ilyen például az OCD (Obsessive Compulsive Disorder) is.
Nemcsak az emberek, de az állatok is megérdemlik, hogy a pszichológiai problémáikat is kezeljék a jobb életminőség érdekében. De miről ismerheted fel az obszesszív-kompulzív zavart, és mit tehetsz az állapot javítása érdekében?
Ez a rögeszmés-kényszeres rendellenesség olyan viselkedési zavar, amely arra készteti a macskát, hogy látszólag jó ok nélkül részt vegyen bizonyos „rituálékban”. Ezek általában abnormális, ismétlődő és eltúlzott viselkedések, amelyek nem szolgálnak gyakorlati célt.
A macskák OCD-jének nincs konkrét ismert oka, de bizonyos fajtáknál, mint például a sziámi vagy egyéb ázsiai fajták esetében gyakoribbnak tűnik. Így feltételezhető, hogy a macskáknál jelentkező OCD genetikai eredetű, de erre egyelőre nincs elég bizonyíték.
Minden egyednél változó lehet hány rögeszmés viselkedést mutat. Valamelyiküknél csak egy figyelhető meg, de sajnos olyanra is van példa, hogy több ilyen kényszerrel kell együtt élniük.
A legbiztosabb és leggyakoribb jele az OCD-nek valószínűleg a túlzott szőrápolás. Ezek a macskák olyan mértékben nyalják, rágcsálják és piszkálják a bundájukat, hogy az nyilvánvaló szőrhulláshoz vezet. (Mielőtt elhamarkodott következtetést vonnál le, érdemes ellenőrizni, hogy kedvenced nem küzd-e élősködőkkel vagy nem allergiás-e esetleg az új eledelére vagy valamire a lakásban.)
Az úgynevezett „gyapjú szopás” is utalhat OCD-re. Néhány cica nemcsak, vagy nem a saját bundáján éli ki a kényszerességet, hanem valamilyen textílián. Rágcsálják, szopogatják vagy nyalogatják az összes útjukba kerülő szövetet. Súlyosabb esetekben az farokkergetés vagy az öncsonkítás is jelentkezhet tünetként.
A hiperesztézia szindróma gyakran megfigyelhető az OCD-től is szenvedő macskáknál. Még csak néhány éve ismerték el mint tényleges rendellenességet, ezért nem tudni biztosan, hogy az OCD egyik tünetével van-e dolgunk vagy inkább idegbetegségről van szó. Az ettől szenvedő cicák különösen érzékenyek az érintésre leginkább az alsó és hátsó tájékukon.
Ezek a viselkedésminták általában alkalmi tevékenységként indulnak, amit környezeti vagy fizikai tényezők válthatnak ki. Idővel a viselkedések rögzülhetnek, és már nincs szükség külső indítókra. A rögeszmés-kényszeres viselkedés folytatását az agyban lévő fájdalomcsillapító és örömöt okozó kémiai vegyületek ösztönzik, így válik ez a típusú magatartás egy szorongó vagy stresszes macska számára megküzdési mechanizmussá.
Az OCD-t sajnos nem lehet specifikus teszttel megállapítani. Általában a fent felsorolt minták elegendők a betegség gyanújához, de az állatorvos minden esetben kizárja a kérdéses magatartásformák egyéb lehetséges okait. Ha az orvos úgy ítéli meg, hogy valóban OCD állhat a viselkedés hátterében, úgy ajánlani fog néhány lehetséges kezelési módot.
Az obszesszív-kompulzív zavarra ugyan nincs végleges gyógymód, de odafigyeléssel és az alábbi kezelési módokkal remekül karban tudod majd tartani kedvenced állapotát. A szilárd napi rutin biztonságot ad a cicának hosszú távon és így kevesebb helyzet adódik majd az életében, amitől stresszes lehet. Nehéznek tűnik, de ha éppen tapasztalod a kompulzív magatartást, ne nyugtasd, ne csitítgasd, ne próbáld elterelni cicád figyelmét jutalomfalatokkal, mert így csak erősíted benne a szokás helyességét.
Sok természetes mód is létezik már a macsekok stressz-szintjének csökkentésére, ilyen például a CBD olaj. Ha a kialakult helyzet súlyosabb, természetesen sok vényköteles gyógyszer is a segítségetekre lehet.
Cicád talán a diagnózis után több odafigyelést és törődést igényel majd, de nem kell megijedned, így is teljes életet élhet. Ha a gyógyszeres kezelés közben bármiféle változás áll be, szintén tájékoztasd az orvosod; valószínűleg módosítani kell a gyógyszer típusán vagy az adagoláson.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek