Vajon a macskáknak vannak érzelmeik? Másképp élik meg ezeket, mint az ember
2022. december 14 - Képek: Getty Images Hungary
2022. december 14 - Képek: Getty Images Hungary
Rendkívül érdekes kérdés, hogy vajon a macskák képesek-e megélni az érzelmeiket, és ha igen, akkor pontosan melyek azok, amik hasonlóak az ember érzelemvilágához. Vajon tudnak-e szeretni, vagy éppen utálni, esetleg szomorkodni vagy örülni? Az alábbiakban erre a kérdésre keressük a választ.
Tudósok úgy tartják, hogy alapvetően a macskáknak gazdag érzelmi világa van, mégsem tudják pontosan meghatározni azt, hogy miként élik meg a boldogságot vagy éppen a bánat érzését. A legvalószínűbb válasz az, hogy ugyan számos érzelmet képesek megélni, mégis egészen másképpen teszik ezt, mint az ember.
Az érzelmek nem csupán a macska viselkedését képesek irányítani, hanem gyakran egyes dolgokra adott reakcióját is befolyásolják. Például a félelem olykor egyenes agresszív reakciót vált ki belőlük, míg az érintés és a simogatás pedig elmélyíti a kötődést. A legújabb tanulmányok azt sugallják, hogy a macskáknak nyolc alapvető érzelmi rendszerük van, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy reagáljanak az érzékszerveken keresztül az agyba továbbított információkra. Ezek a rendszerek magukban foglalják a vágykereső rendszert az élelem megtalálására; a félelem-szorongásos rendszert az ismeretlen eseményekre, amelyek veszélyesek lehetnek; a társas játékrendszert; valamint az utódok felnevelésére és alapvető társadalmi kötelékek kialakítására szolgáló gondozási rendszert.
Emellett arra is következtettek, hogy a macskák hasonlóképpen élik meg az érzelmeiket, mint az emberek, azonban a reakciók nem feltétlen ugyanazok. Így, amennyiben pontosan akarod értelmezni a macska érzelmeit, akkor elengedhetetlenül fontos, hogy ehhez a testbeszédét is pontosan tudd olvasni. Ez azért is lényeges, mert számos viselkedésproblémára is magyarázatot ad ezeknek a helyes értelmezése.
Sokan úgy vélik, hogy a macskák a kutyákkal ellentétben szinte képtelenek arra, hogy empátiát mutassanak az ember irányába. Azonban egy 2020-as tanulmány megcáfolta ezt a felvetést, és kimutatta, hogy a macskák mind vizuálisan, mind hallás útján is képesek beazonosítani az emberi érzelmeket. Sőt, ezen túlmenően ezekhez a felismert érzelmekhez képesek alkalmazkodni is, és az észlelt emberi érzelmeknek megfelelően képesek módosítani a viselkedésüket. Így például előszeretettel vigasztalnak minket.
A macskák talán titokzatos lények, de a legújabb tudományos eredmények egy kicsit jobban megvilágítják érzelmeik összetettségét.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek