Tudtad, hogy a macskák képesek átvenni a gazdi szokásait? Mutatjuk, mit árul el rólad a cicusod
2022. október 12 - Képek: Getty Images Hungary
2022. október 12 - Képek: Getty Images Hungary
Egy kutatás arra a felfedezésre jutott, hogy a macskák valóban képesek az emberek családjának a részévé válni. Méghozzá olyannyira, hogy sok esetben felveszik a gazdájuk szokásait is. Ez nemcsak arra utal, hogy egy bizonyos idő elteltével elkezdenek alkalmazkodni az emberek életmódjához, hanem arra is, hogy akár még a rossz tulajdonságokat is átvehetik gazdáiktól.
Egy kutatás arra világított rá, hogy annak ellenére, hogy a genetika képes számos aspektusát megmagyarázni a macska személyiségének fejlődésének, mégis vannak olyan elemei, melyekre ez abszolút nem ad magyarázatot. Így a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy míg a genetika segít megmagyarázni a személyiség és a viselkedés bizonyos aspektusait, addig egyértelműen az egyén környezete is jelentős tényező.
Giuseppe Piccione és munkatársai a Messinai Egyetem Állatorvosi Karán számos felmérést végeztek különböző háttérből jövő macskákkal. Az eredményeik pedig egyértelműen azt mutatták, hogy az emberi jelenlét és gondoskodás nagymértékben befolyásolja a cicák aktivitását és napi ritmusát.
A Journal of Veterinary Behaviorben megjelent tanulmány elkészítése alatt a kutatók két macskacsoportot vizsgáltak. Mindkét csoport kiváló ellátásban részesült az étkezés, az orvosi ellátás és az ápolás tekintetében. Az összes egyed gazdája napközben dolgozott, esténként pedig hazatért. A cicák első csoportja azonban kisebb otthonokban élt, és közelebb maradt gazdájához. A második csoport inkább fedett/kültéri életmódot élt nagyobb ingatlanokban. Ezeket a macskákat éjszaka is kint tartották. A megfigyelések során arra lettek figyelmesek a kutatók, hogy az első csoportba tartozó cicák elkezdték gazdáik tulajdonságait mutatni étkezésük, tevékenységük és alvási szokásaik tekintetében. Azonban az éjszakára kint hagyott macskák sokkal vadabbaknak és önfejűbbeknek bizonyultak.
Jane Brunt, a DVM és a CATalyst Council ügyvezető igazgatója szerint a macskák kiváló memóriával rendelkeznek, és rengeteget tanulnak a gazdájuk viselkedése által. Ugyanis képesek megjegyezni bizonyos cselekedeti mintákat az egészen alapvetőktől, mint például az, hogy hol tároljuk az ételüket, az olyan bonyolultakig, mint a bioritmus átvevése. Piccione rámutatott arra, hogy a cicák táplálkozási ideje maximálisan összefügg a gazdikéval, ami talán megmagyarázza, hogy az emberek és a macskák elhízási aránya olyan gyakran megegyezik. A cicák akár az ürítési szokásaikat is összeegyeztethetik a gazdáikkal. Sőt, a kutatások még azt is bebizonyították, hogy képesek a macskák ugyanakkor használni az alomdobozt, mint tulajdonosuk a wc-t.
Az Applied Animal Behavior Science-ben megjelent tanulmány a szokásokon túl a macskák személyiségét is vizsgálta. A kutatás az elsődleges tulajdonságokra tette a hangsúlyt, ami az arrogáns, szociális, félénk, bizalmas, agresszív, nyugodt, izgatott, domináns és kíváncsi jegyeket vizsgálta mind a gazdikban, mind a macskákban. Marieke Cassia Gartner és Alexander Weiss, az Edinburghi Egyetem kutatói úgy vélik, hogy a környezet, amelyben egy macska él, jelentősen meghatározza azt, hogy milyen személyiségjegyek alakulnak ki nála. Sőt, a cicák érdekes módon fel is néznek a gazdájukra, így nem csoda, hogy átveszik a viselkedésük mintázatát.
Brunt egyenesen úgy fogalmazott, hogy annak ellenére, hogy általánosan azt gondolják, hogy a macskák magányosak és tartózkodók, a tanulmányok kimutatták, hogy szociális állatok, és az emberek jelentik a fő társadalmi csoportjukat. Fontos, hogy a gazdik megértsék, ők a példaképek kedvencük számára, akire felnéznek, és akitől támogatást várnak.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek