hirdetés

A macskakiállítások rövid története és menete napjainkban: tudtad, hogy keverék cicák is versenyezhetnek?

László Enikő

2022. október 16 - Forrás: Laura Aceti, Viola Autieri /Képek: Getty Images Hungary

Meglepő, de már a 16. századi cicabarátok is szerveztek macskakiállításokat, -vásárokat. Igazán népszerűvé ezek az események azonban csak a 19. századi Angliában váltak, de az irántuk érzett lelkesedés a mai napig töretlen.

hirdetés

A következőkben a Laura Aceti és Viola Autieri által összeállított Legjobb barátunk, a macska című könyvből idézünk. A részlet a macskakiállítások világáról szól, de a könyv alaposan körbejár minden témát, ami a cicatartással kapcsolatos.

Miután a macska már részt vett egy bizonyos számú kiállításon, valószínűleg megszokja a körülötte lévő rengeteg ember jelenlétét, és némi egykedvűséggel szemléli a versenyt.

A macskakiállítások rövid története

„A 16. századi Angliában a falusi vásárok fellendítésére tartottak macskakiállításokat. Valójában az első kiállítás, amelyikről tudomásunk van, 1598-ra nyúlik vissza, Winchesterben rendezték meg a Szent Egyed napjához kapcsolódó vásáron. A 19. században már viszonylag fontossá váltak ezek a kiállítások. Általános vélekedés szerint Harrison Weir művész szervezte az első macskakiállítást 1871-ben a londoni Kristálypalotában, de az akkori krónikák egy korábbit is feljegyeztek, amelyet Fred Wilson természettudós rendezett, szintén a Kristálypalotában, még 1861-ben.

A törzskönyv: ez az okmány igazolja a macska családfáját, vagyis tartalmazza az ősei teljes listáját mindkét ágon. Régebben pedigrének hívták, a szó eredete a francia pied de grue, azaz »daruláb«, ami azokra a vonalakra utal, amelyek a felmenőket kötik össze.

A macskafélék nyilvántartása

Különböző nemzeti és nemzetközi szervezetek léteznek, amelyek nyilvántartják az egyes fajták jellemvonásait kiállításrendezési vagy tenyésztési céllal. Nemzeti szinten az egyik legrangosabb a Governing Council of the Cat Fancy (GCCF) az Egyesült Királyságban. Nemzetközileg a legfontosabb a Cat Fancier’s Association (CFA), a Fédération Internationale Féline (FIFE), a TICA (The International Cat Association) és az American Cat Fanciers Association (ACFA). (…)

Macskaversenyek

Sok országos és nemzetközi egyesület szervez kiállításokat, zsúfolt éves programnaptárból lehet válogatni.

Ha a cica három díjat szerez egy országban, akkor automatikusan megkapja a CAC-címet.

Alapszabályok

A macskakiállításokon felnőtt vagy kölyökmacskákat mutatnak be, fajtatisztákat és keverékeket, hímeket és nőstényeket, ép ivarszervűeket vagy ivartalanítottakat. Ezek a szempontok határozzák meg a különböző alkategóriákba sorolást, amelyek mindegyike kiállít egy győztest. A macska elnyert minősítései megjelenhetnek a pedigréjében. Az elismeréseknek különböző szintjei vannak.

Pontozási skála

A versenyszabvány pontszámokat rendel a macska egyes alaktani jellemzőihez és a kiállítás napján mutatott állapotához a megszerezhető összesen 100 pontból. A következő részeket bírálják el: a fej (általános fejforma, homlok, orr, profil, állkapocs, fogazat és fül), a szem (forma és szín), a test (forma, méret, csontszerkezet, a mancs magassága, a lábfej formája, a farok formája és hossza), a szőrzet színe, ticking (gyűrűzöttség), a bőr állaga. Minden szemponthoz pontszámot rendelnek hozzá, és végül pontozzák az általános állapotot.

Az elismert titulusok egyesületenként változnak, bár Európán belül hasonlóak.

Menete

Az esemény egy vagy két nap elfoglaltságot jelent a macskáknak (a versenyeket gyakran hétvégén rendezik). A macskákat reggel értékelik a bírák, akik minden kategóriában kiválasztják a legjobb példányokat. Délben az öt legmagasabb pontszámot elért macska közül kijelölik a Best in Show-macskát, a kiállítás legjobbját. Amikor nincsenek a bírálók kezében, az állatok egy 65 cm-es oldalfalú ketrecben várakoznak, vagy az utolsó csinosításokat végzik rajtuk.

Azokat a macskákat, amelyek ugyanahhoz a fajtához tartoznak és ugyanolyan színűek, egy időben szólítják, és egy bíró értékeli őket.”

Amennyiben szinte minden téma érdekel a cicákkal kapcsolatban, ez az ajánló neked szól.

élet kiállítás könyvajánló macska tenyésztés története macska történelem macskakiállítás történelem
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!