A macska tényleg jelzi a betegséget? Akár gazdája mentális problémáját is képes érzékelni
2022. november 14 - Képek: Getty Images Hungary
2022. november 14 - Képek: Getty Images Hungary
Azzal a ténnyel a tudomány mai állása szerint értelmetlen vitatkozni, hogy a macskák mély és erős köteléket képesek kialakítani gazdáikkal. Könnyen rá tudnak hangolódni az aktuális kedvünkre és érzéseinkre. Így nem meglepő, hogy sokakban felmerült a kérdés, hogy vajon azt is megérzik-e, ha betegek vagyunk.
Már most az elején lelőjük a poént. Fejlett szaglásának köszönhetően egy macska tényleg képes jelezni a betegséget. Az emberi test hormonális változásait szagolják ki, így szinte azonnal megérzik, ha valami nincs rendben velünk. Azt is megfigyelték, hogy a betegség érzékelése után az állatok sokkal ragaszkodóbbá váltak. Tehát a diagnózis után biztosak akarnak lenni abban, hogy elég figyelmet és támogatást kapunk. Aki eddig szerette hangoztatni, hogy a macskák számítók, hidegek és nem törődnek velünk, az azonnal szívja vissza!
Az Applied Animal Behavior Science szerint a macskák azon képessége, hogy észlelik a környezetük kémiai változásait, szerepet játszik a stressz csökkentésében. Biztonságban érzik magukat az ismerős illatokkal körülvéve, így felkeltik az érdeklődésüket az általuk nem ismert szagok.
Ha valaki beteg, annak a szaga minden esetben többé-kevésbé megváltozik a hormonális ingadozások miatt. Kedvenceink ezt érzékelik, így a legtöbb esetben hibátlanul képesek megállapítani, ha az emberi szervezetben valamilyen változás áll be. Ezt a képességüket használják a kolóniákban lévő betegséghordozók kiszűrésére is. Egymáshoz dörzsölődnek, hogy többek között a másik egészségét is meghatározzák.
A macskák a viselkedésbeli változásokat is megfigyelik. Te is biztosan figyelmes lettél már arra, hogy kedvenced mintha csak a lelkedbe szeretne nézni, olyan kitartóan figyel téged. Tulajdonképpen nem állsz messze az igazságtól. A betegségek mentális jeleit is képesek elkülöníteni az egyének normális, átlagos viselkedésétől. Ennek következtében nemcsak egyszerűen azt érzik, ha valaki beteg, hanem azt is meg tudják állapítani, hogy vannak-e fájdalmai.
A kutatások szerint egy hajszálnyival le vannak maradva a kutyák mögött, ha az emberek hangulatváltozásai kerülnek terítékre, de ez közel sem jelenti azt, hogy az ítélőképességüket kétségbe lehetne vonni.
A depresszió egy meghatározó jellemzője, hogy teljes mértékben megtépázza az ember energiáját, produktivitását és szociális képességeit. Elkerülhetetlen hát, hogy ez hatással legyen a másokkal való interakcióra. És ebbe beletartozik a háziállat is.
Bármennyire is próbálnád leplezni, kedvenced még a legapróbb gesztusaidból is tud következtetni, ha valamilyen változás lépett fel nálad. Ha depressziót és szorongást érzékelnek a gazdiban, sokkal figyelmesebbé és ragaszkodóbbá válnak. Sajnos az is előfordulhat, hogy leutánozzák a viselkedésedet, és ők is letargikussá, visszahúzódóvá válnak. Ennek a következménye sok esetben az étvágytalanság lesz, majd a legyengült immunrendszer.
Ha úgy érzed, hogy az állapotod mély nyomot hagy a cicuson is, nyugodtan kérj meg egy barátot vagy családtagot, hogy segítsen be az ellátásában. Ettől még nem leszel rossz gazdi!
Amikor egy beteg ember élete végéhez közeledik, a teste számos változáson megy keresztül, amelyek ahogy a betegségek esetében, úgy a halálnál sem maradnak észrevétlenek számukra. A nyugdíjasotthonokban és hasonló környezetben élő macskák általában jobban ismerik a halál szagát átlagos társaiknál.
Sajnos a saját életünkben is tapasztaltuk már, hogy a haldokló mellől a cica egy percre sem akart elmozdulni. Az utolsó pillanatokig vele maradt, enni és inni is a beteg ágya mellett volt csak hajlandó. Az említett cica kijárhatott a lakásból, ám az utolsó napokba csak az alomtálcáig tett egy-egy rövid látogatást.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek