hirdetés

9 bizarr és lenyűgöző tény a cicák puha mancsairól: úgy járnak, mint a dinoszauruszok, a lábujjhegyükön

Hangai Lilla

2022. december 18 - Képek: Getty Images Hungary

A macska mancsai csodálatosak. És nemcsak azért, mert az egyik legcukibb testrésük, hanem azért is, mert multifunkcionális segédeszköz a cicák számára. Számos feladat elvégzésében segítik a macskákat, ami nagyban növeli a túlélésük esélyét. Kommunikációs rendszerként, környezeti érzékelőként, valamint vadász- és ápolóeszközként is funkcionálnak; lengéscsillapítók, segítik a testhőmérséklet szabályozását, ráadásul elképesztően puhák és édesek.

hirdetés

Tarts velünk, hogy megismerhesd a macskamancs titkait!

1. A cicáknak van domináns mancsuk

Bár a tanulmányok különböznek a jobb-, bal- vagy kétmancsos macskák százalékos arányát illetően, mindannyian egyetértenek abban, hogy a macskafélék ugyanúgy preferálják bizonyos mancsukat, mint mi, emberek. Különösen akkor, ha bonyolultabb vagy kihívást jelentő feladatot kell megoldaniuk. Sőt, azt is sejteni lehet, hogy a kandúrok általában a balt részesítik előnyben, míg a lányok a jobbat. Ezt akár különböző feladatokkal otthon is tesztelheted.

2. Lábujjhegyen járnak

Akárcsak a dinoszauruszok, a lábon járó madarak, a kutyák és sok más emlőstársuk, a macskák is a lábujjhegyükön közlekednek. Ez a technika növeli a sikeres vadászat esélyeit, ugyanis az állat gyorsabban, hosszabb lépésekkel és csendesebben tud közlekedni.

3. Érzékeny és rugalmas

Megvan az oka annak, hogy a legtöbb macska határozottan tiltakozik az ellen, hogy babráljuk ezeket a rendkívül vonzó testrészeket. És nem azért, mert csiklandósak, bár nem áll nagyon messze a valóságtól. Azok a selymes párnácskák rendkívül érzékenyek. Nagy koncentrációban tartalmaznak idegreceptorokat, így finoman hangolt érzékszervek, amelyek segítenek a vadászatban és az egyensúly fenntartásában. Ezeknek a receptoroknak köszönhetően a macskák a mancspárnákon keresztül érzik a textúrát, a nyomást és esetleg a vibrációt is, ami segít nekik felmérni zsákmányuk élénkségét és közelségét.

Ráadásul még hihetetlenül rugalmasak is. A hajlítási és fordulási képességük segíti a macskaféléket a mászásban és a vadászatban. Az egyik oka annak, hogy a macskák olyan ügyesen másznak fel szó szerint bárhová, mert az elülső mancsaik úgy vannak kialakítva, hogy befelé forduljanak, hogy karmaikat bármibe bele tudják mélyeszteni. Ám még így is előfordulhat, hogy fennragadnak a magasságokban. Ennek az az oka, hogy az elülső mancsok gyengébbek, mint a hátsók.

4. Visszahúzhatók a karmaik

A gepárdok kivételével minden macskának visszahúzható karmaik vannak. Olyan elven működik, ahogyan a kardot is visszahelyezik a hüvelyébe, ha éppen nincs rá szükség. Ez azért különösen praktikus, mert a gyilkolószerszámok így élesek és védettek maradnak, valamint elkerülhető lesz, hogy járás közben a földet érintsék, és így zajt keltsenek.

5. Segít nekik izzadni

A mancs hűtőrendszer is, segít megóvni őket a túlmelegedéstől. Az ijedt és stresszes macskák a mancsuk aljáról is izzadhatnak. Ha legközelebb az állatorvosnál jártok, vagy valamilyen problémás szituációba kerültök, megfigyelheted a mancs lenyomatát a vizsgálóasztalon vagy a padlón.

A szfinx cicák mancsainak tisztítására különösen oda kell figyelni.

6. Nem azért kaparnak, hogy a gazdit kiborítsák

A sok közül az egyik oka annak, hogy a macskák megkarmolják vagy kaparják a tárgyakat az az, hogy megjelöljék a területüket, és információkat tegyenek magukról elérhetővé fajtársaiknak. A vizuális bizonyítékok mellett feromonok rakódnak le ezeken a karcos felületeken az illatmirigyekből, amelyek a mancspárnák között helyezkednek el. Még a hátsó lábaikon lévő mancspárnák is rendelkeznek illatmirigyekkel.

7. Az mellső mancsokon több ujjacska van

Ha alaposan megnézed a macska mancsát, látni fogod, hogy egy plusz lábujj van az mellső mancsain, amik valamivel magasabban helyezkednek el. Egész pontosan így 5 van a mellsőkön, 4 a hátsókon. A számozásuk belülről kifelé halad, így ezt „egyes ujjnak” hívjuk. Az állatorvosok szerint a mellső végtagokon lévő plusz lábujjakat sem a kutyák, sem a macskák esetében nem hívjuk farkaskaromnak, ráadásul a macskák hátsó végtagjain szinte sosem fordul elő ilyen plusz lábujj.

8. Nem ritka náluk az extra lábujj

Néhány macskának több lábujja is lehet, mint 18. Polidaktil cicáknak hívják őket, és mindegyik mancsuk rejthet akár 6-7 lábujjat is. Sokan „Hemingway macskáknak” nevezik őket a fehér, hatujjú macska után, amelyet Ernest Hemingway egy hajóskapitánytól kapott, amikor a floridai Key Westben élt. Azt tartják ezekről a cicákról, hogy szerencsét hoznak, és plusz ujjaiknak köszönhetően az átlagosnál tehetségesebb vadászok.

9. A színük koordinált

A párnácskák színe általában összhangban van a cica szőrszínével, ami logikus. De néha a mancspárna színe megegyezik az orr színével is. A fehér macskáknak általában rózsaszín párnáik vannak, és ugyanez vonatkozik a sárgákra is. A fekete cicáké fekete, a szürkéké szürke. A szmokingos, fekete-fehér színezetű cicák mancspárnái ugyan úgy mintásak lehetnek, mint a bundájuk. A teknőctarka vagy a kalikó cicák tappancsai érdekes színkombinációkat vonultathatnak fel, variálva a szőrzet összes színét.

domináns mancs egyensúly érzékeny mancs kalikó lábujjhegyen járnak macska kapar macska mancsa mancson keresztül izzad a macska polidaktil macska teknősbéka mintájú bunda
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!