A macska kíváncsisága nem felhívás keringőre: így tanítsd meg a vendégeidnek, hogyan tiszteljék a személyes terét
2022. december 20 - Képek: Getty Images Hungary
2022. december 20 - Képek: Getty Images Hungary
Általában, akik nem macskásak, kiszámíthatatlannak tartják a cicák viselkedését. Szerencsére azonban még a nem macskás emberek is érzékelhetik a cicusok hangulatait és igényeit egy nagyon kis odafigyeléssel és nyitottsággal. Ám ha nem veszik a fáradtságot, vagy nem tartják fontosnak, az könnyen problémákhoz vezethet. Kellemetlen élmény lesz annak a bizonyos személynek és a macskáknak is.
Ezen negatív tapasztalatok megelőzésének kulcsa az, ha felvilágosítjuk azokat az embereket, akik nem jártasak a macskakommunikációban. Ez az ünnepek és a családi összejövetelek közeledtével kiemelten fontos. Hogy mindenki megússza ezt az időszakot karmolások és lelki sebek nélkül, mutatjuk tippjeinket.
A bajszosok kíváncsisága határtalan, és bizony az esetükben nagyon sűrűn előfordul az, hogy úgy szeretnének felfedezni vagy megismerni valakit vagy valamit, hogy kapcsolatot teremtenének. Főleg nem fizikális kapcsolatot. Ha a farka remeg vagy merev, biztos lehetsz benne, hogy éppen csak nyomoz, és nem barátkozik.
Ha a cica lassan pislog, vagy a fejével megbökdösi a személyt, akkor lehet hozzá közeledni. De nem akárhogy! Számukra a szaglás a legfontosabb, így kérd meg az illetőt, hogy óvatosan nyújtsa ki a cica felé a kezét úgy, hogy az ujjai lefelé néznek. Hagyja, hogy a macska megszaglássza. Mindenképpen neki kell megtennie az első lépést. Ha hozzádörzsöli magát a kinyújtott kézhez, meg lehet próbálkozni egy kis simogatással és vakargatással a fülek tövében vagy az áll alatt. Ha azonban a cica elhúzódik, ne erőltessék tovább! Ha kedve lesz, majd felveszi újra a kapcsolatot. A lazaság és a könnyedség az ő esetükben sokkal célravezetőbb.
Fontos, hogy a cicának legyen elég helye, ahová a vendégek elől menekülhet. Főleg akkor, ha gyerek is van közöttük. A gyerkőcöknek is érdemes megtanítani, hogy ha a cica a kaparófáján van vagy a fekhelyén pihen, nem szabad zavarni. Mindig meg kell várni, hogy ő vegye fel velünk a kapcsolatot.
Ha vendégek érkeznek hozzád, nyugodtan szólj nekik néhány szót a cica szokásairól, személyiségéről és igényeiről. Aki nem szokott hozzá a macskák vagy az állatok társaságához, annak nagy segítség lehet ez, hiszen így tudni fogja, hogy hogyan viselkedjen. Aki pedig ismeretes a macskák világában, az általában mindig szívesen ismer meg más állatokat és azoknak a különös szokásait.
Jellemző ránk, emberekre, hogy a legnagyobb jóindulatunk miatt magunkból indulunk ki, és azt gondoljuk, hogy a szeretetük és gondoskodásuk kimutatása minden esetben kellemes és vágyott dolog. A macskák esetében ez nem feltétlenül van így. Ha elmagyarázzuk ezt látogatóinknak, kevésbé élik meg csalódásként, ha a cicus nincs éppen barátkozós hangulatában.
Előfordulhat az is, hogy a vendégek mindezek ellenére mégis erőnek erejével akarnak megismerkedni a macskával. Finoman, de határozottan elmondhatod nekik ilyenkor, hogy szeretnéd, ha ezt abbahagynák, ugyanis csak a feszültséget kelti mindenkiben az ilyen hozzáállás. Így elkerülhetők lesznek a karmolások, harapások és sértődések. Ha nem értjük a macska kommunikációját, aki ezáltal fenyegetve érzi magát, előfordulhat, hogy ez majd agresszióhoz vezet. Ennek pedig nem a cica lesz az oka, a hanem sajnos az emberek.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek