hirdetés

A polidaktil macskák titokzatos és varázslatos élete: vajon a plusz lábujj tényleg szuperhőssé teszi őket?

Hangai Lilla

2023. január 17 - Képek: Getty Images Hungary

Egy átlagos macska mellső mancsain 5-5 lábujj található, míg a hátsókon 4-4. Azonban egy nagyon érdekes genetikai mutációnak köszönhetően léteznek olyan cicák, melyek mancsain 6, vagy annál több ujjacska fejlődött ki. Ezeket a cicákat polidaktil macskáknak nevezik, de emlegetik őket Hemingway macskaként is.

hirdetés

Tarts velünk, és megtudhatod, hogy Az öreg halász és a tenger írójának mi köze van ezekhez a különleges cicákhoz és eláruljuk azt is, miféle legendák övezik őkegyelmüket.

Ártalmatlan genetikai mutáció

A polidaktilizmust egy domináns gén genetikai mutációja okozza. Leggyakrabban az mellső mancsokat érinti, de előfordulhat a hátsó lábakon is; rendkívül ritka, hogy egy macska mind a négy mancsán polidaktilis legyen.

Többnyire ártalmatlan a macska egészségére és jóllétére, a legendákkal ellentétben nem teszi őket ügyesebbé, de nem is akadályozza őket semmiben. Ezek a karmok is visszahúzhatók és rendszeres trimmelést igényelnek.

Fontos megjegyezni, hogy a macskáknál is előfordul a radiális hipoplázia nevű betegség, amelyet gyakran összetévesztenek a polidaktilizmussal, ugyanis ez is extra ujjak kialakulását okozza, rendkívül széles, lapos mancsot eredményezve. Ezt az állapotot mindenképpen kezelni kell a polidaktilizmussal ellentétben!

Egyujjas kesztyű

Az egyujjas kesztyűhöz hasonlító mancsok akkor fordulnak elő, amikor az extra lábujjak a mancs közepén képződnek, így az „egyes ujjnak” hüvelykujjszerű megjelenést kölcsönöz. Ez az ujjacska azonban nem befordítható.

Mint egy szerencsehozó talizmán

Míg a fekete macskákat a szerencsétlenséggel, a kalikókat a szerencsével társították, úgy a polidaktil macskákról is azt hitték, hogy szerencsét hoznak. Ez legenda főleg a tengerészek között tartotta magát. Gyakori látvány volt, hogy hajóutakra is magukkal vitték őket.

Emellett úgy tartották, hogy plusz lábujjaiknak köszönhetően az egerészetben is ügyesebbek, és a hajó síkos felületén is könnyebben közlekednek. Legnagyobb számban Nyugat-Angliában, Walesben, Kanadában és az Egyesült Államok keleti részén fordulnak elő, amit a transzkontinentális hajókon töltött napjaiknak tulajdonítanak.

Ernest Hemingway is rajongó volt

Szívmelengető érzés, hogy ha találkozhatnánk Ernest Hemingway-jel, biztosan lenne közös témánk. Ernest (szeretünk arra gondolni, hogy megengedné, hogy így szólítsuk) egy hajó kapitányától kapott ajándékba egy fehér polidaktil cicust, aki a Snowball (Hógolyó) névre hallgatott és azonnal elrabolta gazdája szívét.

1961-ben bekövetkezett halála után a floridai Key Westben lévő otthona múzeummá, és szeretett macskái otthonává változott. Jelenleg a cicakolónia az eredeti „falka” körülbelül 50 leszármazottjának ad otthont, amelyeknek nagyjából a fele polidaktil.

Jake, a rekorder

A Guinness Rekordok Könyve szerint egy Jake nevű polidaktil sárga cirmos tartja a legtöbb lábujj világrekordját. Jake-nek összesen 28 lábujja van, 7-7 mind a 4 mancsán. Mindegyik ujjacskának saját talppárnája, karma és csontszerkezete van.

A maine coonok között kifejezetten gyakori

Egy időben ezeknek a cicáknak körülbelül 40%-a polidaktil volt, tőlük eredeztethető ez a gén. Érdekes módon a mai előírások alapján, a fajtastandard szerint szinte egyetlen fajtatiszta macskánál sem kívánatos tulajdonság a polidaktilizmus. Kiállításokon, bajnoki versenyeken nem indulhatnak az ilyen cicák. Kivételt képez ez alól a pixie-bob fajta, ahol megengedett tulajdonság a polidaktilizmus.

egerészet Ernest Hemingway macska genetikai mutáció génmutáció guinness rekord maine coon polidaktil macska radiális hipoplázia szerencsét hozó macska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!