Ebben a 4 dologban különböznek a nőstény és kandúr macskák leginkább: igaz, hogy ragaszkodóbbak a hímek?
2023. április 6 - Képek: Getty Images Hungary
2023. április 6 - Képek: Getty Images Hungary
Abban, hogy egy macska milyen jellemző személyiségjegyekkel rendelkezik, nagy szerepet játszik a neme. Sokkal nagyobbat, mint azt elsőre gondolnád!
Azt azonban még a legelején szeretnénk leszögezni, hogy a fajta, a genetika, a szülők személyisége és a múltbéli tapasztalatok szintén nagyon sokat formálnak rajtuk, így csak a nem alapján választani hiba lenne. Ám egy újabb eszköz lehet a kezedben, ha az örökbefogadás előtt jól megfontolt döntést szeretnél hozni. De akkor is olvass tovább, ha egyszerűen csak érdekel a téma. Sok érdekes dolgot megtudhatsz kedvencedről.
Mielőtt belemerülnénk a különbségekbe, fontos megjegyezni, hogy sok személyiségjegy és viselkedés a nem ivartalanított macskáknál a legszembetűnőbb. Az ivaros hímek nagyobb valószínűséggel jelölgetnek, mutatnak agresszívebb, territoriális viselkedést vagy szökdösnek, míg az ivaros nőstények sokat és hangosan nyávoghatnak, ha elérkezik a párzási szezon.
Ha a cicát ivartalanították vagy ivartalanítani fogják (amit nagyon javaslunk!), abban az esetben ezek a negatív viselkedésminták nem annyira, vagy egyáltalán nem jellemzőek. De bőven akad ezeken túl is sok izgalmas különbség!
A hímek általában ragaszkodóbbak mind az emberekkel, mind a többi macskával. Sokszor megfigyelhető, hogy erősebb köteléket alakítanak ki, mint a lányok; legyen szó fajtársakról vagy emberekről.
Akkor javasoljuk őket leginkább, ha több időd van lekötni a játékos kedvüket és az energiáikat, mert a megfigyelések alapján több fizikális stimulációt igényelnek. Az esetükben gyakrabban előfordul, hogy szaladgálnak és ugrándoznak a lakásban. Ha egy nyugodtabb cicára vágysz, érdemesebb a csajok között körbenézned.
Ha több időt töltesz otthonról távolról a munkád vagy más elfoglaltságaid miatt, a nőstények általában ezt sokkal jobban tolerálják. Idegenekkel és más háziállatokkal azonban tartózkodóbbak, mint a kandúrok. Territoriális viselkedést is mutathatnak a preferált családtag vagy kedvenc hely iránt. Ennek a „főnökösködő” attitűdnek köszönhetően nagyobb valószínűséggel válnak a háztartás uralkodóivá.
Érdekes módon az ivartalanítás után is erős marad bennük az anyai ösztön. Bár nem valószínű, hogy egy elképesztően bújós kedvencre teszel szert a személyükben, abban biztos lehetsz, hogy odaadó és hűséges társaid lesznek, akiknek fontos, hogy éppen hogy érzed magad. Sokan tapasztalták, hogy betegség vagy rosszkedv esetén el sem mozdult mellőlük a cicájuk; óvta őket, mint egy anyuka.
Ha egynél több macska tartásán gondolkodsz, biztosan sok tanácsot hallottál vagy olvastál már azzal kapcsolatban, hogy milyen párosítások a legideálisabbak. Egy 1999-es tanulmány kevés különbséget talált a pozitív vagy negatív szociális viselkedés tekintetében olyan háztartásokban, ahol csak hím macskák, csak nőstény macskák vagy hím és nőstény macskák kombinációja élt. A kandúrok nagyobb valószínűséggel töltöttek időt egymással ugyanabban a szobában, míg a nőstény macskákat szinte soha nem lehetett látni, hogy más cicákat ápoltak volna. Egyéb különbségek azonban nem merültek föl.
Ez a tanulmány is arra ad bizonyítékot, hogy a személyiséget kell elsősorban figyelembe venni, ha macskát szeretnél tartani. Ha tutira akarsz menni, a kutyákkal ellentétben a macskáknál érdemes alomtársakat együtt tartani. Ezzel megkönnyíted a szocializációt és többet is játszanak majd együtt nézeteltérések nélkül.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek