hirdetés

A macskák kölyökkorukban nyávognak a mamájuknak, aztán már csak az embereknek: és erre jó okuk van!

Hangai Lilla

2023. április 24 - Képek: Getty Images Hungary

A macskák általában akkor nyávognak, amikor emberek közelében vannak, de ez azt is jelenti, hogy csak az embereknek nyávognak? Nemcsak az érdekesség kedvéért fontos ezt megérteni, a szorosabb kapcsolat kialakításában is nagy segítségedre lehet.

hirdetés

Következő cikkünkben igyekeztünk részletesen kivesézni a témát.

Miért nyávognak a macskák az embereknek?

A cicák különböző okokból nyávoghatnak az embereknek. Lehet szó egyszerű üdvözlésről, az etetési idő jelzéséről, kérhet ezzel a módszerrel összebújást, simogatást, de közölheti igényét arra vonatkozóan is, hogy például engedd ki vagy nyújts neki valamiben segítséget. És a lista itt közel sem ér véget! A legtöbb macskatulajdonos már azt is meg tudja különböztetni, hogy cicája különböző nyávogásai mit jeleznek, jelentenek.

Az anyamacskák nyávognak a kölykeiknek, és a kölykök is a mamának, de felnőtt korukra ez a szokás kivész, és csak az emberekkel való kommunikációban marad használatos. És erre jó okuk van!

A háziasítás volt a katalizátor

Ha például magadhoz szoktatnál egy elvadult macskát, aki az emberektől távol nőtt fel, tapasztalnád, hogy nem nyávogna, vagy csak valamilyen ahhoz hasonló hangot adna ki. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ők nem kommunikálnak egymással. Segítségükre vannak a szagminták, a mimika és a testbeszéd is.

A macskák azért nyávognak kizárólag az embereknek, mert a fentebb felsorolt eszközök az esetünkben egyáltalán nem, vagy csak mérsékelten működnek. Intelligens és figyelmes állatok révén a háziasítás időszaka során nagyon gyorsan rájöttek, hogy ha a saját érdekeiket is érvényesíteni akarják, más eszközökhöz kell folyamodniuk. Így a nyávogás egy második nyelvükké fejlődött, amely lehetővé tette a kommunikációt az emberekkel is.

És tényleg egy egyedi nyelvről beszélünk! Ahogy a különböző szavak, úgy a különböző hangzású nyávogások is eltérő jelentéssel bírnak. A rövid nyávogás általában egy egyszerű üdvözlés, míg a hosszan tartó nyávogás valamilyen igényt jelez, vagy figyelemfelhívás. A magas tartományban lévő nyávogás szorongást, fájdalmat, félelmet indikál. A részletes hangokról és jelentésükről itt írtunk bővebben.

Ebben a cikkünkben pedig összegyűjtöttük a legvokálisabb cicákat, akik előszeretettel nyávognak a gazdinak. Mellettük úgy érezheted, hogy egy komplett párbeszéd részese vagy.

Mi lehet a kivétel?

Ugyan nem a szó szoros értelmében vett nyávogásról van itt szó, de kár lenne nem megemlíteni. A nőstény macskák, amelyeket nem ivartalanítanak, a párzási szezonban (tél végétől ősz elejéig) tüzelnek, akár több alkalommal is. Társkeresés közben jellegzetes kiáltozásszerű nyávogással jelzik a kandúroknak, hogy szabad a pálya. Ez a hang azonban, ha teljesen őszinték akarunk lenni, nem annyira nyávogás, inkább kiáltás, ami egyre intenzívebb lesz, ahogy sürgeti a hölgyeket az idő.

ember hatása macskára evolúció kommunikáció macska ember kapcsolat macska és ember macska kommunikáció nyávog a macska nyávogás nyávogás jelentése
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!