Hallottál már a macskáról, aki vasútállomás-főnök lett? Ismerd meg Tama történetét!
2023. április 27 - Képek: Tama (cat)/Wikipédia
2023. április 27 - Képek: Tama (cat)/Wikipédia
Tama, a macska beírta magát a történelembe, ugyanis ő volt az első cica, aki olyan rangos pozícióval büszkélkedhetett, minthogy vasútállomás-főnök, illetve operatív tiszt lehetett a Japánban levő Kishi állomáson, a Kishigawa vonalon. Elsődleges feladata az utasok köszöntése volt, a későbbiekben pedig ezért a nemes szolgáltatásáért még kitüntetést is kapott, ugyanis jelenlétével hozzájárult a turizmus felvirágoztatásához.
Tama a wakayamai Kinokawában született, és egy csapat kóbor macskával nevelkedett, akik a Kishi állomás közelében éltek. Így nemcsak az utasok, hanem a helyi állomásfőnök is rendszeresen kijárt a cicusokhoz, és ellátta őket élelemmel. Ám 2004-ben komoly anyagi problémák miatt be akarták zárni az állomást. Azonban a helyiek addig harcoltak a kis állomásukért, hogy végül megmaradhatott. Időközben pedig a helyi állomásfőnök, Koyama örökbefogadta az egyik kóbor cicát, akit Tamának nevezett el.
Az alábbi angol nyelvű videóban jól látható, hogy mekkora népszerűségnek örvendett Tama.
Ezt követően 2006 áprilisában ismét felmerült az állomás bezárása, de végül a teljes felújítás mellett döntöttek. A egykori állomást lebontották, és az összes kóbor macskát ki akarták onnan zavarni. A jószívű állomásfőnök könyörgött azért, hogy ne lakoltassák ki szegény hontalan állatokat. Ennek hatására a vezetőség beleegyezett abba, hogy az új vasútállomáson is lesz helye a cicusoknak. A hírnek természetesen a helyiek is nagyon örültek, hiszen imádták a sok macskát, aminek tökéletes bizonyítéka volt az is, hogy nem sokkal ezután, 2007-ben a vasúti tisztviselők hivatalosan is kinevezték Tamát állomásfőnöknek. Feladatköre pedig leginkább az utasok üdvözlésére koncentrálódott.
A posztot pedig olyan komolyan vették, hogy az éves fizetés helyett a vasút egy évre elegendő macskaeledelt és egy arany névtáblát adott a macskának, amit a nyakörvére lehetett rögzíteni. Ezen a neve és a beosztása szerepelt. Egy állomásfőnöki sapkát is kapott, melyet kifejezetten Tamára terveztek.
Az alábbi angol nyelvű videó szintén Tama történetéről szól.
Tama kinevezése hatalmas népszerűséget hozott az említett állomásnak, méghozzá akkorát, hogy az az utasok számának 17%-os növekedését eredményezte. Ezen felül az utasforgalmi statisztikák 10%-os növekedést mutattak az azt megelőző évhez képest. Egy tanulmány becslése szerint a Tama körüli hírverés 1,1 milliárd jennel ( megközelítőleg 2, 8 milliárd forint ) járult hozzá a helyi gazdasághoz. 2007. december 5-én a vasúttársaság Tamát a Top Station Runner Award fődíjasának ismerte el. Az év végi jutalom esetében egy különleges macskajátékra és egy ünnepi ráklakomára módosult, továbbá Tamát a vállalat elnökének tették meg.
2008. január 5-én a macskát szuper állomásfőnökké léptették elő egy ünnepség keretében, amelyen részt vett a vállalat elnöke, a polgármester és körülbelül 300 civil is. Az előléptetése eredményeként ő lett az egyetlen vezető pozícióban elhelyezkedő „nő” a vállalatnál. Az új pozícióhoz pedig még saját irodát is kapott. Ezt követően, a helyi turizmus jelentős fellendítéséért 2008. október 28-án a prefektúra kormányzója, Yoshinobu Nishizaka lovaggá ütötte és a Wakayama de Knight címmel tüntette ki Tamát. Sőt 2009-ben a társaság egy különleges, Tama névre keresztelt vonatot vezetett be a vonalon, amely a macska rajzfilmszerű ábrázolásaival volt illusztrálva.
2010 januárjában az ügyfélkör bővítéséhez való hozzájárulásának elismeréseként a vasúti tisztviselők előléptették Tamát „üzemeltetési tisztviselővé”. Azonban az ambiciózus macska megtartotta az állomásfőnöki állását is, miközben átvette az új munkakört. Ő volt az első, és egyelőre az egyetlen macska, aki egy vasúti társaság vezetője lett. Sőt még személyzetet is kapott maga mellé húga, Chibi és anyja, Miiko személyében. 2010-ben az állomás épületének a szerkezetét is átalakították úgy, mintha egy macskaarcot formálna.
2011-ben ismét elismerték a macska munkáját: előléptették ügyvezető igazgatóvá, amivel egyben a vállalat elnöke is lett. Végezetül a hatodik állomásfőnöki évének tiszteletére rendezett ünnepségen bejelentették, hogy élethosszig meghosszabbítják a kinevezését, a munkaidejét pedig az életkorára való tekintettel csökkentik. Így kizárólag keddtől péntekig kellett az irodában tartózkodnia, a többi napot pedig a fáradalmak kipihenésére szentelhetette.
Tama 2015. június 22-én, 16 éves korában szívelégtelenségben halt meg egy Wakayama prefektúrabeli állatkórházban. Halála után több ezer rajongója érkezett Japán minden tájáról, hogy lerója kegyeletét. Temetésén pedig megkapta a „tiszteletbeli örökös állomásfőnök” címet, majd szobrot is emeltek a tiszteletére. Posztját a hagyományos 50 napos gyászidőszak után Nitama töltötte be. 2016 februárjában Tama lett az újonnan létrehozott Wakayama Hírességek Csarnokának első beiktatottja: bronz domborműves emléktáblát avattak, ami a macska élettörténetét mutatja be.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek