hirdetés

Ezt a 6 fajtát házi macskák és vadmacskák keresztezésével hozták létre

Hangai Lilla

2023. június 24 - Képek: Getty Images Hungary

Sokaknak rendkívül vonzó gondolat lehet, hogy egy olyan állatot tartsanak, amely vad felmenőkkel és egzotikus külsővel rendelkezik. Ám a hibrid macskák sok szempontból problémásak lehetnek. Mielőtt beleugranál egy ilyen hirtelen döntésbe, vagy esetleg úgy vásárolnál kedvencet, hogy nem is tudod, mibe nyúlsz bele tulajdonképpen, mindenképpen tájékozódj! Ebben segítünk most.

hirdetés

Következő cikkünkben bemutatjuk azokat a macskafajtákat, melyeket házi macskák és vadmacskák keresztezésével hoztak létre, valamint szó lesz arról is, hogy a hibrid macskák tartásával miért gyűlhet meg egy átlagos gazdi baja.

A bengáli a legelső és a legnépszerűbb hibrid.

A hibridek rövid története

Az 50-es, 60-as években állatkereskedésekben lehetettleopárdmacskákatkapni, akik abban az időben népszerűnek is számítottak a kisállattartók körében. Jean Mill tenyésztőhöz és környezetvédőhöz is került egy leopárdmacska valamilyen úton-módon, ami később párosodott a hölgy házi macskájával. Fogalma sem volt róla, hogy ilyen frigy létrejöhet, így őt is nagy meglepetésként érte, amikor kiderült, hogy a cica vemhes. Mill egyébként tisztában volt azzal, hogy az orvvadászat miatt óriási veszély fenyegeti a leopárdmacskákat. Emiatt döntött úgy, hogy egy alternatív fajtát tenyészt ki, ami eltereli a fókuszt a leopárdmacskákról.

Mill munkálkodásával párhuzamosan dr. Willard Centerwall is keresztezett leopárdmacskákat házi macskákkal a Loyola Egyetemen. Ezek a vad cicák ugyanis rezisztensek voltak a halálos és fertőző macskaleukózissal szemben, így azt szerették volna megtudni, hogy ez a tulajdonság átadható-e a hibrid utódokra. Sajnos később kiderült, hogy a mixek ugyanúgy hajlamossá válhatnak a kórra, sőt valamely utódok terméketlenné váltak, és a házi macskáknál effektív egyes vakcinák sem hatottak rájuk. A kutatás befejeződött, az így létrejött egyedeket megkapták különböző macskabarátok.

Igen ám, de az ember kapzsivá válhat, és olyan dolgokba is képes beleavatkozni – ha pénzt szimatol –, aminek komoly negatív következményei lehetnek. Vitatkozhatunk, hogy a tyúk vagy a tojás volt előbb – akárcsak a labradoodle esetében –, vagyis hogy a kereslet vagy a kínálat volt hamarabb, de ezen a ponton ez talán már nem olyan lényeges.

Toyger nőstény.

A hibrid macskák árnyoldala

Annak ellenére, hogy tagadhatatlanul gyönyörű cicák jönnek létre ezekből a keresztezésekből, a legtöbben érzik, hogy valami nincs rendben ezzel a folyamattal. Sok ilyen cica sosem lesz képes alkalmazkodni egy lakás nyújtotta körülményekhez. Nem lesznek szobatiszták, hatalmas mozgásigényüknek köszönhetően rombolnak, agresszívak lehetnek, nem jól szocializálhatók és kiszámíthatatlan a viselkedésük.

Arról nem is beszélve, hogy a tenyésztés során gyakori az anyamacska vetélése, valamint a koraszülött almok. Ráadásul a felnövő cicák egészségével is komoly gondok adódhatnak. Az egyébként is roppant borsos áruk nagyon könnyen megsokszorozódik olyan betegségeknek köszönhetően, mint az irritábilis bél szindróma vagy a rendkívül nehezen kezelhető parazitafertőzések, a kardiomiopátiás megbetegedés vagy a fertőző hashártyagyulladás (FIP). Az utóbbi ellen egyébként van védőoltás, de fentebb is említettük, hogy egyes hibrideknél ennek nincs hatása.

Lenyűgözők a vadmacskák, de lehet valamit úgy is csodálni, hogy nem akarjuk birtokolni!

Cheetoh kölyök.

Bengáli

A bengáli fajta keletkezését részletesen bemutattuk az előzőekben. Ő tehát a leopárdmacskák és a házi macskák – leginkább egyiptomi mau – keresztezésével jön létre. Rendkívül sok mozgásra és mentális stimulációra van szüksége, nagyon szereti a vizet és fára is remekül mászik. A legnépszerűbb hibrid fajta.

Szavanna

A szavanna a legnagyobb a hibridek között, a szerválok és a házi macskák keresztezéséből – leginkább sziámi, de sok helyen használnak egyiptomi maut, serengetit vagy bengálit is – születik meg. Rendkívül izmos és erőteljes macska, aki talán az összes közül a legjobban hasonlít vad ősére külsőleg és belsőleg is. A zajt, a tömeget, a stresszt kifejezetten rosszul tolerálja megfelelő szocializáció nélkül. Kifejezetten beszédes, sokat dorombol.

Chausie

A chausie a mocsári macska és házi macska – leginkább abesszin vagy keleti rövid szőrű – pároztatásával hozható létre. Rá is igaz, ahogy az összes hibridre, hogy ahhoz, hogy kiegyensúlyozott maradjon, rengeteg stimulációra van szüksége. Sokkal többre, mint egy átlagos háziasított macskának! A gazdával nagyon mély kötődést képes kialakítani, az egyedüllétet azonban nagyon rosszul viseli. A fajtára jellemző, hogy vad őseitől rövidebb bélrendszert örökölhet, ami lehetetlenné teszi számára a gabonák, zöldségek, növények megemésztését. Allergiára is kifejezetten hajlamos.

Serengeti

Érdekes territóriumra vetjük most a lábunkat. A serengeti macska már egy olyan hibrid, amit egy házi macska (keleti rövid szőrű) és egy másik hibrid macska (bengáli) keresztezésével hoznak létre. Az eredeti cél az volt velük, hogy úgy nézzen ki, akár a szervál anélkül, hogy vadmacskát kellene az egyenletbe hozni. Az előzőekhez képest kisebb testű; beszédes, mozgékony, intelligens macska.

Cheetoh

Egy újabban megjelent (2001) hibrid verzió a cheetoh, amit a bengáli és az ocicat (olyan házi macska, amely vadmacskára hasonlít, de nincs a génállományéban vad DNS) házasításával kreálnak. A megalkotója azért hozta létre a fajtát, hogy egy vad külsejű, de barátságos személyiségű cicát alkosson meg. Népszerűsége egyre növekszik, de egyelőre még egyetlen szervezet sem ismeri el hivatalosan.

Toyger

A toyger bengáli és cirmos házi macska keresztezésével „készül”. A fajta megalkotója, Judy Sudgen (a hölgy egyébként a bengáli fajta megálmodójának, Jean Millnek a lánya) azért hozta létre a toygert, hogy felhívja a figyelmet a vadon élő tigrisek védelmére. Ha ő mondja… A toyger egy játékos, kedves cica, akit könnyű tanítani, és erre szüksége is van, különben unatkozni fog és boldogtalanná válik.

Te mit gondolsz? Tényleg hibát követünk el, ha tenyésztjük és vásároljuk ezeket a fajtákat vagy ez a jövő?

bengáli chausie cheetoh felelős állattartás felelősség hibrid macskafajták hibridek serengeti szavanna tenyésztés toyger vadmacska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!