hirdetés

Hogyan szocializálj egy elvadult macskát: videón a csoda

Szénási Szimonetta

2023. június 27 - Képek: Getty Images Hungary

Sok macska igazi vadóc, aki még a legóvatosabb közeledésre is menekül, rosszabb esetben önvédelemből támad is. Megmutatjuk, miként férkőzhetsz egy ilyen jószág bizalmába.

hirdetés

Az ember közelében élő, de az emberi kedvességet és törődést nem ismerő cicák gyakran vadak, ha valaki megpróbál a bizalmukba férkőzni. Rengeteg macska él kolóniákban, akiket lehetőségeikhez és anyagi keretükhöz mérten többnyire az állatvédők gyűjtenek be átmenetileg, ivartalanítás végett, vagy mert segítségre szorulnak. Veled is megeshet, hogy egy bajbajutott állatba botlasz, ám hiába a jó szándék, előfordulhat, hogy nem tudod majd megfogni, mert túlságosan fél, emiatt menekül vagy akár támadhat is. Emellett van, hogy örömmel lennél egy kóbor szerető gazdája, ám úgy tűnik, semmi esélyed arra, hogy megszelidítsd az utcai vadócot. A macska számára is fontos a szocializáció, és van is rá módszer, amit mindjárt meg is mutatunk!

Az utcán élő macskák gyakran vadak, hiszen sosem törődött velük senki.

A csapda mint megoldás

Az alábbi felvételen láthatod, hogy az állatmentők miként fognak be egy alom kiscicát. A négy kölyök az utcán, lomok és szemét között tengette az életét egészen addig, míg az állatvédők fel nem figyeltek rájuk. Élvefogó csapdát használtak a kölykök befogására, amibe élelemmel csalogatták be őket. Mint látni fogod, az ételnek a későbbiek során is nagy szerepe lesz.

Bár a felvétel az Egyesült Államokban készült, a jelenség és a csapdázás gyakorlata hazánkban is jól ismertek. Ennek a módszernek hála sértetlenül tudják befogni még a legvehemensebb cicusokat is.

Étel és türelem

Miután sikerült becserkészni mind a négy kiscicát, jöhetett a folyamat nehezebbik része: a bizalom elnyerése. Kezdetben a kismacskák nagyon visszahúzódóak és félénkek voltak, csak éjszaka mutattak némi megnyugvást és aktivitást. Ez természetes, hiszen egy vadidegen ember – akihez hasonlóval talán előtte még sosem volt dolguk, vagy csak negatív tapasztalatot szereztek – fogta őket, és bezárta egy ketrecbe. Ebben a helyzetben óriási szerepe van a türelemnek. Muszáj kivárni, míg az állatok maguktól oldódnak, máskülönben csak tovább romlana a helyzet.

A közeledésben jó szolgálatot tesz némi finomság. Láthatod, hogy kezdetben a cicákat gondozó férfi messziről, egy kanál segítségével kínálja a cicákat. Mivel a kicsik eddigre már nagyon megéheztek, kis vonakodás után elfogadták a tápot. Ezt követően a tányérjukba is került étel, és miközben ettek, az állatvédő már óvatos meg-megsimogatja a cirmoskákat.

Az étel segíthet áthidalni a távolságot.

A következő lépés már nagyobb bátorságot kíván meg a macskáktól, hiszen másnap a tányérjuk már a ketrecen kívülre, a gondozó lába elé került. Ki kell merészkedniük, ráadásul az idegen közelébe, hogy megtölthessék a hasukat. Nagy kihívás! Innentől már egyre csökken a távolság állat és ember között, mígnem a cicák békésen falatoznak megmentőjük ölében.

Tehát az élelem mint hatékony segítség bevethető, ha elvadult macskával van dolgod.

Játék is szeretgetés

A macskatápos trükk remek segítség, hiszen a szükségletek előbb-utóbb a legkitartóbb macskát is arra fogják sarkalni, hogy fogadja el a felkínált falatokat. Ám szintén sokat lendít a folyamaton, ha érintéssel és kedves szavakkal is megerősíted az állatot abban, hogy csak jót akarsz neki. A videón is láthatod, mennyi simogatást kapnak a cicák, és miként játszik velük gondozójuk. Tehát a szocializáció részeként a macska kapjon rengeteg törődést.

A simogatás is nagyon fontos.

Egészségügyi ellátás

Miután sikerült a befogott cicák bizalmába férkőzni, fontos, hogy a kicsinyek megkapják a szükséges egészségügyi ellátást is. A bolhák, illetve egyéb élősködők eltávolítása a videón fésűvel történik, ám ugyanennyire fontos a gyógyszeres kezelés is. Emellett lényeges, hogy a befogott állatot minden esetben lássa állatorvos. Így derülhet csak ki, hogy egészséges állattal van-e dolgod, és megkaphatja a szükséges oltásokat is. A későbbiekben pedig a mikrochip behelyezése, valamint az ivartalanítás a két leglényegesebb feladata egy felelős állattartónak.

állatmentés állatorvos bélféreg bolha elvadult macska féreghajtás kóbor macska paraziták szocializáció
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!