hirdetés

Miért bámulnak a semmibe a macskák? Olyat látnak, amit te nem!

Szénási Szimonetta

2024. szeptember 28 - Képek: Getty Images Hungary

Megesett már, hogy a szobába lépve azt láttad, macskád meredten bámul az üres sarokba, vagy épp a falat szuggerálta rezzenéstelenül? Ijesztő, és sokan úgy vélik, a cirmosok ilyenkor szellemet látnak. Valóban így lenne?

hirdetés

A vázolt szituációnál már csak az dermesztőbb, ha az állat mintha valamit követne is a tekintetével. Ilyenkor felsejlik az emberben valamennyi horrorfilmes és paranormális tevékenységet feldolgozó filmélménye, és könnyen lehet, hogy még a víz is leveri a túlvilági lények közelségének gondolatára. Dr. Rachel Barrack, a New York-i Animal Acupuncture állatorvosa segít megfejteni a rejtélyt, mit bámulnak ilyenkor a macskák.

A magyarázat az adottságaikban rejlik

Mint a doktornő rámutatott, a különös jelenség magyarázata az lehet, hogy a cicák kiváló – a mienknél sokkal élesebb – látásuknak köszönhetően egészen apró mozgásokat is képesek érzékelni. Tehát tulajdonképpen amikor a semmit bámulják, valójában látnak valamit, ami a mi szemünknek felfoghatatlan. Egy 2014-es tanulmány szerint a kutyák és a macskák is látnak olyan fényspektrumokat, amelyeket mi nem. Például az ultraibolya (UV) fényt.

Képzeld csak el! A macskák szemében az emberi szemhez képest hatszor-nyolcszor annyi fényérzékelő pálcika van, ami azt jelenti, hogy sokkal többet látnak a nagyon gyenge fényviszonyok között is. Valószínűleg ez az egyik oka annak, hogy hajlamosak az éjszaka közepén kalandozni a házban.

A kutyák miért nem csinálják?

Logikus kérdés, hogy ha a kutyák is ugyanolyan jól látnak, mint doromboló kedvenceink, akkor jellemzően miért csak a macskák bámulnak a semmibe, míg a kutyáknál csak elvétve tapasztalható ez a viselkedés?

Dr. Barrack szerint ennek köze van a két állat személyiségbeli különbségeihez.

A macskák – a kutyákkal vagy más állatokkal ellentétben – természetüknél fogva kíváncsibbak. Ez magyarázhatja az olykor kiszámíthatatlan viselkedésüket

– fogalmazott.

Van, hogy ilyenkor szüksége van rád

Katie Armour, az MSPCA nevű állatvédelmi szervezet bostoni örökbefogadó központjának projektkoordinátora a The Dodónak azt nyilatkozta, hogy meglátása szerint ezekben a különös szituációkban megeshet, hogy a macska nem érzi magát biztonságban.

Az érvelése teljesen helytálló, egyben megfontolandó, hiszen azt mondja, hogy amikor a cica elkezdi látni ezeket a villódzó fényeket, az könnyen megrémítheti. Nem véletlen, hogy ilyenkor sokszor nyávogni kezd, jelezve a gazdának, hogy jöjjön gyorsan. (Hiszen tudod, a macskák a nyávogást a velünk való kommunikációra fejlesztették ki.)

A szakember azt ajánlja, hogy ilyenkor vegyük komolyan az állat aggodalmát. Elemlámpával világíts a sarokba, vagy nyomd a füled a falhoz, hátha meglátod-meghallod azt, ami kedvencedet felzaklatta. Ezzel egyúttal le is tudod csendesíteni a cicát.

Amikor téged néz

Szintén gyakori jelenség, hogy a macskák a gazdájuk arcába bámulnak. Ennek nagyon szívet melengető oka van: így fejezik ki a szeretetüket.

Emellett a pislogás nélküli meredt nézéssel arra is próbálhat ösztökélni téged, hogy magad is lassulj le. Így nem jelentesz fenyegetést. Szóval megeshet, hogy kicsit túlpörögtél, ami már sok a macskának, és nyugtalanná teszi.

Az adott élethelyzetből könnyen ki tudod következtetni, hogy a meredt nézés egy szerelmes pillantás, vagy egy „hé, nyugi!”- felszólítás-e. Ebben a cikkünkben részleteztük, mit is jelent, ha lassú pislogás kíséretében teszi mindezt.

Ha szeretnéd jobban megismerni kedvenced jelzéseit, hogy könnyebben felismerd, miként fejezi ki érzelmeit, akkor ezt a cikkünket ajánljuk.

állat szeretet állatorvos bámul a macska kutya és macska macska látása macska szeret miért néz a macska semmibe bámul a macska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!