Ez a nagy különbség a kutyások és a macskások között
2023. július 3 - Képek: Getty Images Hungary
2023. július 3 - Képek: Getty Images Hungary
Madarat tolláról, embert háziállatáról? Amióta világ a világ, rendszeresen felmerül az állattartókban, s a vonatkozó szakirodalmat böngészve az is kiderül, hogy a kutatókban is, vajon az, hogy kutyások vagy macskások vagyunk inkább, összefüggést mutat-e bármilyen képességünkkel.
Hatással van kiskedvencünk kiválasztására bármilyen tulajdonságunk? Tényleg kitartóbbak és hűségesebbek a kutyatartók, és szabadságvágyók a cicások? A wisconsini Caroll Egyetem szakemberei megvizsgálták a különbségeket a két legnépszerűbb kedvenc gazdái között. Érdekes eredményekre jutottak a kutyások és a macskások tekintetében.
Gondolkodtunk már azon, mik azok a készségek, melyek fontosak számunkra, hogy környezetünket hozzájuk igazítsuk? Lételemünk a mozgás, szívesen járjuk a természetet és vagyunk egész nap, akár a munkánk végeztével is aktívak? Netán szeretjük a kellemes, otthonülős napokat, hogy nem vagyunk időhöz, fix sétákhoz kötve, netán életritmusunk sem állandó?
Az, ahogy berendezzük otthonunkat, megszervezzük programjainkat vagy éppen kiválasztjuk, kivel osztjuk meg szabadidőnket, nagyban függ attól, hogy mely tevékenységek kapcsolnak ki. S ahogy kutyák esetében a fajta kiválasztása is illeszkedik alapvető természetünkhöz, már magában a tény, hogy miféle négylábúval osztanánk meg mindennapjainkat, hasonló okokon alapul.
Hasonló kérdések járhattak a San Franciscó-i Egyetem pszichológusainak is a fejében, amikor kutatási alapként a kutyás és macskás emberek viselkedés- és természetbeli különbségeit kezdték vizsgálni.
A 600 résztvevő bevonásával készült tanulmány kiindulási pontja önbevalláson alapult. Azt kérdezték meg a válaszadóiktól, hogy kutya- vagy macskaszeretőnek tartják-e magukat, és melyek azok a tulajdonságok, amelyeket a legvonzóbbnak találnak kedvencükben. A kérdésekre a válaszolók 60 százaléka inkább kutyásnak gondolta magát, míg alig 11 százaléka vallotta magát egyértelműen macskásnak. A fennmaradó, egészen nagy számú válaszadó egyformán szerette mindkét állatot – vagy éppen egyiket sem.
Ugyan a tanulmány kifejezetten az egyetemistákkal foglalkozott, így ami biztos, hogy az alábbi eredmények a fiatal felnőtteket jellemzik. Az, hogy náluk idősebbek személyiségjegyeire lehet-e abból következtetni, ki várja otthon a kanapén, jelen esetben nem derült ki. A korábbi, hasonló tematikájú vizsgálatok viszont megerősítették az eredményeket. Egy 2010-es, közel 5000 ember bevonásával készült kutatás ugyanis szintén kimutatta, hogy a kutyabarátok általában extrovertáltabbak, nyitottabbak, lelkiismeretesebbek és szabálykövetőbbek a macskásoknál. De vajon okosabbak is?
A személyiségbeli különbségek oka részben a macskák vagy kutyák által kedvelt környezettel magyarázható – foglalta össze az eredményeket Denise Guastello vezető elemző, az amerikai Carroll Egyetem pszichológiai professzora. – Lehetséges, hogy az emberek saját személyiségük alapján választják ki a háziállatokat.
Az eredmények azért nem nagyon döbbentenek meg bennünket, akik tudatosan figyeljük kis kedvenceinket. Megerősítést nyert ugyanis, hogy azok az emberek, akik szívesebben választották az ugatást a dorombolás helyett, élénkebbnek, energikusabbnak és nyitottabbnak bizonyultak. Ezek a tulajdonságaik valóban elengedhetetlenek ahhoz, hogy felelősségteljes gazdiként élhessenek rendszeres mozgást igénylő kis társaik mellett.
A macskák szerelmesei viszont az eredmények szerint introvertáltabbak, nyitottabbak és érzékenyebbek, továbbá hajlamosak lehetnek a nonkonformizmusra. Az összhang személyiségünk és állataink alapvető tulajdonságai között elengedhetetlen a harmonikus kapcsolathoz.
Egyéb tulajdonságaik mellett vizsgálták a válaszadók intelligenciáját is. Intelligenciának nevezzük az emberek azon képességét, mely a gyors, rövid, akár ösztönös elemzéseken alapuló döntési képességet és az azok következtében elért eredmények hatékonyságát és sikerét vizsgálja. A Caroll Egyetem tudósai szerint ebben is észrevehető különbség volt a két leginkább szeretett házikedvenc rajongói között. A macskabarátok átlagosan magasabb pontszámot értek el a teszteken, mint a kutyatartók.
S hogy ez azt jelenti-e, hogy a macskákkal élők okosabbak? Nem feltétlenül. Viszont kreatívabban döntenek, erőteljesebb bennük az a képesség, melynek köszönhetően az ismeretlen helyzetek nagy részében képesek felmérni a körülményeket és a lehetséges következményeket, s rugalmasan alkalmazkodva kiválasztani a lehető legjobb megoldásokat.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek