Ezek a nagymacskák Budapesten élnek – láttad már őket?
2024. július 1 - Képek: Fortepan
2024. július 1 - Képek: Fortepan
Közel 160 éve élnek Budapesten nagymacskák; az első pár különleges helyről érkezett. Ismerd meg velünk a Fővárosi Állat- és Növénykert nagymacskáit!
Hatalmas izgalommal járt a Fővárosi Állat- és Növénykert 1866-os megnyitása. A Városliget egyik büszkesége a kiegyezést megelőző hónapokban nyitotta meg kapuit. Az egykor lápos liget az egyik fő vasútvonal közvetlen szomszédságában volt. A nagy, kihasználatlan terület szinte adta magát arra, hogy olyan látványosságokkal töltsék meg, amik szórakoztatnak, és biztosítják a szabad levegőt is a polgárok számára. Ilyen nagymacskák élnek az állatkert területén!
Már a reformkorban felmerült az állatkert létesítésének igénye, azonban a forradalom és a szabadságharc, majd az azt követő időszak ellehetetlenítette a megvalósítását. A kiegyezés egyik előszelének is tekinthető uralkodói gesztus pár évvel később minden igényt kielégített. Nemcsak a már ismert, az országban élő kis és nagyvadakat gyűjtötték össze, hogy egyszerre láthatóak legyenek, de Ferenc József személyes menazsériájából is több példány utazott Budapestre. Erzsébet királyné, Sisi egy zsiráfot ajándékozott a frissen megnyílt állatkertnek.
Az első nagymacskák az 1870-es években érkeztek a fővárosba. Ugyan már a megnyitás idején szerettek volna néhány bundást is bemutatni a nagyközönségnek, a helyhiány miatt tíz évig kellett rájuk várni. 1876-ra, az Állatkert megnyitásának tízéves jubileumára elkészült az Oroszlánház, amelyet Hauszmann Alajos tervezett, s amely nemcsak oroszlánoknak, hanem más nagymacskáknak is helyet biztosított végül. Az oroszlánok után pár évvel a tigrisek is birtokba vették kifutójukat.
Az első párt még Batthyány Elemér gróf és Czetvertinsky Borisz herceg hozta magával 1875-ös indiai útjáról, ők korábban a gróf ikervári birtokán laktak. Az ő érkezésükkel állandóvá vált a tigrisek jelenléte a Városligetben. Azóta szibériai, bengáli és az egész világon egyedülálló különlegességnek számító jávai alfajaik is megfordultak nálunk. A II. világháborút csak kevés állat élte túl, így a háború utáni időszakot csíkos bundák látványa nélkül kezdte meg az Állatkert. Csak az 50-es években sikerült pótolni a hiányt.
A már említett jávai tigriseket pár évtizeddel később kihaltnak nyilvánították, azonban az elmúlt években ismét több helyen is látni vélték őket Jáván. Ha érdekel, miként igyekeznek a kutatók a rejtőzködő, vélhetően utolsó példányok nyomára bukkanni, ezt a cikkünket ajánljuk.
A Fővárosi Állat- és Növénykert szomorú időszakot élt át az elmúlt évben, elpusztult ugyanis Niva, a legendás anyatigris. A megüresedett kifutóba 2024 februárjában érkezett Agnes, a 3 éves nőstény nagymacska, majd májusban leendő párja, Dáriusz. A 7 éves hím a Debreceni Állat- és Növénykertből költözött a fővárosba. Dáriuszt a nagymacskák kifutórendszerének északkeleti, a Mérgesház felé eső kifutójában helyezték el, egyelőre külön Agnestől. A két nagymacska összeszoktatását azonban már megkezdték.
Dáriusz és Agnes:
Az első sörényes pici a tigrisek előtt érkezett; 1873-ban egy állatidomár vemhes példányát sikerült az intézménynek megvásárolnia. A nem sokkal a beköltözésük után megszületett kölyök Deák Ferenc egyik kedvence volt, akit szinte minden nap meglátogatott.
Az Állatkert egyik különleges látnivalója a modern állatkerti állattartás egyik előfutára volt; az 1910-es években oroszlániskolát hoztak létre.
Az 1950-es éveket követően legendás gondozójuknak, Huszár bácsinak köszönhetően tökélyre fejlesztették a munkaterápiás foglalkozásokat, mely megkönnyítette az állatok gyógyítását is. Az állatvilág királyainak nevezett hatalmasra nőtt cicák óriási sikert arattak azzal is, hogy képesek voltak különféle feladatokra. A tanított, együttműködő állatokkal való munka sokkal könnyebbé vált, és kiváló elfoglaltságot adott az állatok számára. Jelenleg Shakirát és Basilt láthatjuk a kifutóban, akik rendszeresen, sikerrel vesznek részt a nemzetközi fajtamentő programban is.
2022 legnagyobb látványossága kétségkívül az apró leopárdok születése volt. Banu és Akhum nászából két kölyök született; Arya és Amir lassan már felnőtt méreteket ölt. A veszélyeztetett nagyvadak az Állatkert jelenleg is folyamatosan zajló korszerűsítésének köszönhetően immár sokkal kényelmesebben fogadhatják látogatóikat.
A budapesti nagymacskák ráadásul újra teljes pompájukban láthatóak 2023 nyara óta, hiszen végeztek a közel fél éves felújításokkal, és a nagymacska kifutók korszerűsítésével is. Az elmúlt év során nemcsak a védőüveget cserélték ki, de átalakították és megnövelték a szabad területeket is. Háló került mindhárom szakasz fölé, ami hatalmas előrelépés, mert eddig csak az egyik kifutórész volt fedett. Így azonban már bárhol tarthatnak leopárdokat is.
Az ő biztonságos elhelyezésükhöz ez elengedhetetlen volt. A felújításnak köszönhetően már nemcsak betegségek, de az esetleges szaporulatok esetén is az állatok igényei szerint változtathatják az Oroszlánház beosztását az Állatkert szakemberei.
Ide kattintva érdekességeket olvashatsz el a tigrisekről, itt az oroszlánokról, itt pedig a leopárdokról.
Kiemelt képünk forrása: Fortepan – Schuller Judit
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek