hirdetés

A rendkívül fájdalmas szaruhártyafekély a kinti macskákat fokozottan érintheti

Hangai Lilla

2023. július 4 - Képek: Getty Images Hungary

A szaruhártya az a külső hártya, amely a szemgolyót védi a különböző behatásoktól. Három rétegből áll, amelyek mindegyike átlátszó. Ha egy vagy több réteg szerkezetileg sérül, például lyuk vagy karcolás keletkezik rajta, azt szaruhártyafekélynek nevezik.

hirdetés

A macskák esetében a szaruhártyafekély súlyossága eltérő lehet, a mélysége és kritikussága szerint osztályozzák. Máris elmondjuk, hogy miről ismerheted fel, és hogyan kezelhető.

A kinti vagy kijárós macskákat fokozottan érintheti.

A szaruhártyafekély oka és tünetei a macskák esetében

A legtöbbször a szaruhártyafekélyt valamilyen trauma, sérülés okozza. Ez lehet egy idegen test a szemben, vagy például egy karcolás harc vagy vadászat közben, de akár kémiai égési sérülés is (például sampon, irritáló anyag vagy nagy mennyiségű por kerül a szembe.) Ezeken kívül a csökkent könnytermelés, a szemhéj rendellenességei az olyan endokrin betegségek, mint a cukorbetegség vagy a Cushing-szindróma, illetve bakteriális, vírusos fertőzések is felelősek lehetnek a probléma kialakulásáért.

A szaruhártyafekély rendkívül fájdalmas, így nagyon fontos, hogy különös figyelmet szentelj a macskád szemeinek! Főleg akkor, ha kinti jószág vagy kijárós. A tünetek a következők:

  • A cica dörgöli a szemét a mancsával vagy tárgyakhoz, bútorokhoz, a padlóhoz dörzsöli.
  • Hunyorog, sokat tartja csukva.
  • A szeme vörös, gyulladtnak tűnik.
  • Előfordulhat váladékozás is, de nem feltétlenül.

Ha a fentiek közül bármelyiket tapasztalod, mindenképpen vidd el kedvencedet az állatorvoshoz! A szaruhártyafekély nem fog idővel elmúlni, és otthon sem lehet kezelni! Arról nem is beszélve, hogy minél többet vársz vele, annál hosszabb szenvedésnek teszed ki kedvencedet; elveszítheti a szemét és a látását.

Így zajlik a kezelés

A kezelés fő célja, hogy a szaruhártyát alkotó sejtek további pusztulását megakadályozzák, és megállítsák a sérülés növekedését, valamint megszüntessék a fájdalmat. Továbbá léteznek olyan terápiák is, amelyek ösztönzik a szaruhártyát a saját sejtjeinek újjáépítésére, miközben igyekeznek minimalizálni a hegesedést. A gyógyulás az eset súlyosságától függően 1-8 hét alatt következik be. Nagyon fontos még, hogy ez az állapot melegágya a különböző szemfertőzések megjelenésének, így az orvosnak erre is oda kell figyelnie.

Ha a fekély nagy kiterjedésű vagy mély, műtéti beavatkozás is javasolt lehet. Amennyiben a sérülés meghaladja a szaruhártya mélységének 50%-át vagy nem reagál a kezelésre, ajánlott szemész specialistához fordulni, de erről tájékoztatni fog az állatorvos.

A kezelésre néhány napon belül reagálnia kell az állatnak. Ha ez nem történik meg, a probléma súlyosabb, mint az orvos elsőre gondolta.

Erre kell még figyelni

A szaruhártyafekély gyógyulásának ellenőrzése a macskáknál kulcsfontosságú, ugyanis ha 5 nap alatt nem reagál a kezelésre, akkor az súlyos esetnek minősül, és ennek megfelelően kell kezelni azt a továbbiakban. Ezért lényeges, hogy ha megkaptad a kezeléshez szükséges instrukciókat és készítményeket, ennek ellenére se mulassz el visszamenni a kontrollra!

kinti macska leggyakoribb szembetegségek macska szembetegségek macska szeme szaruhártyafekély szembetegségek szemváladékozás
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!