hirdetés

Erre készüljön, aki súlyosan traumatizált cicát fogad örökbe: a macskamentő tanácsai

Szénási Szimonetta

2023. augusztus 23 - Képek: Getty Images Hungary

Mentett állatot befogadni nemcsak nemes cselekedet, de életmentő is. Hiszen a gazdásodott cica helyére új macska kerülhet, ezzel két élet is esélyt kap a szebb jövőre. Ám fontos tisztában lenni azzal, mit vállal, aki utcáról vagy épp menhelyről vesz magához kedvencet.

hirdetés

Sokszor ajánljuk nektek mi is az örökbefogadás lehetőségét, hiszen a macskamentő szervezeteknél és a menhelyeken megszámlálhatatlan  kis- és nagy macska vár gazdira. Ezek az árva jószágok pedig ugyanolyan tökéletes társsá tudnak válni, mint egy tenyésztőtől vásárolt macska. Ám az örökbefogadás kapcsán nagyon fontos dologra hívta fel a leendő gazdák figyelmét a Macskamentők Alapítvány. Minden jövendő macskatartónak ajánlott elolvasnia a tanácsokat és figyelmeztetéseket!

Az örökbefogadás sok macska számára nyújt második esélyt

Nem rózsaszín leányálom

Hogy az említett bejegyzést idézzük (ami ITT olvasható), a téma nem „rózsaszín leányálom”. Hangzott el (pontosabban íródott le) ez annak kapcsán, hogy a szervezetet megkereste egy úr, aki már meglevő 3 éves, ivartalan kandúrja mellé szeretett volna örökbefogadni egy „okos, extra bújós 3 hónapos kölyköt”.

Az állatmentő ennek kapcsán a posztban rámutat, hogy a mentett cicáktól (de lehet szó kutyáról vagy bármilyen más állatról) sem lehet azt elvárni, hogy „készen” kerüljenek a családhoz. Tanítani, nevelni kell őket. A már meglevő kedvencekkel való összeszoktatás is a leendő gazda feladata. Ám fontos tudni, hogy macskák esetében ez lehet problémás is.

A rangidős cica nem feltétlenül fog örülni a jövevénynek.

Az idősebb állat nem feltétlenül fogja elfogadni a jövevényt, még akkor sem, ha az kölyök. Természetesen ez nagyban függ az adott macska habitusától, amivel szintén az állattartó van tisztában. Neki kell mérlegelnie, hogy kedvence tudna-e tolerálni egy új társat. Ebben a kérdésben azonban nem árt egy szakértő – állatorvos, macskamentő, stb. – tanácsát is kikérni, nehogy rosszul döntsön az illető!

Ajánlott korban inkább passzoló és már ivartalan társat választani, és még így is fel kell készülni a hosszú, hetekig, sőt akár hónapokig tartó összeszoktatási folyamatra. Ami idő alatt előfordulhatnak olyan panaszok, mint bepisilés, jelölés, rongálás (ezek féltékenységi vagy stresszreakciók is lehetnek), illetve cicaharc is kialakulhat a két cirmos között. Ezeket kezelni kell hozzáértéssel és rengeteg türelemmel.

A cicák összeszoktatása időigényes, de nem lehetetlen!

A korábbi traumák nyomai

Emellett fontos tisztában lenni azzal is, hogy a mentett macskák többsége súlyosan traumatizált. Kidobták, megverték, kínozták őket; sokan közülük hosszú időn át éheztek, betegeskedtek. Mivel többnyire rossz tapasztalataik voltak az emberekkel, az itt született vagy piciként befogadott kiscicáknak pedig a gondozón kívül másokkal semmilyen, így érthető módon félősek és bizalmatlanok az idegenekkel. Őket meghódítani munka, idő és a már említett sok-sok türelem – ahogy egy vásárolt háziállat esetében is, csak másként.

Sok mentett macska félős és bizalmatlan; idő és türelem kell hozzájuk, de megéri!

Dönts felelősen!

Tehát az, hogy valaki „okos és bújós” cicát szeretne, az érthető, de nem feltétlenül teljesíthető. Emiatt könnyen lehet, hogy csalódás lesz a vége az együttélésnek. Amikor pedig emiatt visszakerül az állat a menhelyre, az számára hatalmas (és újabb) trauma, amitől mindenképp meg kell kímélni a mentett jószágokat. Így azt tanácsoljuk, előbb mérlegelj és mérd fel a lehetőségeidet, valamint az életkörülményeidet, és csak utána vágj bele ebbe a néha nehéz, de annál szebb kalandba, amit az örökbefogadás jelen.

állatmentés félős macska macska trauma mentett macska örökbefogadás összeszoktatás stressz trauma traumatizált
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!