hirdetés

A világ legszebb macskája Pápán él

Ványik Dóra

2023. augusztus 23 - Képek: Getty Images Hungary; Ferencz Magdolna Csilla

Spartacus, a bengáli kandúr hivatalosan is a világ legszebb macskája lett. A trónkövetelő azonban már a nyakában lohol. Szerencsére ő is a pápai Fenestra Cattery büszkesége, Hercules.

hirdetés

Spartacus és Hercules gazdája, Ferencz Magdolna Csilla évekkel ezelőtt tudta, hogy egy nap boldog bengáli tulajdonos lesz. 2018-ban, Pápán vette első cicáját, majd négy hónappal később úgy döntött, hogy tenyészteni fogja ezt a különleges fajtát. 2020 decemberében, egy álmatlan éjszakán talált rá Spartacusra, így reggel a családot azzal a hírrel fogadta, hogy hamarosan érkezik hozzájuk egy kandúr, a messzi Szibériából.

Spartacus, a világbajnok macska és büszke gazdája, Ferencz Magdolna Csilla.

Messziről érkezett a világbajnok macska

Az út azonban nem volt zökkenőmentes. A covid éppen tombolt a világban, így végül csak áprilisban tudták Spartacust elindítani. Moszkvába repülővel érkezett, majd kiderült, onnan nem tudják más úton eljuttatni Magyarországra, csak autóval. Így öt napon át zötykölődött, mire megérkezett Pápára a későbbi világbajnok.

Nagyon lesoványodott és egyáltalán nem evett. Két hónapig kiskanállal etettem, fecskendővel itattam, és infúziót is kapott. Aztán beköltözött a fiam szobájába, és együtt hallgatták az online egyetemi előadásokat. Csoda, hogy Spartacusból nem lett jogi doktor

– idézi fel Ferencz Magdolna Csilla.

Magdolna óriási rizikót vállalt, amikor Szibériából vásárolt macskát, de később kiderült, minden izgalmat megért ez a kandúr. Nemcsak kedves és bújós, de olyan tökéletes bengáli, hogy a kezdő bíróknak rajta mutatják meg, milyen jegyekkel kell rendelkeznie a fajtának.

A járvány miatt hosszú ideig elmaradtak a versenyek, de 2021 szeptemberében eljutottunk egy viadalra, amit Spartacus meg is nyert. Megszerezte a master világbajnok címet, amelyet élete végéig viselhet, illetve tavaly a ponttáblázat alapján is az élen volt, ami azt jelenti, hogy ő lett a világ – és természetesen Magyarország – legszebb macskája. Előfordult, hogy egy-egy versenyre 1000 kilométert autóztunk vagy Máltáig repültünk, ezért tavaly decemberben megígértem neki, hogy nem kell többet megmérettetnie magát. Ám bevallom, megszegtem a szavam, hiszen öt év után végre újra rendeztek macskaolimpiát, amelyen az előző évi nyertes ünnepélyes keretek között átveheti a díját. Ezen még részt vettünk.

Idegenre nem bízzák őket

Spartacus – akinek eszmei értéke körülbelül 20 millió forint – a versenyzéstől már nyugdíjba vonult, ám utódai születnek. Egy ilyen tökéletes példány kölykeinek ára 1000 euró, ha csak kedvtelésből vesszük. Ám Magdolna tenyésztésre nem ad el Magyarországra cicát.

A kupák és díjak egy része, amiket Spartacus és Herkules bezsebeltek.

„A macskatenyésztés nem arról szól, hogy veszünk egy nőstényt és egy kandúrt, majd áruljuk a kismacskákat” – mondja Magdolna. „Nálunk a macskák külön lakrészben vannak, a kandúrokat pedig el tudjuk zárni a lányoktól, ha szükséges. Miután megszülettek a kiscicák, az anya 5 héttel később már tüzel, de mi nem akarjuk kizsigerelni a macskáinkat. Ötéves koruk után ki is vesszük a tenyésztésből; a kedvencek velünk maradnak, míg a többieket felelős gazdikhoz adjuk örökbe, ahol egész életükben féltőn gondoskodnak róluk. Jelenleg a kiscicákkal együtt 23 macska van nálunk, de ez folyton változik. A kemény mag 10 fő. Ők éjjel-nappali szolgálatot igényelnek, sőt évek óta nem volt az egész család együtt nyaralni, mert idegenre nem bíznám a macskáinkat. Így is Spartacus megsértődik, ha én nem vagyok otthon.”

Spartacus.

Várják a tökéletes példányt

A bengáli macska esetében vadmacskát kereszteztek házi macskával, a cél pedig az volt, hogy egy vad küllemű, de szelíd természetű cicát kapjanak. A versenyeken szigorú szabályok szerint ellenőrzik a cica állát, farkát, mintázatát, fejformáját, szeme színét és formáját.

Győzelmi mámorban a lengyelországi macskaolimpián.

„Farokhibás macskát – amelyiknek törés van a farkában, vagy csomós a farka –, nem lehet tenyészteni, hiszen ez a hiba örökíthető – magyarázza a tenyésztő. „Herkulest Spanyolországból vásároltam, és egészen Madridig utaztam, hogy biztos lehessek benne, nem hibás a farka. Szerencsére, minden rendben volt vele, és 9 hónaposan double master lett egy versenyen, azaz megelőzte Spartacust.”
Magdolna álma, hogy egy nap az ő kennelükben született cica legyen világbajnok.

„Biztos vagyok benne, hogy ezt Spartacus egyik kölykével meg tudom valósítani. Csak az a tökéletes példány még nem született meg.”

bengáli díjnyertes kiállítás macskával repülőn tenyésztés világbajnok
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!