A macskák menthetik meg a földet?
2023. szeptember 5 - Képek: Getty Images Hungary
2023. szeptember 5 - Képek: Getty Images Hungary
A globális felmelegedés és a biodiverzitás nagy szavak, és mostanában egyre többször hangoztatják őket, hiszen fontos szerepük van a mai ember életében. Úgy tűnik, a macskák természetvédelemben betöltött szerepe nagyobb, mint hittük.
Arról már hallottunk, hogy a macskaalom milyen hatással van a környezetre, illetve arról is szót ejtettünk, hogy milyen ökológiai mancsnyoma van kedvencünknek. Akkor mégis hogyan mentenék meg a földet? Az biztos, hogy nem úgy, hogy felkapnak egy köpenyt, és felesküsznek az ártatlanok védelmére. Sőt, igazából nem szeretett kedvenceink, a házi macskák, hanem a nagymacskák azok, akik a biodiverzitás fontos szereplői. Egyes kutatók pedig úgy gondolják, hogy emiatt kapcsolatban állnak a klímaváltozással is. Bár elsőre ez egy kicsit talán messzemenőnek tűnhet, hogy ekkora terhet tegyünk a vállukra, főleg, hogy sokuk a kihalás szélén áll, Dr John Goodrich (egy nagymacskavédelemért felelős szervezet, a Panthera vezető kutatója) szerint teljesen logikus.
Ahhoz, hogy megértsük a gondolatmenetüket, először fontos ismerni a témához kapcsolódó fő fogalmakat. A biodiverzitás nem más, mint a biológiai sokféleség, egyfelől az élővilág sokszínűségét jelenti, másfelől pedig az egy fajon belül jelentkező genetikai sokféleséget. A „nagymacskák, mint a bolygó megmentői” kijelentés esetében az első értelmezés fontosabb. Hogy miért? Mert a szárazföld 74 százalékán megtalálhatók, és létszámuk jó indikátora lehet annak, hogy milyen az adott terület élővilágának sokszínűsége, más szavakkal élve mennyire „egészséges” az ottani ökoszisztéma, milyen az ökológiai egyensúlya. Ez pedig közvetve-közvetlen a saját életünkre és jólétünkre is hatással van.
Egy egészséges macskapopuláció egészséges prédapopulációt kíván, ami pedig egészséges élőhelyet követel meg. Ezért, hogy megvédjük és helyreállítsuk a vadmacskákat (vadmacskák populációját), meg kell védenünk és helyre kell állítanunk a prédákat és azok élőhelyét. Ezek az élőhelyek továbbá otthont adnak számos más fajnak az adott ökoszisztémán belül, amik így szintén védelmet kapnak.
-magyarázta el Dr Goodrich
A nagymacskák tulajdonképpen a tápláléklánc tetején állnak. Ahhoz, hogy jól éljenek, elegendő étel szükséges, tehát megfelelő „mennyiségű és minőségű” prédaállat. Utóbbi pedig nagyban függ a terület ökoszisztémájának egészségétől, tehát adott élőhely biodiverzitásától. Az se mindegy, hogy mekkora élettér áll rendelkezésükre. Elég „helyigényesek” a nagymacskák, például 100 km2-nyi terület kb. 3-16 tigrisnek ad helyet. Jelenleg megközelítőleg 4500 lélekszámú a populációjuk, és veszélyeztetett státuszban vannak.
Ha a tigrisek példájánál maradunk, akkor fontos megemlíteni, hogy milyen élőhelyeken találhatóak: trópusi esőerdők, örökzöld erdők, mérsékelt övi erdők, mangroveerdők, füves területek, szavannák. Bár az összesről elmondható, hogy az utóbbi években sajnos erősen megcsappant a területük (például erdőirtás miatt), talán az egyik legnagyobb problémát jelentő területveszteség a mangroveerdőké, ami az elmúlt fél évszázadban 30-50 százalékkal zsugorodott. Ezért főleg két faktor felelős: a fakitermelés és a tengerszint emelkedése (ami az egyik velejárója a globális felmelegedésnek).
A mangroveerdők számos területen segítik az emberek életét. Egyfelől védőhálóként funkcionálnak a hurrikánok, cunamik és árvizek ellen, illetve segítséget nyújtanak a tengerpartok védelmében azáltal, hogy csökkentik annak erózióját. Emellett akár négyszer több szén-dioxid megkötésére képesek, mint az ugyanakkora területű trópusi erdők. Tehát fontos szerepet töltenek be a globális felmelegedés mérséklésében. Így kiemelten fontos lenne a hozzájuk tartozó ökoszisztémák védelme, a biodiverzitás megőrzése, a területen élő tigrisek populációja pedig jó indikátora lehet annak, hogy mennyire sikeresek az erre irányuló törekvések.
A macskák, nagymacskák, a biodiverzitás és a globális felmelegedés komplex kapcsolata kifejezetten érdekes, és kissé más megvilágításba helyezi a természetvédelmet.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek