Képek: 26 macskát hoztak el az egyszobás székesfehérvári panelből
2023. szeptember 28 - Képek: Getty Images Hungary
2023. szeptember 28 - Képek: Getty Images Hungary
Megdöbbentő esetről számoltak be az állatmentők, miszerint egy idős házaspártól 26, vad macskát kellett elhozniuk egy mindössze egyszobás lakásból.
A Fema Állatmentő és Állatvédelmi Egyesület közösségi oldalán képeket is közöltek, amin jól látszik, mennyi hordozóra volt szükség a számos macska szállításához. A beszámolóból kiderül, hogy az idős pár egy székesfehérvári panel első emeletén, mindössze 30 négyzetméteren élt a rengeteg állattal. Köztük volt egy anyamacska és két kölyke is, ami alapján a cicák egymás közt szaporodtak.
A lépcsőházban terjengő rossz szag keltette fel a lakók figyelmét, akik értesítették a hatóságokat. Így kerültek a macskák a Fema gondozásába, ahol megkapják a szükséges ellátásokat, oltásokat, valamint mikrochippel látják el őket, és az ivartalanításuk is megtörténik.
Azon felül, hogy a cicák orvosi szempontból ellátatlanok voltak, az állatvédők azt írják, nagyon vadak is. Ez arra enged következtetni, hogy nem történt meg a megfelelő szocializációjuk, és nem foglalkoztak velük, illetve simogatták őket eleget.
Ahogy már mi is számoltunk be hasonló, sőt még ennél is drámaibb esetről, ahol száz feletti volt a kőbányai lakásban tartott jószágok száma, úgy a jelenség nem egyedi. A macskagyűjtögetés egyfajta pszichológiai betegség.
Ahogy arra dr. Kajó Cecília állatvédelmi szakjogász korábban rámutatott, nincs olyan jogszabály, ami meghatározná, mennyi macska tartható egy adott területen, ám az állatvédelmi törvény és a jó gazda gondosságának-elve alapján közbe kell avatkozni, ha az állatok alapvető testi-lelki szükségletei nem elégülnek ki. Tehát ha nem megfelelőek a tartási körülmények.
A szakember azt javasolta, hogy amennyiben úgy gondolod, hogy valaki a lakókörnyezetedben túl sok macskát tart, és ez már az állatok jóllétére is kihat, akkor keresd fel valamelyik közeli állatvédő szervezetet vagy a helyi jegyzőt a problémával.
Dr. Kajó Cecília igazgatásszervező, jogász, 25 éve dolgozik közigazgatásban. Szakterülete a közigazgatási jogon belül elsősorban a birtokvédelem, állatvédelem és a hatósági eljárásjog.
Több évig dolgozott állatvédelmi hatósági feladatkörben, ahol minél több állatvédő szervezetet próbált megismerni és velük jó kapcsolatot kialakítani, hogy ne csak az állattartó szankcionálása és a papírmunka történjen meg, hanem az állatok sorsának gyakorlati megváltoztatására is sor kerülhessen.
A Bojtár Telefonos Állatvédelmi Jogsegélyszolgálat Egyesület titkáraként tanácsot elsősorban állatkínzással, valamint birtokvédelmi-szomszédjogi jogvitákkal kapcsolatban tud adni.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek