hirdetés

Ezért lesz pengébb az agyad, ha macskát tartasz

Szénási Szimonetta

2024. szeptember 11 - Képek: Getty Images Hungary

A tudomány újabb érvet hozott arra, miért jó hosszú távon megosztanod az életedet egy háziállattal.

hirdetés

Egy tanulmány szerint az, ha elég hosszú ideig osztod meg otthonodat és életedet egy négy- vagy akár kétlábú társsal, az kognitív képességeidre is jó hatással van. A háziállatok gazdái számos területen jobban teljesítettek a vizsgálatok során. Tehát macskát az agyad érdekében is érdemes tartani! Az alábbi előnyökre számíthatsz.

A hosszú távú elköteleződés több szempontból is kifizetődő.

Az idő fontos tényező

Mint a kutatók hangsúlyozzák, a vizsgálat olyan szempontból egyedülálló, hogy korábban nem fókuszáltak az állattartás időtartamára. Kiderült, hogy a tartós kapcsolat az, aminek pozitív hozománya van ezen a téren.

„Tudomásunk szerint a mi tanulmányunk az első, amely a háziállattartás időtartamának a kognitív egészségre gyakorolt hatását vizsgálja” – fogalmazott a CNN-nek a tanulmány főszerzője, Jennifer Applebaum szociológia doktorjelölt, a Floridai Egyetem Nemzeti Egészségügyi Intézetének elődoktori ösztöndíjasa.

A kutatás arra jutott, hogy együtt élni egy állattal késleltetheti a memóriavesztést, valamint a kognitív hanyatlás egyéb fajtáit. Különösen a verbális munkamemóriára, például a szavakból álló listák memorizálására van jó hatással.

A tanulmányban több mint 1300 felnőtt kognitív adatait elemezték, akik részt vettek a Health and Retirement Study nevű országos reprezentatív vizsgálatban, amely az 50 éves és idősebb amerikaiak életét követi nyomon. A résztvevők 53 százaléka volt állattartó. Többségük kutyával, illetve macskával osztotta meg az életét, ám akadtak köztük nyulak, madarak, halak, illetve hüllők gazdái is.

Többségük magasabb társadalmi-gazdasági státuszú, ami hozzájárulhat a tapasztalt pozitívumokhoz. A szakértők szerint ugyanis a magasabb jövedelemmel rendelkező emberek többnyire jobban vigyáznak az egészségükre, és nagyobb valószínűséggel mennek orvoshoz.

A bűvös 5 év

A legnagyobb előnyöket abban az esetben tapasztalták, amikor az illető már legalább öt éve tartott háziállatot. Ez a tény a vizsgálat hatéves időtartama alatt 1,2 ponttal késleltette a kognitív hanyatlást a háziállat nélküli emberek hanyatlási arányához képest – magyarázta a tanulmány vezető szerzője, Tiffany Braley klinikai neuroimmunológus, a Michigani Egyetem neurológus professzora.

„Ezek az eredmények korai bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy a hosszú távú állattartás védelmet nyújthat a kognitív hanyatlással szemben” – mutatott rá a tudós.

Annak ok-okozati összefüggéseit még vizsgálják, hogy miért pont az 5 év a bűvös határ. A korábbi vizsgálatok azonban rámutattak a stressz agyra gyakorolt negatív hatásaira. Különösen a krónikus stressz jelent problémát. Főképp, ha a stresszes állapot állandósult.

Korábbi kutatások összefüggéseket azonosítottak a társállatokkal való interakciók és a stresszcsökkentés fiziológiai mérései, köztük a kortizolszint és a vérnyomás csökkenése között is, ami hosszú távon hatással lehet a kognitív egészségre

– mutatott rá a neuroimmunológus.

Ugyanakkor a felmerülő és megválaszolatlan kérdések miatt szükséges folytatni az ezirányú vizsgálódást. Mivel korábban a legtöbb hasonló kutatásban főként fehér nők vettek részt, nagyobb hangsúlyt kell fektetni a férfiakra, valamint a színes bőrű állattartókra – vonta le a következtetést a vizsgálatot végző csapat.

Ezt főként az teszi indokolttá, hogy az említett pozitív kognitív hatások a fekete bőrű felnőttek, a főiskolai végzettségű felnőttek és a férfiak esetében jelentősebb volt. Hogy miért pont ezeknél a csoportoknál, annak megmagyarázása a tudomány jövőbeli feladata.

A kutatóknak nagyobb hangsúlyt kell helyezniük a férfiak és az állattartás kapcsolatának vizsgálatára.

A társas kapcsolatainkra is hatással vannak

A szakértők szerint az állattartás számos egyéb agyi előnnyel is járhat például a társas együttlét, a kötelességtudat és a céltudatosság terén. Tehát az, hogy macskád van, még az emberi kapcsolataidra és a céljaid megvalósítására is kihat.

„Egy vagy több háziállat tartása az agyat egészségesen karbantartó életmód számos alapvető összetevőjét egyesíti” – mondta dr. Richard Isaacson, a Florida Atlantic University orvosi karán működő Center for Brain Health Alzheimer’s Prevention Clinic igazgatója – „A kognitív elkötelezettség, a szocializáció, a fizikai aktivitás és a céltudatosság külön-külön, vagy még inkább együttesen, a kognitív hanyatlás és az Alzheimer-kóros demencia kulcsfontosságú, módosítható kockázati tényezőit kezelhetik.”

Kedvenced a céljaid elérésében is segíthet.

Idős korban receptre járjon cica?

A kedvező agyi folyamatok miatt logikusnak tűnhet, hogy minden idősödő embernek szüksége van egy társállatra. Ám ez nem ennyire egyszerű!

Bár a kutatás sok pozitívumot sorakoztat a hosszútávú elköteleződés mellett, a hangsúly ismételten csak az időfaktoron van. Mivel ahhoz, hogy ezek a kedvező hatások érvényesülhessenek, az említett minimum ötévnyi együttélés szükséges az eddigi tapasztalatok szerint. Tehát mintegy megelőző jelleggel működhet a cicatartás.

Segítsünk az idős gazdáknak, hogy életkoruk előrehaladtával se okozzon gondot kedvencük ellátása!

Emellett a tudósok több esetben tapasztaltak az idős állattartók körében magányt és depressziót. Ezen felül az időskori krónikus betegségek is nehezíthetik az állat körüli teendők ellátását.

Mindezek miatt a tanulmány szerzői az időskorban, mintegy terápiás céllal vásárolt állat helyett inkább azt javasolják, hogy a környezet támogassa a korosodó gazdákat abban, hogy továbbra is el tudják látni kedvencüket. Ez nemcsak a kedvező agyi folyamatok miatt, de azért is nagyon fontos, mert idős korban megválni egy szeretett társtól nagy trauma.

állattartás felelős állattartás idős gazda macska és kutya macska hatása az egészségre macska hatása idősekre
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!