7 érdekesség az afrikai aranymacskáról: vadásszák, hogy bőréből értékes tárgyak csomagolása legyen
2023. szeptember 28 - Képek: Getty Images Hungary
2023. szeptember 28 - Képek: Getty Images Hungary
Ez kistestű vadmacska igen ravasz jószág. Szüksége is van rá, ugyanis már sebezhető státuszban van, aminek legnyomósabb oka élőhelyének, Nyugat- és Közép-Afrika esőerdőinek eltűnése az erdőirtás és az olajfaültetvények rohamos terjedése miatt. Közeli rokona a karakál és a szervál is, ami az egyik legdrágább és legnagyobb hibrid macskafajtának, a szavannának is az „őse”.
Az afrikai aranymacska nyilvános videófelvétele először 2011-ben volt látható, fotót a vadonban 2002-ben készítettek róla elsőként. Megdöbbentő, hogy ez a vad és méltóságteljes macska milyen cicásan viselkedik.
Persze róluk is elmondható, hogy a különböző területeken élő egyedek bundájának színe és mintázata az éghajlat és a környezet változásai miatt eltérőek, ám ennél van egy még egyedibb jellemzőjük. Az afrikai aranymacska vállrészénél van egy kis bemélyedés, amit a más irányban növő szőrszálak okoznak. Ezt egyetlen más kistestű vadmacskánál sem figyelték meg. Leginkább a francia bulldogok fenekén lévő kis szőrspirálhoz tudnánk hasonlítani, vagy az emberi hajban megjelenő forgóhoz.
Zömök, izmos, masszív felépítésű cica, akinek hosszú lábai vannak és rövidebb farka. Feje a testméretéhez viszonyítva kicsi, mancsai hatalmasak. Testhossza átlagosan 60-100 cm körül van, súlya nagyobb spektrumon mozog, 5,5-16 kg is lehet.
Videón az afrikai aranymacska:
Alapvetően úgy gondolják, hogy éjszaka vadászik, ám többször jellemezték már őket krepuszkuláris állatokként is, ami azt jelenti, hogy hajnalban és napnyugtakor indultak portyára. Azonban az újabb megfigyelések szerint ha a préda napközben érhető el, nem restek fényes nappal sem élelem után nézni. Leggyakrabban rágcsálókra, kisebb madarakra és majmokra vadásznak.
Az alomban általában 1-2 kölyök van, akiknek 1 hetesen már kinyílik a szeme, és 6-8 hetes korukban elválasztja őket az anyjuk. Egy fogságban tartott példány 16 nap alatt 40 cm-esre nőtt, ami megdöbbentő, ha azt vesszük, hogy a 60 centis méret már egy kifejlett afrikai aranymacska mérete.
Ahogy az lenni szokott a kistestű vadmacskák esetében, a tudomány vajmi keveset tud róluk biztosan, az Afrikában élő törzsek között azonban számos babona kering ezekről a macskákról. A leopárd fivéreként is emlegetik, a hit szerint ugyanis a leopárdot követi, akik számára az afrikai aranymacska prédaállat. A territóriumukat is megosztják az eddigi megfigyelések szerint.
Bár a CITES Egyezmény szerint bundájukkal és húsukkal kereskedni tilos, ez a probléma a mai napig is fennáll. Gyakran fogják el őket illegális vadászatok során, akár csapdákkal is. A húsuk mellett a bőrükre még nagyobb a kereslet, ugyanis a körülmetélés szertartásában is felhasználják, valamint értékes tárgyak csomagolására, de szerencsehozó talizmán is a vadászatokhoz.
Az évek során a tanulmányozásuk alatt azonban megfigyeltek egy párt, akik közösen csináltak mindent. Ahhoz azonban, hogy biztosan kimondhassák, hogy ez a faj monogám lenne, még nagyon sok információra van szükség.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek