hirdetés

Itt a válasz: tényleg hallgatnak a macskák a nevükre?

Szénási Szimonetta

2023. október 3 - Képek: Getty Images Hungary

Íme a válasz a cicatulajdonosok és- rajongók talán legégetőbb kérdésére, miszerint doromboló jószágaink vajon ismerik-e a saját nevüket?

hirdetés

Egy új házi kedvenc esetében a névválasztás nem egyszerű feladat. A hangzás mellett fontos szempont, hogy a későbbiekben reagáljon is rá a tulajdonosa. De vajon a kutyákhoz hasonlóan a macska is hallgat a nevére?

A macska nevének kiválasztása fontos és örömteli feladat!

Szelektív reakció

Összetett kérdéskörrel állunk szemben, ugyanis a képesség és az akarat ütközik egymással – ahogy ezt doromboló társaink esetében már megszokhattuk. Ugyanis a szakemberek szerint a macska igenis hallgat a nevére, ám nem mindig szeretne. A kutatók a macskák elméjének működését vizsgálva betekintést nyertek abba, miként is értelmezik ezek a roppant különleges állatok a gazda által választott nevet.

Dr. Teresa Manucy állatorvos egyértelműen állítja, hogy a macska hallgat a nevére, azaz felismeri azt, és képes megkülönböztetni más házi kedvencekétől. Szerinte ez a felismerés valószínűleg a pozitív megerősítésnek köszönhető, illetve annak, hogy a macska a saját nevét figyelemhez, ételhez vagy játékhoz társítja.

Az ételnek a névtanulásban is kulcsszerepe van.

Számít, ki mondja

Lisa Radosta viselkedéskutató megerősítette, amit a macskatartók többsége egyöntetűen állít: a cicák nagyon intelligens állatok. Ehhez pedig különleges, egymástól függetlenül is 180 fokban mozgatható érzékeny fülek párosulnak. Tehát mint a szoftver, mind a hardver adott a név észleléséhez.

Mint egy 2013-as, 20 állat bevonásával készült kutatással is rámutat, a macskák képesek megkülönböztetni a gazdájuk hangját. A tapasztalatok szerint tipikus, hogy míg a gazda hangján hallott névre odafigyeltek, egy idegen szólítgatása már hidegen hagyta őket.

Ez a képesség lehetővé teszi a macskák számára, hogy megkülönböztessék, ki a családtag és ki nem. Ez egy újabb eszköz, amit a macskák a célból használnak, hogy biztonságban és boldogan éljenek a környezetünkben

– magyarázta a szakember.

Dr. Manucy megerősíti, hogy a macskák tehát képesek azonosítani és megjegyezni az egyedi hangmintákat.

A hangszín is befolyásol

A macskád szólongatásakor használt hangszín is segítségére lehet kedvencednek, hogy realizálja, épp hozzá beszélsz vagy őt hívod. Radosta rámutat, hogy valamennyi állat képes arra, hogy a hangszín alapján negatív vagy pozitív helyzeteket dekódoljanak.

Szerinte például ha egy állattartó szülő magas hangon szólítja a macskáját, és valami olyasmivel jutalmazza, ami tetszik neki, a macska pozitívan fog reagálni. Ha azonban ugyanezt a magas hangot valami rossz dologgal társítják, például fürdetéssel vagy hordozóba helyezéssel, az negatív reakciót válthat ki a macskából.

A hangszín is beszédes.

Más szavakat is felismernek

A nevük mellett a macskák más szavakat is megértenek. Ezek lehetnek a „vacsora”, az „ágy” vagy a „jutalomfalat”. Tehát minden olyan szó, amit gyakran használsz a vele való kommunikáció során, s amelyekhez tud valamiféle jó vagy rossz következményt társítani.

Bár azt a tudósok sem tudják teljes bizonyossággal megállapítani, hogy a macskák pontosan mit értenek meg, s mit nem a velük való beszélgetésekből, ám annyi biztos, hogy roppant kíváncsi és okos állatok. Ezekből kifolyólag pedig ügyesen használják fel a környezetet és a tapasztalataikat az adott helyzet analizálására.

Ha például rendszeresen bejelented a vacsorát, majd megeteted a macskádat, megtanulja, hogy a szó az ételhez kapcsolódik. Ezért Radosta azt javasolja, hogy ne párosítsuk a macskák nevét olyan dolgokkal, amelyek stresszreakciót válthatnak ki, mint például az állatorvos, az autó vagy a hordozó.

Más szavakat is megértenek.

Miért ignorál néha a macskád?

Ha mindez így van, akkor mégis hogy fordulhat elő, hogy bár a macska érti a nevét (vagy egyéb szavakat), néha mégis teljesen hidegen hagyja, ha szólítják? Mivel igen független jószágokról van szó, ilyenkor bizony az akaratuk nem egyezik a tieddel. Ha feléd fordul, vagy rád néz, de mégsem megy oda, akkor igenis megértette, hogy hozzá szóltál, csak épp nem akar odamenni.

Manucy szerint pedig egyes macskák egyszerűen függetlenebbek, szórakozottabbak vagy távolságtartóbbak, mint mások, ami hozzájárulhat az időnkénti közömbösségükhöz.

Hogyan érd el, hogy a macska hallgasson a nevére?

Az állatorvos szerint kedvenced nevének megtanításának egyik módja, ha pozitív élményekhez kötjük azt. Például ha kimondod a nevet, mielőtt jutalomfalatot adsz neki, játszani kezdetek vagy megcirógatod. A tanítás során klikkert is bevethetsz. Ennek a kis eszköznek a használatáról ITT írtunk bővebben.

klikker macska hallgat a nevére macska neve tanítás tanítás jutalomfalattal
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!