Ez a különbség a tavaszi és az őszi kiscicák között
2024. október 28 - Képek: Getty Images Hungary
2024. október 28 - Képek: Getty Images Hungary
Ha gondolkodtál már valaha azon, hogy van-e különbség a tavasszal vagy az ősszel született kiscicák között, akkor eláruljuk, hogy jó irányban tapogatóztál, ugyanis a válasz: igen. Jelentős különbség lehet köztük többféle szempontból is.
A következőkben mindent megtudhatsz az őszi kismacska és a tavaszi kismacska között lévő eltérésekről.
Az ősszel született kiscicákra hatást gyakorolhat a változó időjárás. Kevesebb napfényben van részük, így a D-vitamin szintjük is alacsonyabb lehet, ami jelentős befolyással bír a csontfejlődésre, a szaporítószerveik egészségére és a idegrendszer fejlődésére is. A tavasszal született kölyköknek nagyobb lehetősége van arra, hogy felnőtt korukban is megőrizzék ezeknek a területeknek az egészségét.
Az ősszel született cicák fogváltási időszaka így a hideg, téli hónapokra esik. A fogváltás időszaka alatt gyengül kissé az immunrendszer, a macska nyűgösebbé válik, jellegzetes hasmenés is jelentkezhet ilyenkor náluk. Ahogy a babák, úgy a kismacskák számára is megterhelő és nehéz időszak a fogzás, amit tovább nehezíthet a hideg, zord időjárás.
Ráadásul amíg a macskák szinte csak kint éltek és a ház körül szorgoskodtak, az apadó rágcsálópopulációk a mamák számára is megnehezítették az élelemszerzést, ami esetleg eredményezhetett valamivel kevesebb táplálékot és tápanyagot. Ez szintén hozzájárulhatott a gyengébb immunrendszer kialakulásához.
A macska szociális viselkedésére is hatással lehet az, ha ősszel született. A kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt ezek a cicák kevesebbet érintkezhetnek más macskákkal, más állatokkal, az emberekkel vagy a környezetükkel. Egyszerűbben fogalmazva nehezebb őket ilyenkor megfelelően szocializálni. Egy több mint 3100 kölyök részvételével készült tanulmány adatai alapján egyértelműen játékosabbak és aktívabbak voltak a tavasszal született cicák az ősszel születettekhez képest, ami szintén visszavezethető a tavaszi napfényes órák nagyobb mennyiségéhez.
Azt azonban fontos kiemelni, hogy ez csak kis részben játszik szerepet a macska személyiségének és mentalitásának kialakulásában. Sokkal nagyobb mértékben számít az, hogy milyen tulajdonságokat örököl a felmenőitől, illetve hogyan neveljük és szocializáljuk az állatot.
Azok a cicák, akik ősszel születnek, de bent nőnek fel, szinte teljesen ugyanazokban a feltételekben és körülményekben osztoznak, mint tavaszi társaik, így ha tenyésztőtől vásárolsz, emiatt nem kell aggódnod!
Ha menhelyről fogadsz örökbe (és ott tudják, hogy mikor született a macska) vagy mentettél, találtál ősszel egy kiscicát és szeretnéd megtartani, abban az esetben sem kell különösebben aggódnod. Elég, ha birtokában vagy annak az információnak, hogy a kismacska őszi kölyök. Így nagyobb figyelmet tudsz fordítani a táplálására, a fogváltás időszakára vagy a megfelelő szocializációra. Ám ebben az esetben javasoljuk, hogy tartsd bent a kicsit még akkor is, ha később nem feltétlenül így tervezed. Ebben az esetben tudod csak neki biztosítani a növekedés során a biztonságos és megfelelő körülményeket; a kis kedvenc így biztosan átvészeli a problémásabb pillanatokat is.
A kiscicák az első nyolc héten lenyűgöző gyorsasággal fejlődnek. Szinte minden héten más-más igényük lesz, ezért nagyon fontos gazdiként tisztában lenned a tudnivalókkal. Ebben a cikkünkben részletesen írunk ezekről a változásokról és arról, mire kell figyelnünk ebben az időszakban. Az egyes fejlődési szakaszokban a cicák viselkedése is változik, de ha tudod, hogy mire számíthatsz kedvencedtől, könnyebben megadhatod neki azt, amire szüksége van! Fejlődésük 5 mérföldkövéről és az ezekben az életszakaszokban jellemző viselkedésről ebben a cikkünkben olvashatsz bővebben.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek