Mire képesek emlékezni a macskák? Ilyen érdekes a memóriájuk
2023. december 7 - Képek: Getty Images Hungary
2023. december 7 - Képek: Getty Images Hungary
Ahhoz, hogy a címben feltett kérdésre választ adhassunk, el kell különítenünk a macska és az ember érzékelését és tapasztalatait. Ők is és mi is rendelkezünk memóriával, ám mindkettőnk esetében ez kicsit máshogy funkcionál. Ez azért van, mert más források elérhetők számunkra. Az emberek memóriája jobbára verbális információkon nyugszik, míg a macskák az érzékeiken keresztül szerzik meg az adatokat.
A következő cikkünkben Jackson Galaxy, a macskaapuka, valamint dr. Mikel Maria Delgado állatviselkedés-szakértő és macskaviselkedés tanácsadó gondolatait tolmácsoljuk. Ilyen titkokat rejt a macskák memóriája.
A rövid távú memória pillanatnyi, futólagos. Egy adott pillanatban történik valami, abban a pillanatban érzékeljük is, majd eltűnik. A hosszú távú memória olyan eltárolt információ, amelyet előhívhatunk, amikor szükségünk van rá. A kettő azonban kapcsolatban áll egymással. Amikor egy adott pillanatban tapasztalunk valamint és azt fontosnak ítéljük meg, eltárolhatjuk ezt az információt hosszú távon is.
A macskák és köztünk van egy rendkívül lényeges különbség ezen a területen is. Teljesen más dolgokat tartunk fontosnak. Az ősi ösztönök ma is ugyanolyan erősen működnek bennük, mint hajdanán. Ennek az ősmacskának pedig 2 dolog igazán fontos: enni és életben maradni. Ebből kiindulva tehát a kedvenceink esetében az, hogy például tegnap este egy egerektől hemzsegő területet fedeztek fel, a rövid távú memóriából a hosszú távú memóriába vándorol.
Egy 2006-ban készült tanulmány alapján a macskák rövid távú memóriájában az adatok maximum 60 másodpercig, de inkább 0-30 másodpercig tárolódtak. Azonban akkor, amikor ezek az információk mozgással voltak összefüggésbe hozhatók – például meg kellett kerülni akadályokat –, az emlékeket akár 24 órára is eltárolták, bizonyította be egy másik, 2007-es tanulmány. Sőt, tovább fokozzuk! Egy újabb 2007-ben készült vizsgálat során arra jöttek rá, hogy ha az ismétlést is bevonjuk az egyenletbe, ezt az emléket még erősebben rögzíthetjük.
Gyönyörű látni, ahogy a rövid távú és a hosszú távú memória azon dolgoznak, hogy segítsék az állatot a túlélésben. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy a macska nem egy robot, nem csak az evésről szól az élete. A tesztek alapján azonban világossá vált, hogy akárcsak nálunk, az ő esetükben is, ha ingerszegény a szituáció, nem tárolódik el belőle információ. Ezen az elven működik a klikkeres tréning is, vagyis hogy egy alapvetően a macska számára nem túl izgalmas dolgot összekötünk valami érdekessel – az étellel.
Természetesen gazdiként kedvenced hosszú távú memóriájának része vagy, aminek több oka is van. Minden vidám és kellemes tapasztalás, ami hozzád és a kettőtök kapcsolatához köthető, garantálja, hogy a macskád hosszú távú memóriája részévé válj. Legyen szó az ételről, a fedélről, játékról vagy simogatásról, amiket biztosítasz számára.
Jackson Galaxy elmagyarázta, hogy ha van egy olyan háztartás, ahol a macska nem fogadja el egy vagy több családtagot, egy taktika mindig segít, hogy ez megváltozzon. A kedvenc személynek, a kiválasztottnak ki kell vonnia magát a macska gondozásából, simogatásából. Egyszóval meg kell állnia, hogy nem kedveskedik kedvencének néhány hétig. A szerepét a kevésbé szeretett személy fogja átvenni. A macska ezentúl őt is pozitív történésekkel köti majd össze, és megszűnik a távolságtartó viselkedés. A módszer bombabiztos.
Ahogy az emberek esetében, úgy a macskáknál is igaz, hogy a traumatikus élmények az életük részévé válnak, vagyis a hosszú távú memória részévé. Sajnos ugyanolyan alapossággal tárolódnak a negatív élmények, mint a pozitívak.
Egy újabb aspektus, amely minket, embereket és a macskákat egyesíti: a memória romlása az öregedés hatására. Az agysejtek degenerációja és elvesztése sajnos többé-kevésbé mindannyiunkra hatással van.
Ha kíváncsi vagy arra, hogy a macskák emlékeznek-e a szüleikre vagy az alomtársaikra hosszú, külön eltöltött időszak után is, arra itt találod meg a választ.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek