A terápiás macska fogalma nem csak hazánkban, de tőlünk nyugatabbra sem közismert egyelőre. Marie és Kate Norvégiában, idősek között dolgoznak, a szomáli cica olyan jó hatással van az emberekre a segítő munkája során, hogy akár az év terápiás állatává is választhatják. Ismerd meg velünk Marie-t és Kate-et!
„Marie most két és fél éves, és 3 hónapos korában került hozzám. Előtte egy nagyon nehéz, traumatikus időszakon mentem keresztül, amin az idősebbik macskám, Kylle segített át. Miatta maradtam életben, amikor az életem kilátástalan volt. Ezért döntöttem el, hogy ha jobban leszek, szeretnék a magam módján, egy macska segítségével más trauma túlélőknek segíteni. Akkor még nem tudtam, hogy már léteznek terápiás macskák, csak terápiás kutyákról hallottam, és ez adta az ötletet” – mesél a magyar származású Katrine Emma Hope a kezdetekről Az én macskámnak.
Marie egy idősek otthona lakóit segíti Norvégiában, terápiás macskaként
Nem csak kutyákkal gyógyulhatunk itthon sem
Amikor rájött, hogy bizony a cicák is rendelkeznek olyan képességekkel, amelyek gyógyító hatásúak lehetnek, kíváncsi volt ara, hogy vajon miként tudna ő is mások segítségére lenni, immár célzottan. Szerencsére ebben
magyar segítőre-oktatóra akadt.
„Kylle,
az idősebbik macskám nem alkalmas terápiás macskának. Marie-t egy év keresés után találtam meg. Célirányosan szomáli macskát kerestem, mert ők
híresek a barátságos, embercentrikus természetükről. Marie-t egy norvég tenyésztőtől vásároltam, kiscica kora óta szoktattam a pórázhoz, utazáshoz, stb. és trükköket is kiscica kora óta tanítok neki, megvezetéssel és formálással tanítom, ahogy a kutyákat szokták – avat be a kezdeti időkbe Kate. – Bár
Norvégiában lett hivatalos terápiás macska, a tudásunk nagy része
Bánszky Noémitől származik, aki Magyarországon dolgozik terápiás macskákkal. Nagyon szerencsésnek érzem magam, hogy nála tanulhattam.”
Az otthonban macska még sosem végzett korábban terápiás munkát
„Nálunk az utóbbit kiváltotta az, hogy már egy fél éve egy idősotthonban önkénteskedtem Marie-val, és az ott készült felvételek alapján eredményesnek nyilvánították a munkáját, megkapta a képesítést – magyarázza Marie gazdája. – Marie-val 2023 április óta járok egy idősotthonba, ahol az a feladatunk, hogy szebbé tegyük az ott élő lakók napjait. Az idősotthon nagyon nagy hangsúlyt fektet a terápiás állatok bevonására. Évek óta járnak hozzájuk terápiás kutyák. Marie előtt még nem hallottak terápiás macskáról, de nyitottak voltak az ötletre, és időközben a lakók nagyon megszerették őt.
Kate nem csak macskájával igyekszik mások segítségére lenni, szeptember óta sorstárs segítőnek tanul, az álma, hogy egy nap majd Marie-val együtt dolgozhassak ebben a hivatásban.
Norvégiában nagy múltja és megbecsülése van a terápiás állatoknak, nem csak
a kutyák, a lovak és a macskák állandó szereplői a mentális egészséget javító kurzusoknak, hanem bizony olyan – számunkra még – furcsa állatok, mint például a kecskék is. Minden év végén a nagyközönség szavaz arról, kit választanak meg az év terápiás állatának. A prominens névsorba Marie is bekerült,
ide kattintva egy videót is megnézhettek arról, miként élnek és dolgoznak gazdájával a nem is olyan messzi északon.
Kate és Marie sok életet tesz szebbé együtt
„Az év terápiás macskája cím ugyan nem ad automatikusan munkát, de a cím jól nézne ki az önéletrajzomban, és szerintem előny lenne a későbbi munkakeresésnél. Ezen kívül a nyeremény macska kategóriában egy ingyenes éves állatorvosi vizsgálat, ami terápiás macskáknak kötelezően elő van írva. – magyarázza Kate. Marie még két napig versenyben van a címért, bárki leadhatja rá szavazatát idén.
Ha bővebben hallanál
a terápiás cicusokról, érdemes a DOGZ podcast legfrissebb adásába belehallgatni
IDE kattintva, ahol egyedülálló módon Marie egy magyar munkatársa volt a műsor vendége.