Horkol a macskád? Ez okozhatja
2024. január 5 - Képek: Getty Images Hungary
2024. január 5 - Képek: Getty Images Hungary
Egy cica átlagosan 12-16 órát alszik egy nap, a szundikálást pedig gyakran bájos horkolás kísérheti. De vajon ez normális? Utánajártunk, mi állhat a horkolás hátterében.
Mindenekelőtt tisztázzuk, mi is pontosan a horkolás: alvás közben a felső légutak laza szöveteinek rezgése. Tehát akkor jön létre, amikor a felső légutakban található „átjárók” – az orr, a szájpadlás hátsó része vagy a torok – légzés közben hangosan rezegnek. A horkolás viszonylag gyakori az embereknél, és a kutyáknál sem ritka a hangos alvás. A macskáknál azonban ritkábban fordul elő. Különböző okok állhatnak a háttérben, ha horkol a macska. Szerencsére azonban ezek legtöbbje nem egészségügyi probléma. Bár bizonyos betegségek tünete is lehet a horkolás, a jelenség gyökere általában inkább a cica anatómiájában keresendő.
Vegyük sorra, melyek a hangos alvás leggyakoribb okai.
A brachicephal légúti szindróma több macskafajtát is érint. Az ilyen cicák koponyacsontja rövid, amely nyomott orrot eredményez. Náluk igen gyakori a horkolás, mivel az arc formája miatt a felső légutak fejlődési és növekedési hiányosságokat mutathatnak.
Az ideálisnál többet nyomó kedvencek hajlamosak a horkolásra, mivel a felső légutak körüli szövetekben felesleges zsír rakódik le, amely rezgést eredményez. Sok egyéb ok miatt tehát a horkolás is fontos szempont a cicád optimális testsúlyának megőrzésében.
A cicák elképesztő pozíciókban képesek aludni. Mivel testük rendkívül rugalmas, a gazdik számára kényelmetlennek tűnő pózokban is boldogan szundítanak – igaz, néha az ilyen testidegen helyzetek okozzák a horkolást. Amennyiben a fura póz áll a horkolás hátterében, abbamarad, ha az állat másik testhelyzetbe kerül.
A felső légutak bakteriális vagy gombás fertőzései, illetve az asztma is lehet a felelős, ha horkol a macska. Ilyenkor ugyanis bedugulhat a cica orra, ami miatt hangosabban veszi a levegőt. Ha a kedvencedre egyébként nem jellemző a horkolás, és egyéb tüneteket is észlelsz rajta (tüsszögés, köhögés, bágyadtság, étvágyvesztés), azonnal irány az állatorvos!
Az orr hátsó részében, valamint a torok felső részén megakadt idegen tárgyak is kiválthatnak horkolást. Egy kósza fűszál vagy virágmag sok kellemetlenséget okozhat a kedvencednek, így ha gyanús a hangos alvás, akkor is konzultálj állatorvossal, ha egyéb tünetet nem tapasztalsz.
A fentiek mellett ritka esetekben olyan okai is lehetnek annak, ha horkol a macska, mint az allergia, az orrpolip vagy egyéb gyulladásos, daganatos megbetegedés. Éppen ezért nagyon fontos, hogy ha bármilyen változást veszel észre kedvenced alvásában, mielőbb keressétek fel az állatorvost.
Ha betegség áll a háttérben, az orvos által előírt kezeléssel teheted a legtöbbet a macskáért. A veleszületett rendellenességekkel sajnos nem tudsz mit tenni, és természetesen ne ébreszd fel az alvó állatot csak azért, mert fura pózban horkol.
Ugyanakkor van pár trükk, amivel javíthatod a kedvenced életminőségét, és pihentetőbb alvást biztosíthatsz a számára.
A mozgás és az interaktív játék fontos része a macska fejlődésének, és nagyban hozzájárul az állat jóllétéhez. Egy unatkozó cica sok esetben a túlzott mértékű evésben keres vigaszt a fizikai és szellemi stimuláció hiányára, és könnyen elhízhat. A túlsúly pedig mint említettük, a horkolás egyik leggyakoribb oka.
Bár a cicák szeretnek összegömbölyödve aludni, a kinyújtózva szundikálást is kedvelik. Teremts lehetőséget a kedvencednek olyan alvóhelyekre, ahol kényelmesen, nem kitekeredett pozícióban, mégis „elterülve” tud aludni. Ha szabad a cica orra, és a légutakat sem nyomja el egy értelmezhetetlen testhelyzet, a horkolás esélye is csökken.
Nem győzzük hangsúlyozni a legalább évente egyszeri állatorvosi rutinvizsgálat fontosságát. A szakember olyan problémákat is felfedezhet, ami egy laikus macskatartó számára nem észrevehetők.
Ha még nem találtad meg a tökéletes állatorvost, használd állatorvos keresőnket!
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek