Kik azok a közösségi macskák? Nagy tévedés él róluk a köztudatban
2024. január 11 - Képek: Getty Images Hungary
2024. január 11 - Képek: Getty Images Hungary
Bárhol is jársz a nagyvilágban, szinte mindenhol élnek közösségi macskák. Olyan jószágok, akiknek nincs állandó otthona, de a környéken több háznál is etetik őket. Valahol még búvóhelyet is biztosítanak számukra, ők pedig egerész képességeikkel hálálják meg a gondoskodást.
A következő sorokban a közösségi macskák helyzetébe szeretnénk némi betekintést nyújtani.
Ahogy a bevezetőben is kitértünk már rá, a közösségi macskák olyan állatok, akiknek nincs állandó gazdájuk, de a környéken, ahol élnek, több háztartás is gondoskodik az etetésükről. Ők pedig cserébe azon a területen gondoskodnak a rágcsálópopuláció karbantartásáról. Ezek a cicák jobbára vadak vagy félvadak, elvétve érintkeznek az emberekkel, ritkán nevezhetjük őket szelídnek. Kolóniákban élnek, amely csoportok biztonságot nyújtanak számukra.
Bár nem lehetetlen egy ilyen macska megszelídítése, alapvetően elmondható, hogy ha elég táplálékhoz jutnak, és van lehetőségük meghúzódni egy fedett helyen, ezek az állatok kiegyensúlyozott életet élnek. Az ösztöneik és természetes készségeik segítségével alkalmazkodnak a körülményeikhez. Persze az tagadhatatlan, hogy a kinti életnek számos hátránya is van. Például elüthetik őket, megmérgezhetik őket, vagy rájuk támadhat egy nagyobb ragadozó.
Meglepő azonban, hogy egy nemrégiben elkészült tanulmány szerint ezek a cicák kifejezetten egészségesek. Az ivartalanításra begyűjtött 103 ezer 643 állatnak mindössze 1%-át kellett elaltatni trauma vagy fertőző betegségek miatt.
Természetesen 100%-osan ennek a lehetőségét nem lehet kizárni, azonban az eddig tudományos vizsgálatok alapján úgy tűnik, hogy a közösségi macskák nem terjesztenek betegségeket, mivel nem érintkeznek közvetlenül az emberekkel. Ami talán még meggyőzőbb lehet ebben a kérdésben, hogy azoknak a szervezeteknek a munkatársai és önkéntesei, akik ezeknek a macskáknak a gondozásával és megsegítésével foglalkoznak, egészségesek. Egyetlen tanulmány sem mutatta ki eddig, hogy ezeknél az embereknél megnövekedett volna a betegségek kockázata, és a személyes tapasztalatok sem ezt mutatják.
Ugyanakkor kötelességünknek érezzük kiemelni, hogy ha megharapott vagy megkarmolt egy kóbor vagy elvadult macska, mindenképpen menj el az állatorvoshoz!
Mi is írtunk már arról, hogy egy elszabadult macska képes lehet egy mini környezeti katasztrófát is okozni, hiszen opportunista vadász. A kérdéskör azonban nem egyszerűen fekete vagy fehér. A macskák évezredek óta élnek együtt a szabadban más állatokkal együtt. Több tanulmány rávilágított már arra, hogy a vadon élő macskák a természetes ökoszisztéma részét képzik és egyes esetekben a környezetükből való eltávolításának lehet káros hatása. Például a rágcsálópopulációk elszaporodása.
Az azonban tagadhatatlan, hogy a több millió otthontalan macska megélhetése fenyegetett hatalmas számuk miatt. Vannak már állatvédő szervezetek, akik azzal is foglalkoznak, hogy befogják ezeket az állatokat, ivartalanítják őket, majd visszaengedik őket eredeti élőhelyükre. Ha az anyagi helyzeted úgy engedi, a környezetedben élő közösségi macskáknak te is állhatod az ivartalanítási költségeit, azonban arra figyelj, hogy ne te fogd be az állatokat. Ez jogi szempontból problémás lehet; itt írtunk róla bővebben, miért.
Ha szeretnél tenni a közösségi macskákért, egyeztess a környékeden tevékenykedő állatvédő szervezetekkel!
Ajánlónkban arról olvashatsz, hogy hogyan akarnak 6 hónap alatt eltávolítani 200, ősi múltú kóbor macskát San Juan egyik történelmi lelőhelyéről.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek