hirdetés

Gennyes méhgyulladás: a nem ivartalanított, idősebb macskák rettegett betegsége

Hangai Lilla

2024. január 13 - Képek: Getty Images Hungary

A gennyes méhgyulladás egy fertőzés a méhben, ami idősebb, nem ivartalanított macskáknál fordul elő leggyakrabban, akik életük során többször is tüzeltek anélkül, hogy megtermékenyültek volna. A gennyes méhgyulladás ugyan nem túl gyakori a macskák eseténben, de potenciálisan életveszélyes betegség.

hirdetés

A következőkből megtudhatod, hogy a gennyes méhgyulladás a macskák esetében milyen tünetekkel jár, mi okozza, és hogyan kezelhető.

A gennyes méhgyulladás komoly fájdalmakkal jár.

A gennyes méhgyulladás tünetei a macskák esetében

A PetMD állatorvosi honlap kifejti, hogy a betegség tünetei az egészen enyhétől a nagyon súlyosig terjedhetnek. A tünetek nagymértékben változnak is; a méhnyak kitágul és összehúzódik a vajúdás és szülés közben, valamint a tüzelés alatt is, majd bezáródik. Ha a méhnyak még nyitva van a gennyes méhgyulladás kialakulásakor, a genny kifolyhat a szervezetből. Ezeknek a cicáknak az állapota általában kevésbé súlyos, ugyanis ha zárt a méhnyak, és az nem engedi a gennyet kifolyni, az szeptikussá válhat és nagyon hamar kialakul a toxikus sokk, majd bekövetkezik a halál.

A jellemző tünetek a következők:

  • genny kiürülése a szeméremtestből (Ezt nehéz lehet észrevenni, mert a macskák nagyon aprólékosak az ápolás során. Figyelni kell a nedves foltokat, ha leül valahová a cica.)
  • letargia, depresszió, gyengeség;
  • csökkent étvágy;
  • fokozott szomjúság;
  • hányás, hasmenés;
  • láz.

A gennyes méhgyulladás okai

A gennyes méhgyulladás általában ivaros, idősebb nőstényeknél fordul elő, akik sosem voltak vemhesek. Ennek az az oka, hogy amikor egy macska tüzel, számos hormonális változás következik be a méhében, beleértve a méhfal megvastagodását. Ezek teljesen természetes változások, az a céljuk, hogy felkészítsék a testet a terhességre. A méhfal terhesség nélküli megvastagodása azonban ciszta kialakulásához vezethet a méh falában. A méh cisztája folyadékot bocsát ki, amely táptalaja a különböző baktériumoknak.

A méhben a fehérvérsejtek csökkent mennyisége szintén hozzájárul a gennyes méhgyulladás kialakulásához. A fehérvérsejtek kulcsfontosságú szerepet játszanak a fertőzések szervezetből történő eltávolításában. A macska ciklusa során ezek a fehérvérsejtek nem jutnak be a méhbe. Ez egy normális védelmi mechanizmus, amely lehetővé teszi a spermiumok biztonságos bejutását anélkül, hogy a fehérvérsejtek elpusztítanák azokat. Sajnálatos módon ez megvédi a baktériumokat is, lehetővé téve számukra, hogy gyorsan szaporodjanak és növekedjenek. Ahogy a baktériumok szaporodnak, genny halmozódik fel, ami méhgyulladást okoz.

Ritkán előfordulhat, hogy egy ivartalanított macskában gennyes méhgyulladás alakul ki. Amikor egy nőstény macskát ivartalanítanak, az összes szaporítószervét eltávolítják, beleértve a petefészket és a méhet is. Amikor a beavatkozás után visszamaradó kis mennyiségű szövetben gyulladás alakul ki, akkor a beszélünk az ivaros macska gennyes méhgyulladásáról, magyarázta dr. Melissa Boldan állatorvos a PetMD-n megjelent cikkében.

Ha a fent részletezett tüneteket tapasztalod, azonnal vidd el kedvencedet az állatorvoshoz!

A gennyes méhgyulladás kezelése és a felépülés

A macskák esetében a gennyes méhgyulladást leggyakrabban az állat ivartalanításával és a fertőzés forrásának eltávolításával kezelik. Ez magában foglalja a petefészkek és a méh műtéti eltávolítását.

A rutin ivartalanítási műtétek általában nagyon kevés kórházban töltött időt igényelnek, azonban a méhgyulladás kezelése miatt a műtéten átesett macskák gyakran igen betegek. Gyakran a műtét után néhány napig a kórházban maradnak, ahol intravénásan támogatják a felépülésüket. A felépülési idő hossza attól függ, hogy az állat milyen súlyos állapotban volt. A műtétet követően körülbelül 2 hétig gondoskodni kell arról, hogy a macska ne futkározzon, ne ugráljon. Lehetséges, hogy erre az időre kennelben kell tartani és gallért is kell rá adni, hogy ne bánthassa a sebet. Ezenkívül rendszeresen ellenőrizni kell a bemetszés helyét is, hogy az nem fertőződött-e el. Feltehetően orálisan beadható antibiotikumokra is szükség lesz, amely kúrát akkor is végig kell csinálni, ha közben úgy látjuk, hogy a cica már jobban van.

A kezelés elmulasztása miatt az állat szenvedése garantált. A fájdalmak mellett nagyon hamar szepszis alakulhat ki, majd toxikus sokk, ami halállal végződhet.

Ebben a cikkben részletesen megismertetünk a macskák esetében megjelenő hüvelyi folyással. Fontos tudnod róla, ugyanis szinte kivétel nélkül komoly problémát jelez.

gennyes méhgyulladás ivartalanítás macska ivartalanítása nőstény macska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!