Kommunikáció kisokos: így értsd meg cicád minden apró rezdülését
2024. január 16 - Képek: Getty Images Hungary
2024. január 16 - Képek: Getty Images Hungary
Öreg motoros gazdiként bizonyára megérted kedvenced minden apró rezdülését. Ám ha most először készülsz csatlakozni a macskás gazdik táborához, útmutatónk a segítségedre lehet abban, hogy képes legyél dekódolni új négylábú társad jelzéseit.
A cicák hírhedten titokzatos élőlények, akik nagy önállósággal és még több makacssággal vannak megáldva. Ám minden gazdi tudja, hogy a néha zord külső elképesztően szeretetteljes belsőt takar. Irántunk táplált érzéseiket pedig kommunikációjuk is kifejezi, csak meg kell tanulnunk dekódolni a jelzéseiket.
Ha cica kerül az otthonunkba, a szükséges felszerelések beszerzése és a helyiségek macskabiztossá tétele mellett nélkülözhetetlen, hogy megtanuljuk megérteni, mit szeretne mondani nekünk az állat. Mert bár a macskák nem tudnak beszélni, a viselkedésük és a mozdulataik sok mindent mesélnek.
Lássuk azokat a legalapvetőbb kommunikációs elemeket, amelyekkel találkozhatsz.
A farok magasba emelését a cicák általában üdvözléskor, illetve érdeklődésük kifejezéseként alkalmazzák. Ilyenkor az állat barátságos közeledést mutat, és igényli, hogy erre a gazdi is valamilyen kedves, szeretettel teli interakcióval válaszoljon. Fontos tehát, hogy ha ezt látod, adj figyelmet az állatnak akár egy simogatás és néhány kedves szó, akár egy kis közös játék formájában.
Ez a stressz, agresszió vagy félelem jele lehet. Kölyköknél játék közben is megfigyelhető, a felnőtt állatoknál pedig általában akkor látható, ha valami idegesíti őket. Ha ezt a mozdulatot látod, először is ellenőrizd, nincs-e az állat környezetében olyasmi, ami bosszanthatja (például hangosabb zene vagy egy számára idegen látogató), és távolítsd azt el a közeléből. Ha pedig te magad vagy az idegesség tárgya, mert például simogatni szeretnéd, de a cica nem vevő rá, akkor hagyd őt békén.
Kölyköknél szintén előfordulhat játék közben, a felnőtt állatoknál viszont a fenyegetettség és a félelem egyértelmű jele. Általában kitágult pupillák is társulnak hozzá, és nem ritka a kísérő morgás sem. A fentiekhez hasonlóan próbáld megtalálni a macska környezetében fellelhető okokat, és mielőbb szüntesd meg azokat az állat nyugalmának érdekében.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A cica két esetben kunkorítja a hátát. Az egyik egy barátságos, kedves jelzése annak, hogy jól érzi magát. Általában akkor csinálja, amikor megsimogatod, vagy hozzád dörgölőzik. Ilyenkor simogasd tovább, beszélj hozzá és tudasd vele, hogy te is mennyire szereted.
Ha azonban a szőr feláll a hátán, és le is merevedik, a félelmét és a fenyegetettséget jelzi vele. Bár a cicák általában bátor állatok, könnyen előfordulhat, hogy emberi szemmel nevetséges dolgoktól ijednek meg ennyire – például a saját tükörképüktől, mert azt hiszik, egy rivális macskával kerültek szembe. Gazdiként itt is az a feladatod, hogy megszüntesd a fenyegetés forrását, illetve megmutasd az állatnak, hogy nincs mitől félnie.
A cicák egyik legfontosabb köszönési formája, és szeretetük kifejezésének fontos eszköze, ha a fejüket hozzád nyomják. Te is dugd oda hozzá a tiédet, és viszonozd a kedves közeledést. Arra viszont vigyázz, nehogy sérülés legyen a vége – némelyik macska egészen elképesztő erővel képes hozzád döfni a fejét.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A macskák lassú pislogását nem véletlenül nevezzük szempuszinak. Ez ugyanis náluk olyan, mint amikor az emberek puszit adnak egymásnak vagy egymásra mosolyognak. Jelzi, hogy biztonságban érzi magát, elégedett, és örül, hogy ott vagy mellette. Bár nagy lehet a kísértés, hogy szétpuszilgasd a cuki fejét, inkább viszonozd hasonlóképp a jelzést, és te is pislogj rá nagyon lassan.
A cicák esetében a nyújtózkodás is egyfajta kommunikációs eszköz. Ezzel is az elégedettséget fejezik ki, és várják, hogy valamilyen kedves interakcióba lépj velük. Fontos azonban megjegyezni, hogy ha simogatással válaszolnál neki, csak óvatosan a pocakjával – még akkor is, ha elsőre úgy tűnik, hogy hassimogatást szeretne. Sok macska ugyanis gyűlöli, ha a hasához érnek. Nem véletlen, hogy a macskás gazdik csapdaként tekintenek a háton nyújtózó macskára. Ha hozzá érsz, azonnal harap.
A cicák kommunikációjának természetesen rendkívül fontos eleme a nyávogás és a dorombolás – ez utóbbi azonban nem mindig pozitív. A dorombolás különböző jelentéseiről ebben a cikkünkben olvashatsz bővebben.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek