hirdetés

8 érdekesség a jaguárról: a macskák között neki van a legerősebb harapása

Hangai Lilla

2024. január 16 - Képek: Getty Images Hungary

Egy kifejlett jaguár harapása olyan erős, hogy még a teknős páncélját is képes átharapni. Több mint 85 zsákmányfaj szerepel a menüjén, ami elképesztően alkalmazkodóképessé teszi. Ám ha úgy adódik, nem vet meg egy kis avokádót sem.

hirdetés

A következőkben a jaguár, a hatalom és az erő szimbólumának szokásait, történelmét és egyedi jellemzőit ismerheted meg.

1.) Az evolúció rögös útjain

Egyes genetikai elemzések szerint a jaguár legközelebbi rokona az oroszlán, ebben azonban nem mindenki ért egyet. Más tanulmányok úgy ítélik meg a rendelkezésükre álló adatok alapján, hogy az oroszlán a leopárdhoz közelebb áll. Ennek az ellentmondásnak az az oka, hogy a macskafélék taxonómiai (rendszertani) elemzése még ma is részleges, annak ellenére is, hogy a kutatók folyamatosan azon dolgoznak, hogy egyre világosabban lássuk ezeket a csodás lényeket.

Érdekesség még a jaguár besorolását illetően, hogy a Panthera nemzetség egyetlen tagja, amely Amerikában őshonos. Ebbe a nemzetségbe tartoznak olyan fajok, a teljesség igénye nélkül, mint az előbb is említett oroszlán, a leopárd, a tigris vagy a hópárduc.

Sokan keverik a leopárddal, ami Afrikában és Ázsiában el. A jaguár testalkata masszívabb, rozettái részletesebbek, gyakran egy pöttyel a közepükön.

2.) Nagyra nőtt

A jaguár izmos és kompakt. Amerikában ő a legnagyobb macskaféle, a világviszonylatban pedig csak az oroszlán és a tigris előzi meg. Bár a mérete eltér az ivar és az előfordulási terület függvényében, de általában 56 és 96 kg között mozognak ezek az állatok. A legnagyobb hím, amit valaha feljegyeztek, 158 kg volt, a legkisebb nőstény pedig 36 kilogrammot nyomott.

3.) Létezik éjfekete jaguár is

Bár alapvetően a jaguár foltos, létezik melanisztikus változata is, amely teljesen fekete (melanizmus), vagy a fekete alapon nagyon halványan kirajzolódó rozettákat figyelhetünk meg (álmelanizmus). Ezeket az állatokat, akárcsak a leopárd melanisztikus változatait, fekete párducnak hívjuk a köznyelvben. Ezek az állatok nem alkotnak külön populációt, egyazon alomban születhetnek fekete és foltos kölykök is. Gyakrabban jelenik meg azoknál az állatoknál, akik trópusi esőerdőkben élnek és nappal aktívak; ez arra utal, hogy az árnyalat a rejtőzködésüket segíti.

Majdnem koromfekete jaguár. Ha látszódnak a rozetták, akkor álmelanizmusról van szó.

4.) Csúcsragadozó

A kifejlett jaguár csúcsragadozó, ami azt jelenti, hogy rá nem vadászik más állat, ő áll a tápláléklánc csúcsán. A jaguárt emellett kulcsfajnak is tekintik, mivel az eddigi adatok alapján feltételezhető, hogy szabályozza a zsákmányállatok populációinak szintjét, ezzel fenntartva az erdőrendszerek egyensúlyát. Több mint 85 különböző zsákmányfaj szerepel a menüjén, ami lényegesen több, mint bármely más nagymacska esetén.) Ezt azonban nem minden tudós fogadja el, ugyanis a terepmunka azt mutatja, hogy a népességnövekedés nem feltétlenül tartható fenn.

A legnagyobb veszélyt nem meglepően az ember jelenti rá. Az előhelyének elvesztése, valamint az orvvadászata és vadászata is hatalmas nyomást helyez rá, de szerencsére egyelőre a Vörös Lista szerint még „csak” mérsékelten fenyegetett faj.

5.) Még a teknőspáncélt is átroppantja

Egy 100 kilós jaguár 4939 newton erővel tud harapni a szemfogaival, a tarajos zápfogaival pedig 6922 newtonnal. Ez lehetővé teszi számára, hogy kettéharapja a teknősök páncélját is, ezzel magáénak tudva a macskák között a legerősebb harapás címét. Ez is elképesztően félelmetes számnak tűnik, de hogy tudj mihez viszonyítani, a világon a legnagyobb harapási erővel rendelkező szárazföldi állat a krokodil, a maga 16 460 newtonjával.

Kifejezetten intelligens vadászok egyébként, akik lesből támadnak akár a vízből, de még fák tetejéről is. „Horgásznak” is, méghozzá úgy, hogy a vízben mozgatni kezdik a farkukat, ami odavonzza a halakat. A jaguár ahelyett, hogy a nyakát harapná el az áldozatnak, általában összeroppantja a koponyáját. Bár alapvetően ragadozók, megfigyelték már őket a vadonban több alkalommal is avokádót enni.

A jaguár még a kajmánt is levadássza.

6. Mint a mókus fenn a fán…

Zömök, masszív testalkatuk miatt nem feltétlenül gondolnánk, de a jaguárok remekül másznak fára is, sőt, még képesek át ugrani egyikről a másikra is. Nem egészen olyan agilisak, mint a majmok, de nagyon hatékonyan használják ki az ilyen helyzetekben az erejüket és a hatalmas karmaikat.

7.) Egyedi a hangja

A jaguár üvölt és, jobb szó híján, „horkant”. A vadonban élő fajok között intenzív kommunikációt figyeltek meg, vagyis az egyedek reagáltak egymás hangjára. Ezt a hangzást „rekedtnek” írják le. Tulajdonképpen 5-6 torokhangot hallatnak ilyenkor. Ezt használják köszönéskor, udvarláskor és akkor is, amikor az anya vigasztalja a kölyköket.

8.) Elők és holtak között közvetít

A Kolumbusz előtti Amerikában a jaguár a hatalom és az erő szimbóluma volt, több nép is szent állatként tekintett rá, voltak olyan rituálék, melyek során jaguárbőrbe öltöztek. A maják úgy hitték a jaguárról, hogy megkönnyíti az élők és a holtak közötti kommunikációt, és megvédi a királyi családot. A nagymacskát társnak tekintették a spirituális világban, és számos maja uralkodó olyan nevet viselt, amely a maja jaguar b’alam szót tartalmazta.

Ide kattintva megismerkedhetsz az oroszlánnal, a jaguár valószínűsíthetően legközelebbi rokonával, és többek között azt is megtudhatod, hogy mikor növesztenek a nőstények sörényt.

érdekesség érdekességek érdekességek macskákról jaguár nagymacska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!