hirdetés

Ez a súlyos betegség főképp a gazdik hibája

Mádi-Krezinger Cintia

2024. január 19 - Képek: Getty Images Hungary

Hungry cat sitting next to bowl of food at home kitchen and looking at camera.

A legtöbb macska csak akkor kerül orvoshoz, amikor már a betegség kialakult. Pedig megfelelő tájékozottsággal és odafigyeléssel megelőzhető lenne a baj.

hirdetés

A macskák cukorbetegsége – bár ritkább, mint a kutyák esetében történő kialakulásaegyre gyakoribb probléma a kedvencek körében. A diabétesz a megfelelő kezelés nélkül nagyon hamar az állat állapotának rohamos romlásához vezet, de a megfelelő ellátással is a cica élete végéig gyógyszeres kezelésre szorul. Fontos lenne tehát, hogy a gazdik mindent megtegyenek annak érdekében, hogy megelőzzék a cukorbetegség kialakulását. Ám a legtöbb esetben a tájékozottság hiánya miatt nem is gondolják, hogy veszélyben lehet a kedvencük.

A helytelen táplálás fontos tényező

A cukorbetegség kialakulásának egyik legjellemzőbb oka – az emberekhez hasonlóan – a nem megfelelő táplálkozás. Dr. Kövess-Bodó Andrea állatorvos szerint komoly hiányosságok vannak a gazdik tudásában arra vonatkozóan, mit tesznek a macska táljába.

Azt tapasztalom, hogy a macskatartók szinte egyáltalán nincsenek tisztában a táp összetételével. Leginkább az adott termék ára és a macska elfogadása határozza meg a döntéshozatalt, ha az eledel kiválasztásáról van szó.

Pedig nagyon fontos lenne, hogy a gazdik elolvassák egy-egy táp összetevőit, mielőtt egyáltalán megkínálják vele az állatot. Számos nedves eledel tartalmaz például cukrot, amire tápérték szempontból a macskának egyáltalán nincs szüksége. Száraz tápok esetén pedig nem mindegy az adott termék hústartalma.

A macska obligát húsevő, így például a gabonafélék valójában nem részei az étrendjüknek. A fogyasztásuk kis mennyiségben nem káros, de hosszú távon egy magas gabonatartalmú eledel csak üres kalória és felesleges szénhidrát bevitelét jelenti, ami nagyban hozzájárulhat az elhízáshoz.

Ha egyszer elrontottuk, nehéz váltani

Az állatorvos is kiemeli, hogy a cicák táplálkozásának fontos jellemzője, hogy ha egyszer rákapnak valami ízére, akkor nagyon nehéz másik tápra szoktatni őket.

A macskák hajlamosak a monodiétára. Ha megszoknak egy tápot, nehezen vagy egyáltalán nem fogadnak el másikat. Sajnos ritkán találkozom olyan gazdival, aki körültekintően választana eledelt már a legelején. Inkább akkor jellemző a nagyobb odafigyelés, amikor az állat már megbetegedett. Ilyenkor az emberek jobban beleássák magukat a kezelés és táplálás fontosabb részleteibe, és alaposabb kutatómunkát követően konkrét tápokat részesítenek előnyben a vásárláskor.

A táp váltása a fentiek miatt nehéz lehet. Segíthet azonban, ha az új eledelt fokozatosan adagolva adjuk a cicánknak. Először egy kis mennyiséget keverjünk a már megszokott ételébe, majd fokozatosan növeljük az új táp arányát. Így nagyobb esélye van annak, hogy a macska előbb-utóbb elfogadja az ismeretlen ízeket.

A rutin ellenőrzések elmulasztása

Dr. Kövess-Bodó Andrea arra is kitér, hogy bár a korai cukorbetegség felismerése nagyban hozzájárulna a macskák életminőségének javításához, valamint elkerülhető lenne az élettartamuk drasztikus csökkenése, sajnos ez ritkán fordul elő.

A gazdik többsége ugyanis nem él a legalább évenkénti ellenőrző vizsgálatok lehetőségével, és csak akkor fordulnak szakemberhez, amikor az állat már olyan beteg, hogy tüneteket produkál.

A macskáknál kevésbé jellemző, hogy szűrővizsgálatra hoznák őket. Inkább a tünetek – és a már régóta fennálló tünetek – miatt keresik fel az állatorvost. A leggyakrabban olyan panasszal érkeznek a rendelésre, hogy lefogyott az állat, habár az étvágya nem változott.

Az állatorvos szerint a macskák cukorbetegségének előfordulása egyre gyakoribb. Leginkább lakásban tartott, elhízott, ivartalanított kandúroknál fordul elő. Szakirodalmi adatok alapján pedig jellemzőbb a maine coon és burmai macskafajtákra.

További információkat a macskák cukorbetegségéről szóló cikkünkben találsz – ha bármilyen tünetet tapasztalsz, azonnal irány az állatorvos! Ám a legjobb, ha ezt nem várod meg, hanem helyes táplálással és rendszeres ellenőrző vizsgálatokkal is véded kedvenced egészségét.

cukorbetegség macska cukorbetegsége macska táplálása
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!