hirdetés

Ezért hánynak ennyit a macskák

Szénási Szimonetta

2024. január 22 - Képek: Getty Images Hungary

Ha van cicád, egészen biztosan találkoztál már néhány kellemetlen „tócsával”. Érdekel, milyen gyakran számít normálisnak, és miért ilyen jellemző ez a probléma kedvencedre? Elmondjuk!

hirdetés

Amikor a macska hány, annak számos oka lehet – van, amikor élettani jelenség, míg más esetben valamilyen egészségügyi panasz tünete. Fontos, hogy gazdaként különbséget tudj tenni a kettő között!

Mint Sarah Schmid, a Tennessee Egyetem kutyák és macskák belgyógyászatára szakosodott állatorvosa a Live Science számára hangsúlyozta, sosem lehet azt mondani, hogy a macska hányása „normális”. Ám hozzátesz egy fontos kitételt: nem minden esetben beszélünk valódi hányásról! Akkor mit gondolunk annak?

Ahogy a szakember tanárként is felhívja a hallgatók figyelmét, gyakorta az öntisztálkodás során lenyelt szőr visszaöklendezését, azaz a klasszikusan „szőrgombócnak” nevezett produktomot is hányásként definiálják az állattartók. Holott ez a szó szoros értelmében véve nem az.

A macskák tisztálkodás során sok szőrt nyelnek.

Ugyanígy olyankor sem hány a macska, ha túl mohó volt, és a hirtelen behabzsolt eledel visszajön. Ilyenkor az étel tulajdonképpen nem is „ért le a gyomorba”, pontosabban nem tartózkodott ott számottevő ideig. Ebben az esetben az élelem szinte rágatlanul, esetleg némiképp aprítva távozik, és nem tartalmaz sem epét, sem gyomorsavat.

A habzsolásnak is rossz vége lehet.

Ezeken kívül sok esetben a köhögést vélik hányásnak az állattartók, ami szintén öklendezéssel, rángatózással, valamint némi folyadék (nyál, nyálka) távozásával járhat.

Amikor orvos kell

Ám ha kedvencednél rendszeres, hogy visszahányja az ételét, vagy az étkezést követően nem azonnal, hanem némi idő elteltével, már emésztett állapotba távozik az, akkor már komolyabban oda kell figyelned. Valószínűleg valamilyen emésztési probléma áll a hátterében, ami igen gyakori a házi kedvenceknél. Emellett ételallergia, illetve -intolerancia is okozhatja a panaszt.

Sok betegség tünete lehet.

Ugyanígy ha egyéb tünetek – gyengeség, letargia, hasmenés, láz, étvágytalanság, remegés, stb. – is társulnak a hányáshoz, akkor a cica minden bizonnyal beteg.

A napjában többször előforduló és/vagy huzamosabb (2-3 hét) óta fennálló hányás mindenképpen aggasztó, és kivizsgálást igényel!

Ebből a cikkünkből megismerheted egy másik gyakori egészségügyi probléma, a fülgyulladás tüneteit. Mivel sok cicát érint, ajánlott felkészültnek lenned! A megelőzés mikéntjére is kitérünk.

ételallergia macskáknál hányás hullik a macska szőre önápolás
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!