9 érdekesség a leopárdról: a Rózsaszín Párduc tényleg létezik!
2024. január 24 - Képek: Getty Images Hungary
2024. január 24 - Képek: Getty Images Hungary
A leopárd is a Panthera nemzetség tagja, vagyis nagymacska, ám a legkisebb a rokonai között. Széles körben elterjedt, ezzel ellentétben mégis sebezhető státuszban van. Hogy hogyan kapcsolódik Alan Turing matematikushoz, és milyen állat a valódi Rózsaszín Párduc, azt máris eláruljuk!
A következőkben megismerheted a leopárd tulajdonságait, külső jellemzőit, kialakulását és kulturális szerepét.
A jaguárt és a leopárdot gyakran keverik, és valóban hasonlóak is. Ugyanakkor van néhány jellemző külső jegy, ami alapján könnyű megkülönböztetni őket. A jaguár zömökebb, lábai rövidebbek. Rendszerint a rozettái nagyobbak és a közepükön van egy jól kivehető pötty. A leopárd is a Panthera nemzetség tagja, vagyis nagymacska, közülük a legkisebb. A számos hasonlóság ellenére azonban a geneteikai elemzések szerint nem a jaguárral áll a legközelebbi rokonságban, hanem az oroszlánnal.
1953-ban először egy hím leopárdot és egy nőstény oroszlánt próbáltak meg keresztezni a Nishinomiyában található Hanshin Parkban. A leoponként ismert utódok 1959-ben és 1961-ben születtek meg. A kölykök foltosak voltak és nagyobbak, mint egy fiatal leopárd. A leopon tigrissel való párosítására tett kísérletek nem jártak sikerrel. Szerencsére.
A pleisztocén korból (2,58-0,0117 millió évvel ezelőtt) több európai lelőhelyen is tártak fel leopárdszerű csontokat és fogakat. A teljesség igénye nélkül Franciaországban, Olaszországban, Spanyolországban, Csehországban és még Magyarországon is, Baranyában.
A leopárdok között is vannak melanisztikus példányok, amelyek teljesen feketék. Ez a tulajdonság recesszíven öröklődik, vagyis mind a két szülőnek hordoznia kell a gént ahhoz, hogy az utódnál megjelenjen a tulajdonság. Indiában a vadonban megfigyeltek már sápadt és fehér egyedeket is.
Ami azonban még ennél is érdekesebb, hogy a leopárdok között vannak olyanok, amelyeknek a szőre érdekes, vörös tónusú. Ezt az árnyalatot okozhatja genetikai mutáció vagy akár az étrend is. A vörös árnyalatú leopárdokat eper leopárdnak (strawberry) vagy rózsaszín párducnak (pink panther) is nevezik. Hogy az esetükben pontosan mi okozza a vörös színt, az nem teljesen ismert egyelőre.
Alan Turing angol matematikus óriási hatást gyakorolt a számítógép-tudományra, az ő nevéhez fűződik az Enigma-kód feltörése, valamint az algoritmus és a számítógépes adatfeldolgozás hivatalos koncepciójának kidolgozása. Nos, ez a hihetetlen elme kidolgozott egy elméletet arra vonatkozóan, hogy miért vannak foltjai a leopárdnak, és hogyan magyarázhatók a természetben előforduló minták a matematikával. 1952-ben publikált egy tanulmányt „A morfogenézis kémiai alapjai” (The Chemical Basis of Morpho¬genesis) címmel, amely megállapította, hogy az állatokon és növényeken található minták látszólagos véletlenszerűsége nem valós, és kidolgozott egy elegáns matematikai képletet erre vonatkozóan.
A vadmacskák közül a leopárdnak van a legnagyobb elterjedtsége, széles körben előfordul Afrikában, a Kaukázusban és Ázsiában is. Ezzel kontrasztban áll az a tény, hogy a Vörös Lista szerint a leopárd sebezhető státuszban van. Hatalmas súlyként nehezedik rá az élőhelyének eltűnése, az orvvadászata, vadászata, és a populáció erőteljes széttagoltsága. Észak-Afrikában tulajdonképpen már kipusztultnak tekintik.
A leopárdok is, ahogy az oroszlán kivételével a vadmacskák, magányos, territoriális állatok. A hímek és a nőstények a párzási időszakban találkoznak csak. Azonban megfigyelték, hogy a hím leopárdok kapcsolatba lépnek a partnereikkel és az utódaikkal. Ezek az interakciók alkalmanként kiterjedhetnek akár 2 generációra is.
A leopárd szimpatrikus kapcsolatban áll több másik nagy ragadozóval is, mint például az oroszlán, a tigris vagy a gepárd, ami azt jelenti, hogy megosztja ezekkel a fajokkal a vadászterületét. Annak érdekében, hogy megvédje a zsákmányát tőlük, a leopárd jellemzően a nagyobb prédáit felhurcolja a fára és ott fogyasztja el, majd a maradékot ott is hagyja és visszajár még falatozni belőle. Meglepő módon ritka, de előfordul, hogy az oroszlán és a tigris levadássza a kifejlett leopárdot is, ahogy a nílusi krokodil is gyakran tekint prédaként rá.
A görög mitológiában Dionüszosz, a bor és a mámor istenének a szimbóluma is leopárd volt. Rendszeresen ábrázolták leopárdbőrt viselve, és használták az állatokat arra is, hogy szállítsák őt. A Benini Királyság idején számos alkalommal ábrázolták a leopárdot metszeteken és szobrokon, és a király hatalmának szimbolizálására használták, mivel a leopárdot az erdő királyának tartották. Az ókori rómaiak gyakran tartottak leopárdot fogságban, valamint vadásztak rájuk, és felhasználták őket egy különös kivégzési módszerhez is. A damnatio ad bestias során az elítéltet vadállatok gyilkolták meg, amelyek leggyakrabban nagymacskák voltak.
Számos leopárdot és más nagymacskát is tartottak a hatalom és a gazdagság szimbólumaképpen a Tower menazsériájában, amelyet eredetileg János angol király létesített a 13. században. A leletek alapján bár csodálták ezeket az állatokat, tartási körülményeik sok kívánnivalót hagytak maguk után. Olyan kicsi ketrecben éltek, hogy leheveredni is alig volt helyük, valamint a táplálékuk minősége is csapnivaló lehetett. Ezt az állatok deformált csontvázaiból állapították meg a szakértők.
Ide kattintva megismerkedhetsz a jaguárral, akinek rokonai között a legerősebb a harapása.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek