hirdetés

Hiperaktív a macskád? 5 módszer, amivel lenyugtathatod

Szénási Szimonetta

2024. február 14 - Képek: Getty Images Hungary

Ha te sem szereted, amikor kedvenced „megőrül”, segítünk, hogyan csillapíthatod le a leggyorsabban.

hirdetés

Gazdiként fontos tisztában lenned azzal, miből ismerhető fel, ha a macska túl aktív, azaz nagyon felspannolta magát. A túlzott pörgés ugyanis nem tesz jót az állatnak, ahogy sokszor a bútorok is megsínylik az energia kiáradását. Sőt, te is áldozatul eshetsz a heves cicusnak.

Számít az életkor

Először érdemes leszögezni, hogy kedvenced aktivitása nagyban függ attól, mennyi idős. Egy kölyök sokkal élénkebb, ami érthető, hiszen ép a világ felfedezése a fő teendője. Így azon cseppet sem kell meglepődni, ha egy kiscica szemlátomást állandóan jön-megy. Majd kidől, és nagyokat alszik, hiszen a ház meghódítása bizony fárasztó feladat! Ám a kicsik mozgása többnyire még nem annyira koordinált, hogy bútorokra másszon, azokon fel-alá nyargaljon.

Ennek az ideje később jön el. Ahogy a macska idősödik, egyre jobban tudja uralni a mozdulatait is. Így a fiatal jószágokra jellemző, hogy a szekrényeket, a függönyt vagy épp a polcokat veszik célba. Hogy óvd a berendezést, már a jószág megérkezése előtt érdemes beszerezni egy kaparófát, amin cicád kiélheti mászási, karmolási és rejtőzködő igényeit is.

Mint Adi Hovav macskaviselkedési tanácsadó a PetMD állatorvosi oldalnak fogalmazott, ebben az ifjonti időszakban nem ritka, hogy már a puszta simogatás is játékra, harapdálásra és birkózásra ingerli a cicákat. A móka és a pihenés közötti gyors váltás is tipikus. Ez az őrületesnek tűnő viselkedés azonban továbbra is a világgal való ismerkedés része az ösztöneik diktálta módokon. Utóbbiak miatt vadásznak, üldöznek, szaladgálnak fel és alá – hiszen hiába kerültek be a lakásba, továbbra is ragadozókról beszélünk.

Így tartsd kordában a túl aktív kedvenced

Van, amikor a macska annyira fel van pörögve, hogy az már zavaróvá válik. Nagyon harapós lesz, karmol, szaggatja a textileket, kaparja a bútort… A legjobb, ha elejét veszed ennek a „pusztításnak”. Ezt pedig viszonylag egyszerűen megteheted elegendő játék biztosításával. Méghozzá az alábbiak szerint:

1.) Ne használd a testedet!

Fontos, hogy a játék során inkább különféle eszközöket – tollas botot, szalagra fűzött egeret, csörgő labdát, stb. – használj, mintsem a kezedet és az ujjaidat. Így rászoktathatod az ifjoncot arra, hogy a későbbiekben is inkább a plüssét vadássza le, majd rágcsálja meg – helyetted.

2.) Imitáld a prédát

Ha már a vadászatnál tartunk: játssz vele úgy, hogy átélhesse a zsákmányolás örömét. Bújj el valami mögé, onnan incselkedj vele a játékával, húzd oda-vissza az orra előtt, majd menekülj, ha üldözőbe vette. A legjobb, ha egérre, madárra vagy valamilyen rovarra hajazó holmit választasz.

3.) Irányítsd a figyelmét

Ha te már befejeznéd a mókát, de a macskát még szétveti az energia, adj neki valamit, amivel lekötheti magát. Egy pattogó labda vagy egy felhúzható egérke kiváló erre a célra.

Fontos, hogy ne fogd le az állatot, illetve ne próbáld simogatással sem megnyugtatni, mert ezekkel csak tovább hergeled.

Tedd el, ami törékeny

Mivel a macskák játék és kalandozás közben hajlamosak ezt-azt lelökni a polcról vagy az asztalról, így mindig legyél körültekintő, és pakold el a törékeny holmikat.

4.) Tanítsd meg pihenni

Ahogy sportolásnál, úgy a kedvenceddel való mókázás esetében is fontos, hogy legyen bemelegítés, illetve levezetés is. Előbbi alatt a fokozatosságot értjük, míg az időtöltés végeztével a lelassuló mozdulatok, a mind nagyobb szünetek jelezhetik a számára, hogy ideje lecsillapodni és pihenni.

Amennyiben ez elmarad, és hirtelen akarod faképnél hagyni a macskát, megeshet, hogy utánad veti magát – hiszen te maradtál az egyetlen mozgó célpont a látóterében. A szakember azt javasolja, hogy ilyenkor állj meg, és egy hirtelen hanghatással – például éles nyávogással – lepd meg a cicát. A váratlan zaj valószínűleg megálljt parancsol neki. Ugyanígy járj el, ha játék közben bármikor túlságosan bedurvulna és agresszívvá válna.

Van, hogy a cica hirtelen utánad veti magát.

+1.) Párban könnyebb

A tapasztalatok azt mutatják, hogy két (vagy több) cica sokkal jobban leköti egymást, ami jórészt megoldja a fentebb vázolt gondokat. Így ha lehetőségeid engedik, vegyél magadhoz még egy cicát, hogy kedvencednek legyen társa. Ám nagyon lényeges, hogy nem minden macska vágyik játszópajtásra. Ez nagyban függ az állat habitusától, valamint a korától is. Egy idősebb jószágot inkább bosszant egy virgonc kölyök, mintsem szórakoztatná. Ám ez sincs kőbe vésve!

Ebben a cikkünkben egy tapasztalt macskamentő gondolatait tolmácsoljuk az örökbefogadás, valamint a több macskás életmód kapcsán.

agresszív macska hiperaktív macska játék kaparófa kölyökkor vadászösztön
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!