Ebben a japán macskatemplomban a főszerzetes egy hófehér bajuszos
2024. február 24 - Képek: Getty Images Hungary
2024. február 24 - Képek: Getty Images Hungary
Japán tele van meglepetésekkel. Hiába rajongunk az eklektikus divatért, a fantasztikus ételekért, az elképesztő természeti látványosságokért vagy a lélegzetelállító kulturális különbségekért, van, ami még ezeket is túlszárnyalja. Igen, a macskák! Ha Japánban jársz, a kiotói Nyan Nyan Ji – magyarra fordítva Miaú Miaú Templom – kihagyhatatlan úti cél.
Japán macskás temploma pontosan azt adja, amit ígér. Egy gyönyörű szentélyt tele cirmosokkal és egy hófehér főszerzetessel, Yukimival. Ám ha nyugati szíved igazi buddhista elmélyülésre vágyik, akkor akár ellátogathatsz a szerencsehozó integető macska szülőhelyére is.
Yukimi:
A Nyan Nyan Jibe betérő látogatók igen különleges ellátásban részesülnek, ugyanis maga a főszerzetes fogadja a vendégeket, akik aztán különböző csemegéket rendelhetnek a kávézóban, melyek stílusosan mind a macskás témára épülnek. A Bored Pandának szerencséje volt Yukimi gazdájával is találkozni, aki elmondta, hogy ezt a templomot Toru Kaya, a templomok és szent helyek elismert festőművésze nyitotta meg macskájának szentelve. Hogy a hely kisugárzása ma is ugyanolyan autentikus legyen, tele van macskás szobrokkal és festményekkel.
Jelenleg 7 macska dolgozik a kiotói templomban, név szerint Yukimi, Waka, Chin, Ren, Konatsu és Chicci. Nem ők az elsők azonban, akik betölthetik ezt a nemes feladatot: a macskaszerzeteseknek három generációja élt már itt. „A látogatók, akik imádkozni jönnek ide, játszanak a macskákkal és élvezik a kávézót, valamint a macskás művészetet is” – magyarázta Koyuki tulajdonosa.
Szerencsére azonban nem a Nyan Nyan Ji az egyetlen hasonló hely Japánban. A Gotoku-ji buddhista templom Tokióban található, és úgy tartják róla, hogy a maneki-neko, vagyis a szerencsehozó integető macska szülőhelye. A templomi legenda szerint a 17. század elején Ii Naotaka (akkor az Omi-Hikone tartomány második ura) megmenekült egy hirtelen feltámadó hatalmas vihartól, miután egy ott élő macska behívta a templomba. Hogy kifejezze háláját a macskának, Naotaka úgy döntött, hogy a templomot az Ii klánnak szenteli. Miután Naotaka elhunyt, a templomot Gotoku-jira keresztelték át, az ő posztumusz buddhista nevéből: Kyushoin-den Gotokuten ei-daikoji. A templom azóta is tele van a jobb kezüket felemelő és integető macskafigurákkal, melyek a hívek adományai.
A Gotoku-ji templom teljesen más jellegű, mint a Nyan Nyan Ji. Egyrészt nem élnek ott valódi macskák, másrészt egy igazán csendes helyről van szó, elzárva Tokió zajos forgatagától. Ami tökéletes a kikapcsolódásra és elmélyedésre egy olyan valaki számára, aki érdeklődik a japán kultúra és történelem minden ága-boga iránt.
Ide kattintva megismerkedhetsz a japánok és a macskák különös viszonyával, ebben a cikkben pedig a Bakeneko és a Nekomat macskadémonok történetén borzonghatsz.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek