hirdetés

A telihold a macskákra is hatással van? Utánajártunk!

Hangai Lilla

2024. február 23 - Képek: Getty Images Hungary

Mi már anélkül is tudjuk, hogy telihold közeleg, hogy ennek utánanéznénk. Sokkal rosszabbul alszunk, nyugtalanabbak vagyunk és olyan érzésünk van, mintha a feszültségrétegek szépen lassan, akkurátusan rakódnának egymásra. Talán drámainak hangzik azok számára, akik nem tapasztaltak még ilyesmit, de aki átél hasonlót, az tudja, hogy miről beszélünk. Felmerült hát bennünk a kérdés, hogy vajon titokzatos cirmos kedvenceink is érzékelhetnek-e hasonló dolgokat a telihold közeledtével, és ha igen, mi lehet ennek a jele.

hirdetés

Lássuk hát, hogy a telihold hatással lehet-e a macska mentális vagy fizikális állapotára.

A Hold állásának hatása a Földre

A Hold gravitációs vonzása a Földet is érinti, amely részben a két bolygó egymás körüli keringése miatt alakul ki. (Egészen pontosan a két égitest közös tömegközéppontja körül kering a Hold, amely ugyan a Föld belsejében található, de nem a bolygó közepén, hanem valamivel közelebb a felszínhez.) Ez a gravitációs vonzás az apály-dagály jelenségben nyilvánul meg a leglátványosabban, de ezen felül természetesen számos geológiai és biológiai hatása is van. Jogos hát a kérdés, hogy ha ez a mágneses erő óriási víztömegeket képes megmozgatni, miért ne lehetne hatással ránk, illetve az állatokra, köztük kedvenceinkre? Főleg, ha abból indulunk ki, hogy az emberi test körülbelül 60%-a, míg a macskák teste 50-70%-ban víz.

Fontos azonban leszögezni, hogy rendkívül elmésnek tűnő érvelésünk ellenére tudományos szempontból egyelőre nincs arra bizonyíték, hogy a telihold hatással lenne a macskákra vagy az emberekre. Az azonban tagadhatatlan, hogy sokan érzékelnek változást ebben az időszakban önmagukon és a macskájukon is. Sőt, hallottunk már olyanról is, hogy az állatorvosi rendelők ilyenkor nagyobb látogatottságra készülnek.

A te kedvenced is nyugtalanabb a teliholdas időszakokban?

Így hathat egy macska viselkedésére a telihold

Azok a gazdik, akik ilyenkor változásokat vesznek észre a házi kedvenc viselkedésében, általában arról számolnak be, hogy az állat aktívabb lesz, izgágább, játékosabb, nyugtalanabb, kevesebbet alszik, többet nyávog és jobban igényli a fajtársak társaságát.

Ha megkérdezel egy orvost, egy állatorvost vagy egy ápolót – főleg azokat, akik a sürgősségin dolgoznak –, el fogják mondani, hogy a teliholdkor több nehezebb vagy furcsa esettel kerülnek szembe. Egy, a Colorado State University által 2007-ben készített tanulmány egyértelműen rávilágított arra, hogy a vizsgált 11 éves periódusban a teliholdas időszakokban nagyobb volt a klinika látogatottsága (átlagosan 28%-kal.) Olyan problémák merültek föl gyakorta, mint a harapások, a rohamok vagy a szívmegállás.

Mi lehet ennek az oka?

Egy elmélet szerint a Holddal kapcsolatos furcsa macskaviselkedés a cirkadián ritmus, vagyis a napi biológiai óra megzavarásában keresendő. Ezen a nagyjából 24 órás ciklusban minden élőlény osztozik. A ritmust a saját belső időmérő rendszerünk vezérli, amit külső, szinkronizáló stimulusok is segítenek. Ezek közül a legfontosabb a napfény. A ciklus befolyásolja a pulzusszámot, az alvási szokásokat, a hormonokat, a testhőmérsékletet és a vérnyomás változásait is. Mivel a Hold számos tényezőre hatással van a Földön, úgy mint a gravitációra és a nagyobb éjszakai fényszennyezettségre is, egyes orvosok úgy vélik, hogy ennek következtében a működésünkben is felléphetnek ilyenkor apróbb rendellenességek, amik a fentebb is megnevezett viselkedésmintákban érhetők tetten.

Így még több értelmet nyer az oly hangzatos és kifejező holdkóros szavunk, igaz?

Oroszlán a telihold fényében

Mit tehetsz ilyenkor kedvencedért?

Aggodalomra semmi ok! Ha valóban érzékeli kedvenced a telihold által okozott változásokat, abban az esetben sincsenek fájdalmai, maximum egy picit zizi lesz. Próbáld ilyenkor figyelembe venni az igényeit és annyi időt tölteni vele, amennyire vágyik. Ha vannak bevált és biztonságos stresszcsökkentő módszereid, azokat alkalmazd nyugodtan. Amennyiben nincs, egyeztess bátran az állatorvossal, vagy használj macskamentát, feromonos sprayt vagy párologtatót.

Amire azonban érdemes kiemelt figyelmet fordítani, az a szökdösés, kóborlás! Ügyelj arra, hogy ne slisszanhasson ki a cica az ajtórésen, valamint legyen benne chip, ha ez esetleg mégis megtörténne.

Ide kattintva megismerheted az andesi hegyimacska életmódját. Cikkünkben arról is szó van, hogy a Hold állása hogyan befolyásolja a mindennapjait a megfigyelések szerint.

furcsa macskaviselkedés Hold állása időjárás hatással van a macskára macska viselkedése telihold viselkedés
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!