hirdetés

Így tudod ellenőrizni, hogy eredeti-e a macska törzskönyve

Hangai Lilla

2024. március 13 - Képek: Getty Images Hungary; Felis Hungarica – Magyar Macskások Egyesülete

A macskatartás kultúrája itthon is apránként egyre kiforrottabbá válik, hazánkban is mind többen döntenek úgy, hogy fajtatiszta cicát szeretnének vásárolni. De vajon honnan tudja eldönteni egy laikus vásárló, hogy megbízható tenyésztőtől vett, valódi törzskönyvvel rendelkező állat gazdája lesz? Ezen kérdés megválaszolásában volt segítségünkre Tarsoly Anikó, a Felis Hungarica – Magyar Macskások Egyesületének titkára.

hirdetés

Lássuk máris, hogy a törzskönyv egy macska esetében hogyan néz ki, milyen adatokat tartalmaz, és miről ismerhető fel egy megbízható tenyésztő.

Szfinxek

Mik azok a macskás egyesületek?

Magyarországon is létezik több macskás egyesület vagy szövetség. Ezek közül kiválaszthatja a tenyésztő, hogy melynek szeretne tagja lenni. A Felis Hungarica – Magyar Macskások Egyesülete a FIFe nemzetközi szervezet magyarországi tagegyesülete. A FIFe, vagyis a Fédération Internationale Féline egyike a macskavilág legnagyobb nemzetközi szövetségeinek. A tagok, vagyis a FIFe-hez tartozó egyesületek vagy szövetségek követik a FIFe szabályait, fajtaszabványait mind a tenyésztés, a regisztráció, a macskanevek, a kiállítások, a bírák és a diákbírák esetében is.

Feladatuk tehát az, hogy összefogják és támogassák a tenyésztők munkáját, ezzel biztosítva a hivatalosan is elfogadott fajtatiszta macskafajták jövőjét. A teljesség igénye nélkül kiállításokat szerveznek, törzskönyveket állítanak ki és regisztrálják az új almokat, macskákat.

Burma

A törzskönyv egy macska esetében a következő adatokat kell, hogy tartalmazza

„Az adatok tekintetében csak a saját egyesületünk nevében tudok nyilatkozni. Az adott macska neve, neme, fajtája és színe (EMS kód), születési ideje, törzskönyvi száma, chipszáma, valamint a tenyésztő neve és címe kell, hogy szerepeljen a törzskönyvön. Ezen felül a felmenők (4 generációra visszamenőleg, elért kiállítási címekkel) neve, törzskönyvi száma, fajtája és színe (EMS kód); szülők esetében pedig a chipszám is kötelező elem. Ha az adott fajtára nézve kell kötelező egészségügyi szűrés, akkor annak az eredményei is fel kell, hogy legyenek tüntetve a törzskönyvön” – magyarázta Tarsoly Anikó, a Felis Hungarica – Magyar Macskások Egyesületének titkára. Valamint hozzátette még azt is, hogy természetesen az iraton a kiállító egyesület nevének és esetlegesen a nemzetközi szervezet logójának is szerepelnie kell. Pecsét, aláírás szintén a törzskönyv hivatalos voltát tanúsíthatja.

Amikor azt kérdeztük, hogy mi lehet az árulkodó jel, amely alapján sejthető, hogy nem eredeti a törzskönyv, Anikó nagyon érdekes dologra hívta fel a figyelmünket: „Inkább abból az irányból közelíteném meg ezt a kérdést, hogy az adott tenyésztő tagja-e bármely magyarországi egyesületnek, és az az egyesület tagja-e bármely nagyobb nemzetközi szervezetnek. Ezen információknak manapság az interneten könnyen utána lehet nézni. Ha az adott törzskönyvet egy olyan klub állítja ki, ami sehol sem jegyzett, ott nagyobb valószínűséggel fordulhat elő, hogy a tenyésztési háttér nincs ellenőrizve, és akár a törzskönyvön szereplő adatok is hamisak.”

Kép: Felis Hungarica

Ha külföldről vásárolunk macskát

Egyre többször halljuk, hogy a vágyott cicáért külföldre utaznak a leendő gazdik. Kíváncsiak voltunk arra is, hogy a külföldi törzskönyveket tekintve a hazaiakhoz képest vannak-e eltérések.

A nagy nemzetközi szervezetek azokat a kötelező tartalmi elemeket határozzák csak meg, amiknek a törzskönyvön szerepelniük kell, de magát a megjelenést nem szabályozzák. Ezen szervezeteknél azonban a kötelező tartalmi elemek, adatok is eltérnek. A mi anyaszervezetünk, a FIFe, a világ 50 országban van jelen. Ez azt jelenti, hogy bár tartalmilag minden ország tagegyesülete által kiállított törzskönyv megegyezik, megjelenésben szinte mind eltérőek. Egyetlen közös pontjuk a FIFe logó kötelező feltüntetése, ami alapján rögtön be lehet azonosítani, hogy az adott egyesület a FIFe tagja.

A hazai törzskönyvek adatai is attól függenek, hogy az adott itthoni egyesület tagja-e ezen nemzetközi szervezetek valamelyikének. Ha igen, akkor természetesen a fenti szabályokat kötelező betartani. Ha nem, akkor a törzskönyvön csak a saját maguk által meghatározott adatokat tüntetik fel” – magyarázta Anikó.

A mi megoldásunk erre az, hogy ha nem ismered a szervezetet, amelyhez a kiválasztott macska tenyésztője tartozik, mindenképpen nézz utána az interneten. Amennyiben bizonytalan vagy, bátran érdeklődj náluk, hogy mely szempontok alapján tudod beazonosítani az általuk kibocsátott törzskönyvet. Vagy ahogy Anikó is kitért rá az előbb, bizonyosodj meg róla, hogy a tenyésztő valóban tagja-e az adott szövetségnek vagy egyesületnek.

Cornish rex

Miről ismerszik meg egy megbízható, felelős tenyésztő?

Anikó elsőként ebben az esetben is azt emelte ki, hogy ha az adott tenyésztő nem tagja egyik nemzetközi szervezethez tartozó magyar egyesületnek sem, az mindenképp árulkodó jel. Majd így folytatta:

Tenyészállatok esetén az adott fajtához tartozó genetikai és egyéb betegségek szűrésének hiánya is arra utal, hogy a tenyésztő nem felelős szakember. Így az nagyon fontos, már az érdeklődés kezdetekor, hogy az egészségügyi szűrésekre a leendő vásárló fokozott figyelemmel legyen.

Ha lehetséges, a személyes találkozót részesítsék a leendő gazdik előnyben, így saját szemmel láthatják az állatok tartási körülményeit. Ha ez nem jön létre – aminek nem feltétlenül a szakmai hozzá nem értés az oka; lehet, hogy szimpla elővigyázatosság a tenyésztő részéről – akkor legalább fényképeket, videókat kérjen minél többet a leendő gazdi az állatról, és annak tartási körülményeiről. Az interneten is érdemes a kiszemelt tenyészetre rákeresni, hogy lássuk, vannak-e negatív információk róla.”

Ide kattintva megtudhatod, hogy hány hivatalosan elismert macskafajta van a világon a különböző szervezetek, például a FIFe szerint.

fajtatiszta macska Felis Hungarica – Magyar Macskások Egyesülete macskás egyesület törzskönyv
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!