Ez a halálos betegség a benti macskákat is fenyegeti
2024. augusztus 22 - Képek: Getty Images Hungary
2024. augusztus 22 - Képek: Getty Images Hungary
A kutyák esetében rendszeresen figyelmeztetnek a szűrés fontosságára, de a macskákat is érinti a fertőzés.
A szívférgességről általában a kutyák kapcsán beszélünk, hangsúlyozva, mennyire fontos a megelőzés, valamint a rendszeres szűrővizsgálat elvégzése a potenciálisan halált okozó parazitával szemben. Azonban a szívférgesség a macskák esetében is jelentős kockázatú megbetegedés, ráadásul teljesen mindegy, hogy kinti vagy benti cicáról van szó.
A fertőzést okozó parazitát ugyanis szúnyogok terjesztik, akik mint köztes gazdatest, csípés útján juttatják be a Dirofilaria immitis nevű fonálféreg lárváit a véráramba.
A lárvák a vér útján jutnak el az olyan létfontosságú szervekbe, mint a tüdő vagy a szív – innen az elnevezés is –, ahol körülbelül 6-9 hónap alatt 30 centiméteresre is fejlődhetnek, és akár 7 évig is az állatban élhetnek.
A férgek az érintett szervekben kárt téve légzési nehézséget, szívproblémákat okozva. Emiatt ha kedvenced légúti tüneteket mutat, mindenképp vidd el orvoshoz!
Tekintve, hogy a szúnyogok ki-bejáratosak otthonunkba – még a szúnyogháló sem elég védelem, gondolj csak az ajtónyitásokra –, így a bent élő macskákat is óvni kell.
Mivel az éghajlatváltozás következtében hazánkban is egyre több a fertőzött szúnyog (korábban csak a mediterrán térségekre volt jellemző, ahogy pár éve fertőzött állat is csak külföldről érkezett az országba), mostanra a tendencia sajnos egyre rosszabb; évről évre több háziállatban mutatják ki a parazita jelenlétét. Ráadásul a csapadékos időszakokat következtében szinte elkerülhetetlen a szúnyoginvázió. Az első vérszívók pedig már januárban megjelentek, így a szűrővizsgálat egész évben aktuális.
Lényeges különbség, hogy míg a kutyák esetében létezik kezelés a fertőződésre – bár esetükben is jobb a megelőzés –, addig a cicáknál nem állnak rendelkezésre ilyen készítmények. Ami azt jelenti, hogy macskádat csakis megelőző szerek használatával védheted meg többnyire szájon át adható, havi rendszerességgel ismétlendő tabletták formájában. A lehetőségekről az állatorvos tud részletes tájékoztatást adni.
A kutyák és macskák mellett egyéb emlősök is ideális gazdatestek lehetnek, de szerencsére az emberi szervezet nem alkalmas számukra. Extrém ritka esetben ugyan mi is megfertőződhetünk, ám ez nem vezethet halálhoz. Bennünk ugyanis a lárvák nem tudnak kifejlett féreggé fejlődni, ám gócos elváltozásokat okozhatnak.
Hangsúlyozzuk, hogy ez kizárólag szúnyogcsípés útján történhet meg, fertőzött házi kedvenceink nekünk nem adhatják át a parazitát, így nem is kell tartanunk tőlük! A statisztikák szerencsére megnyugtatóak, mivel eddig csak igen kis esetszámot dokumentált a humán gyógyászat.
Egy másik égető probléma hazánkban a veszettség, ami szintén egyre nagyobb esetszámot produkál. Idén egy emberre támadó macskában is kimutatták a vírust, így a védőoltás kiemelten fontos. Ebben a cikkünkben részletezünk minden fontos tudnivalót a megelőzéstől kezdve a tünetekig.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek