Miért van olyan sok macskának fehér zoknija?
2024. március 18 - Képek: Getty Images Hungary
2024. március 18 - Képek: Getty Images Hungary
Ha egy házi macskával találkozol, meg sem lepődsz, ha fehér zokniban tipeg eléd. Annyira általános látvány ez, hogy sokan valószínűleg azt is elfelejtik megkérdezni, hogy ez vajon miért van így. Hah, még szerencse, hogy itt vagyunk mi!
A kérdés csak egyre érdekesebbé válik, amikor rájövünk, hogy ez az érdekes kiegészítő exkluzív házi kedvenceinkre nézve, a vadmacskákra ugyanis nem jellemző. Nos, talán nem fog meglepni, hogy ha szeretnénk ezt a történetet felgöngyölíteni, vissza kell mennünk az időben körülbelül 10 ezer évet, amikor is a bajszosok és az emberek némán megfogadták, együtt minden könnyebb és jobb lesz. Így alakult ki a macskák esetében a fehér mancs.
„Amikor az emberek feladták a nomád életmódot és gazdálkodókká váltak, raktárakat is építettek, ahol gabonát tároltak, ami vonzotta a rágcsálókat” – magyarázta Leslie Lyons, professzor emerita és a Missouri Állatorvosi Főiskola macskagenetikai laboratóriumának vezetője a Live Science-nek. A macskák felismerték a bőséges élelemforrást a kártevőkben, az emberek pedig örültek annak, hogy nem kellett gondot fordítaniuk a rágcsálókra. Mindenki nyert.
A házi macska, vagyis a Felis silvestris catus vadon élő ősfajainál – a Felis silvestris, vagyis az itthon is őshonos vadmacska és a Felis lybica, vagyis az afroázsiai vadmacska vagy ismertebb nevén az afrikai vadmacska populációinál – megfigyelhető a környezetbe olvadó bunda. Hiszen a macskák amellett, hogy ragadozók, bizony prédák is, így a rejtőzködés hatalmas szerepet játszik a túlélésükben. Azok az egyedek maradtak meg és szaporodtak, melyek jól álcázták magukat. De nem minden vadmacska születik olyan bundával, amely teljesen beleolvad a környezetébe; genetikai mutációk bizony előfordulnak.
Sajnos nincs sok adat arra vonatkozóan, hogy a korai macskások miért választották azokat az egyedeket, amelyeket választottak. Lyons professzor szerint azonban a modern házi macskákon megfigyelhető mintázatok és színek széles skálája azt mutatja, hogy őseink olyan macskákat kedveltek, amelyeken olyan jelölések voltak, amelyek nem engedték, hogy a környezetükbe olvadjanak. Gondolj csak bele, egy erdei, bozótos vagy akár sivatagi környezetben is, egy finom fehér zokni azonnal szemet szúr mind a ragadozóknak, mind a prédáknak. Ám mit sem törődtek ezzel az emberek, hiszen számukra valószínűleg pont ettől volt kedves az állat, ettől volt különleges, ettől volt máshogy szép.
A külső megjelenés mellett a macskák szelektálásánál, kiválasztásánál minden bizonnyal az állat temperamentuma is szerepet játszott. Olyan macskákat akartak maguk mellé, akik nyugodtak és kényelmesen érzik magukat az emberek társaságában. Úgy tűnik egyelőre a kutatások alapján, hogy a viselkedési jellemzők és a szőrzet színe valamint mintája nem kapcsolódnak össze. Azonban a tudósok által nem teljesen érthető okok miatt fehér foltok jelennek meg az állatokon, amikor a legszelídebb példányokat kiválasztják és tenyésztik. Ez igaz a lovakra, a sertésekre, az egerekre, a tehenekre és a patkányokra is. Hogy a macskákról a jövőben mi derül ki, azt már alig várjuk!
Amikor a legközelebb ilyen finom, patyolat fehérneműt viselő cicával találod magad szembe, gondolj arra, hogy ez a jellegzetes tulajdonság genetikai mutációk, a háziasítás és a fejlődésbiológia frenetikus eredménye.
Ide kattintva megtudhatod, hogy minek hatására változtatja a színét a sziámik bundája.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek