Éjjeli macskaszerenád – bajt is jelezhet az éjszakai nyávogás
2024. április 9 - Képek: Getty Images Hungary
2024. április 9 - Képek: Getty Images Hungary
A te kedvenced is rázendít minden éjszaka? Mutatjuk, mi állhat a viselkedése hátterében.
Minden macska egyedi és utánozhatatlan. Saját viselkedési formáik és személyiségjegyeik nagyban meghatározzák azt, hogyan és mit tesznek az otthonukban. Ezen különleges vonások többsége sok esetben mókás és szeretetre méltó, de gazdiként pontosan tudjuk, hogy bársonytalpú barátaink néha olyasmiket is csinálnak, amikkel az őrületbe kergetnek. Egy ilyen, bizonyos esetekben bosszantó viselkedés lehet az éjszakai nyávogás. Ráadásul ez a vokalizáció nem a cuki, kedves miákolás; kedvenceink maximum hangerőre kapcsolva áriáznak, látszólag teljesen indokolatlanul. Rendszeres olvasónkként azonban pontosan tudod, hogy minden viselkedésnek oka van. Összegyűjtöttük, mi állhat a macskaszerenád hátterében.
Mielőtt belemerülnénk a lehetséges okokba, fontos tisztázni néhány dolgot a cicák működésével kapcsolatban. Az első és legfontosabb az, hogy a macskák természetükből fakadóan akkor a legaktívabbak, amikor lemegy a nap. Számukra az éjszakai élet olyan, mint neked az, hogy reggel felkelsz és napközben tevékenykedsz. A sötétben itt a játék, a vadászat ideje, és jöhet minden olyan aktivitás, amiket mi, emberek, nappalra időzítünk.
A legtöbb házi kedvenc idővel igazodik kétlábú családja életviteléhez, és ők is átállnak arra, hogy inkább napközben legyenek aktívak. Ez azonban nem feltétlenül igaz minden cicára, és akadnak olyanok, akik megmaradnak eredeti ritmusuknál. Alapvetően tehát általában nem jelent problémát, ha a cica éjszaka üvöltözik. Kivéve persze, hogy esetleg nem tudsz tőle aludni. Lássuk azonban, pontosan mi állhat a szerenád hátterében, és mit tehetsz ellene.
Mint említettük, a cicák nem nappali ragadozók; a természetben szürkületkor és hajnalban indulnak útra. Ezek az ösztönök a házi kedvencekben is benne vannak, szinte automatikus reakció náluk, hogy ezekben a napszakokban „vadásszanak”. A benti cicáknál ez a tevékenység például lehet játék egy padlón talált hajgumival, egyesek nekiállnak kukázni, mások pedig hangos nyávogás közepette keresik áldozatukat, akár egy ablakon betévedt rovar képében.
Ha nagyon zavaró a szerenád, napközbeni játékkal le tudod szoktatni róla. Ha lefekvés előtt játszol a kedvenceddel, két legyet ütsz egy csapásra. Egyrészt lefárasztod, másrészt pedig kielégíted a vadászösztöneit. Ezeknek köszönhetően pedig sokkal kisebb lesz a valószínűsége, hogy éjszaka újra portyázni induljon.
Bizonyára észrevetted, hogy a macskák napközben is nyávogással jelzik, ha figyelemre vágynak. Ugyanezt pedig megteszik éjszaka is. Ez különösen igaz azokra a cicákra, akiknek a hálószoba tiltott zóna. Megállnak az ajtó előtt, és hangos üvöltözéssel adják a gazdik tudtára, hogy azonnal foglalkozzanak velük.
Ebben az esetben a legrosszabb, amit tehetsz, hogy bármilyen módon visszajelzést adsz az állatnak. Még ha nem is mész ki hozzá vagy engeded be, csak kikiabálsz neki, hogy lesz szíves elcsendesedni, akaratlanul is tovább erősíted benne a viselkedést. Ő nyávog, te pedig figyelmet adsz neki. Tudjuk, mennyire nehéz megállni, hogy ne reagálj, de ha azt szeretnéd, hogy a kedvenced megtanulja, hogy a hálószoba tabu, az éjszaka pedig nem a játéké, muszáj erőt venned magadon. Hidd el, hogy néhány alkalom után a kedvenced meg fogja érteni, hogy a hisztizése nem célravezető.
Az unalom elkerülése érdekében is jó módszer egy nagy esti játék – a macska el is fárad, és a figyelmet is megkapja szeretett gazdijától.
Bizonyos esetekben az éjszakai nyávogás egészségügyi problémára is utalhat. Az idősebb cicák esetében például gyakori betegség a pajzsmirigy-túlműködés. Ennek egyik tünete a magas vérnyomás, amelynek következtében az állat nyugtalanná válhat, és a fel-alá járkálását vokalizáció is kísérheti. Ha a kedvencedre korábban nem volt jellemző az éjjeli szerenád, és a betegség egyéb tüneteit is észleled, mielőbb keressétek fel az állatorvost. A macskák pajzsmirigy-túlműködéséről ide kattintva olvashatsz bővebben.
Szenior macskáknál a demencia is előidézheti a hangos nyávogást. Az emberekhez hasonlóan az öregedés hatására a kedvenceink teste és elméje is sok változáson megy keresztül. Egyes idős macskáknál kognitív diszfunkció jelentkezhet, melynek következtében zavarodottá válhatnak – különösen éjszaka. Ha a kedvenced eléri az időskort, fontos, hogy megváltozott igényeinek és képességeinek megfelelően támogasd őt a mindennapokban. A szenior macskák helyes gondozásáról ebben a cikkünkben találsz részletes információkat.
A fentiekben javasoltak mellett a legfontosabb az, hogy légy türelmes a kedvenceddel. Semmilyen esetben ne büntesd őt a neked okozott esetleges kellemetlenségekért, hiszen nem azért ordibál, hogy téged idegesítsen. Egyszerűen így próbálja jelezni, hogy valami nem stimmel – legyen az akár lelki, akár testi probléma.
Felelős gazdiként a te feladatod, hogy biztosítsd kedvenced számára a megfelelő életkörülményeket, és jóllétéhez szükséges mennyiségű fizikai és mentális stimulációt. Ehhez segítséget találsz alábbi cikkeinkben:
Mennyit kell játszani egy macskával?
Honnan tudhatod, hogy a kedvenced unatkozik?
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek