A macskákat fokozottan veszélyezteti a leégés testi adottságaik miatt
2024. április 28 - Képek: Getty Images Hungary
2024. április 28 - Képek: Getty Images Hungary
Az UV-sugárzás bizony szőrös társainkat sem kíméli, így a macskák is ki vannak téve a leégés kockázatának. Különösen a kinti és a kijárós jószágok vannak veszélyben, de érdemes tisztában lenni azzal, hogy az ablaküveg sem szűri meg az ultraibolya sugarakat, így bent, az ablakpárkányon túl sokat heverésző cica is leéghet az odatűző naptól.
A leégés macskák azon testrészeit érintheti, ahol a szőr kevésbé, vagy egyáltalán nem takarja a bőrt. Ilyenek a fülek, az orr és a has is. A következőkből a megtudhatod a PetMD állategészségügyi honlap információ alapján, hogy mik a leégés tünetei, hogyan kezelhető, valamint hogyan előzhető meg.
A macskák bőre eltér a miénktől, ezért fokozott esetükben a leégés kockázata. A hámrétegük, a bőr külső rétege vékonyabb, valamint kisebb a bőr alatti zsírrétegük is, amik növelik a leégés veszélyét. Szerencsére ennek ellenére a leégés ritka az esetükben, azonban azt a következőket elolvasva láthatod, hogy a tüneteit könnyedén összekeverhetjük más betegségekkel vagy állapotokkal. Ráadásul az sem elhanyagolható tény, hogy az UV-sugárzás mértéke egyre vadabb mértéket ölt a nyári hónapokban, ami ahogy ránk, úgy a bajszosokra is nagyobb kockázatot jelent. Ha a következő tüneteket tapasztalod, mindenképpen vidd el kedvencedet az állatorvoshoz:
Értelemszerűen pedig a fehér vagy világos árnyalatú, valamint ritkásabb szőrű és kopasz macskafajták nagyobb valószínűséggel éghetnek le, így rájuk kiemelt figyelmet kell fordítani.
Több dolgot is megtehetsz annak érdekében, hogy enyhítsd a macska fájdalmait vagy kellemetlenségét akkor, ha leég. Tehetsz hideg borogatást az érintett területre 5-15 percig, vagy alkalmazhatsz macskák számára forgalmazott aloe vera alapú, vagy bármilyen más nyugtató hatóanyagú krémet, gélt vagy sprayt, amelyek segíthetnek megnyugtatni a bőrt és lehúzni a gyulladást.
Ennek ellenére azonban érdemes az állatot elvinni az orvoshoz, ugyanis könnyen meglehet, hogy valami más áll a tünetek hátterében. Vagy az is könnyen megeshet, hogy súlyosabb az eset, mint azt elsőre gondoltad volna, így akár fájdalomcsillapítóra is szükség lehet a kezeléshez. Ezt megítélni csak az állatorvos tudja. Önmagadtól ne adj a macskának semmit, mondván, hogy az neked is segített múlt nyáron, biztosan neki is fog. Valamint fontos, hogy ne dörzsöld a felületet, igyekezz olyan gyengéden bánni a cicával, amennyire csak lehet.
Nagyon ritka, bár előfordulhat – például, ha beragadt valahová a cica, vagy nem tudott lejönni valahonnan –, hogy annyira megégett, hogy kórházi kezelésre van szüksége az égés következtében. Ilyenkor folyadékterápiát, fájdalomcsillapítókat és antibiotikumot fog kapni a sebkezelés mellett.
A benti macskák esetében fontos, hogy napközben húzzuk be a függönyöket vagy eresszük le a redőnyt, így az állat az ablakban ülve sem tud elégni. Ha kijárós macskáról van szó a kinti itatótálját olyan helyre tedd, amit egész nap nem ér napsugárzás. Valamint bizonyosodj meg róla, hogy kint is elég árnyékos, hűvös hely áll a rendelkezésére, ahová elvonulhat. Ha macskád felügyelet mellett szokott kint tartózkodni, ne 10 és 16 óra közé szervezzétek a pikniket.
A kinti macska esetében is fontos, hogy legyen elég hűs és árnyékos helye az elvonuláshoz, valamint nagy mennyiségű friss víz is rendelkezésére áll, amely szintén árnyékos helyen van.
Speciálisan a macskák számára kifejlesztett napvédők is léteznek már – az emberek számára gyártott termékek mérgezőek lehetnek a cicákra, így azokkal ne próbálkozz. Ezt felkenve a szőrrel gyéren borított területekre adhatsz egy kis plusz védelmet cicádnak, ha gyakran van kint.
Te tudod hogyan izzadnak a macskák? És azt, hogy ha egy cica liheg, az rosszt jelent? Ide kattintva választ adunk ezekre a kérdésekre is.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek