Így neveld a macskádat – mutatjuk, hogyan nem lehetetlen a küldetés
2024. május 20 - Képek: Getty Images Hungary
2024. május 20 - Képek: Getty Images Hungary
A macskákról sokan gondolják úgy, hogy nem lehet megnevelni őket. Rácáfolunk a tévhitre.
A legtöbb ember fejében a cicákkal kapcsolatban az a meggyőződés él, hogy önálló, önfejű lények, akiket nem lehet megnevelni. Mindent úgy csinálnak, ahogyan ők szeretnék, gazdiként pedig, mint a szolgák, lesnünk kell a kívánságaikat. A valóság azonban messze nem ez. A megfelelő eszközökkel ugyanis a macskák is megtaníthatók a helyes magatartásra és a bosszantó viselkedések elhagyására. Az alábbiakban olyan módszereket gyűjtöttünk össze, amelyek bizonyítottan hatásosak a macska nevelése során.
Mielőtt belevágnál cicád képzésébe, van néhány feladatod. Az első, hogy állatorvos segítségével kizárd annak a lehetőségét, hogy a kedvenced egészségügyi problémából fakadóan rosszalkodik. A macskák esetében ugyanis számos betegség jelenlétekor az egyetlen tünet, amit észlelhetünk az, hogy megváltozik a viselkedése. Bizonyos esetekben a diszkomfort, esetleg fájdalom akár agresszív magatartásban is manifesztálódhat – ezt pedig semmilyen tréning nem fogja eltüntetni.
Ha megbizonyosodtál arról, hogy kedvenced makkegészséges, jöhet a következő feladat. Ebben a macska környezetét kell megvizsgálnod annak érdekében, hogy kiderítsd, nem valamilyen külső tényező okozza-e a cica bosszantó viselkedését. Elég gyakran takarítod az almot? Eleget játszol vele? Van búvóhelye, kaparófája, elegendő lehetőségre a mozgásra és zavartalan pihenésre? Történt bármilyen változás az elmúlt időszakban az életetekben? A testi betegségek mellett ugyanis a lelki problémák is hatással lehetnek az állat viselkedésére.
Az utolsó teendőd saját magaddal, illetve a hozzáállásoddal kapcsolatos. Fontos, hogy tudatosítsd, egy macska nevelése merőben más, mint egy kutya képzése. A cicák esetében furfangosabban kell eljárnunk, és sok esetben más módszereket és technikákat szükséges alkalmazni. Ráadásul jóval több időre és türelemre van szükség az eredmények eléréséhez. (Ami abszolút nem azt jelenti, hogy a macskák butábbak. Szó sincs erről, egyszerűen másképp működnek.)
A macskák esetében soha ne alkalmazz büntetésalapú módszert. (Azt pedig reméljük, mondanunk sem kell, hogy soha ne emelj kezet az állatra!) Ennek egyszerű az oka: a cicák nem tudják összekapcsolni, hogy azért vannak büntiben, mert rossz fát tettek a tűzre. Emiatt hatástalan a viselkedésük megváltoztatásában, viszont rombolja a köztetek lévő bizalmat és köteléket. Ehelyett próbáld ki az úgynevezett megvonás és átirányítás technikát.
Ha például zavar, hogy a cicád a kanapét marcangolja a kaparófa helyett, amikor meglátod, hogy megint a bútort rongálja, menj oda hozzá, és kedvesen irányítsd át a kaparófához. Ételmotivált cicák esetében akár jutalomfalattal is díjazhatod, ha a kárpit után a macskabútort kezdi kaparni. De az átirányításban segíthet az is, ha például macskamentát szórsz a kaparófa közelébe, vagy befújod feromonos sprayvel, hogy így vonzóbbá tedd a bútordarabot számára.
Mint említettük, a macska nevelése olykor némi furfangot is megkíván. Maradva a kanapé kaparásnál, például jó módszer lehet, ha egy puha, könnyű takarót terítesz a karfára, ami a macskára esik, amikor marcangolni akar, vagy minduntalan beleakad a karma. Ez egyáltalán nem okoz fájdalmat a cicának, de elég idegesítő lehet ahhoz, hogy eltántorítsa őt a tervétől. Talán te is találkoztál már azzal a módszerrel, hogy a gazdik alufóliát terítenek a konyhapultra, hogy kedvencük ne ugorjon fel. A logika ugyanez: elég idegesítő a macskának, így egy idő után inkább fel sem próbál szökkenni.
Kapcsolódva az első módszerhez fontos megjegyezni, hogy eltéríteni csak akkor tudjuk a macskát a nemkívánt viselkedéstől, ha alternatívát kínálunk a számára. A cicákban erősek az ősi ösztönök, így nem várhatjuk el tőlük, hogy egyszerűen csak ne kaparjanak semmit, vagy ne akarjanak magaslati pontokat keresni a lakásban.
Az esetek döntő többségében a macskák egyik viselkedése sem annyira problémás, hogy ne lehetne vele saját forrásokból megbirkózni. Azonban előfordulhatnak olyan extrém esetek, amikor szakember segítségére van szükség. Vagy, mert olyasmi áll a viselkedés hátterében, amire nem sikerült rájönni, vagy, mert egyszerűen annyira kis vadóc a cica, hogy még speciálisabb módszerre van szükség.
Szerencsére a kutyatrénerek mellett felbukkantak már a cicák viselkedésével és rehabilitációjával foglalkozó szakemberek is. Ha egyedül nem megy, kérd a segítségüket, hiszen egy macska számára rendkívül traumatikus lehet, ha az otthonából hirtelen menhelyre kerül, mert a gazdinak elege lett a zsiványságaiból. Ide kattintva megismerheted Tiger történetét, aki csak egy kis szeretetre és egy családra vágyott.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek