Így nézhetett ki a világ legnagyobb ragadozója, a Simbakubwa „oroszlán”
2024. augusztus 3 - Képek: Getty Images Hungary
2024. augusztus 3 - Képek: Getty Images Hungary
Régészeti leletekből alkották meg az eddig nagyrészt ismeretlen egykori nagyragadozót.
Bár neve alapján szinte azonnal Az Oroszlánkirály dús sörényű főszereplője jut eszünkbe, a Simbakubwa nem az oroszlánfélék családjának egy korai képviselője, azonban mindenképp figyelemre méltó ősi nagyragadozó. A korai miocén kor táplálékláncának csúcsán álló állat legfeljebb elterjedési helyében hasonló a mai oroszlánokhoz, egykor ugyanis Kenya területén volt őshonos.
A Simbakubwa az emlősök hiénafogú családjába tartozó, úgynevezett Hyaenodon-faj volt egykor. Az eocén és a miocén földtörténeti korokban összesen 42 fajuk uralta Európát, Ázsiát, Afrikát és Észak-Amerikát. Egyes fajok közülük, akár ma az oroszlánok, a korszak legnagyobb testű ragadozóiként ismertek. Mások viszont alig akkorák voltak, mint egy nyest. Hatalmas koponyájuk viszonylag apró agyat rejtett, keskeny pofájuk és robusztus, de rövid nyakuk segítette őket prédáik leterítésében.
Nagy termetű képviselőik közé tartozott az oroszlánszerű nevet viselő ősi Simbakubwa is, melyet nem is olyan régen, 2019-ben sikerült a régészeknek azonosítaniuk.
Az oroszlánnál hétszer nagyobb termetű, mintegy 22 millió éve élt ősi ragadozó fosszíliáira a paleontológusok Kenyában bukkantak. Ma már úgy vélik, ez az állat lehetett a Földön valaha élt egyik legnagyobb húsevő emlős.
Neve nem véletlenül mutat hasonlóságot a kedves-bolyhos Szimbáéval, a szuahéli nyelvben ugyanis az az oroszlánt jelöli. Cikkünk főszereplője, hivatalos nevén a Simbakubwa kutokaafrika, azaz az Afrikából származó nagy oroszlán néven ismert a tudományos világban annak ellenére is, hogy a ma élő oroszlánokkal nem mutat rokonságot. A Simbakubwának nem élnek ma ismert rokonai. Az emlősök osztályának egy kihalt neméhez, a Hyaenodonhoz tartozik.
Egykor élt példányai mintegy 1500 kilogramm súlyúak lehettek, nagyobbak, mint egy jegesmedve. A megkövesedett ősmaradványok között állkapocscsontot, koponyadarabokat, illetve csontvázának egyes darabjait is azonosították.
Az eddig rendelkezésre álló régészeti leletek alapján az ajgusillustraton készített a legendás ragadozóról meghökkentő grafikákat, melyeket ide kattintva tekinthetsz meg.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek