hirdetés

Ezért kaparják a bútorokat a macskák: segítünk abban is, mit tehetsz ellene

Kövess Péter

2024. július 13 - Képek: Getty Images Hungary

Gyakran tapasztalod, hogy a macska kapar, aminek a bútoraid látják kárát? Egy kutatás kiderítette, mi állhat a háttérben, és mit lehet ellene tenni.

hirdetés

A macskáknak veleszületett ösztönük van arra, hogy karmaikat használva kaparjanak, amit az emberek gyakran korrigálandó viselkedési problémának tekintenek. Egy közelmúltbeli kutatás során a szakemberek éppen azt vizsgálták, hogy milyen tényezők befolyásolhatják viselkedésüket; arra jutottak, hogy ez nem a „rossz” macskák sajátja. Ha kedvenced gyakran kapar kárt téve a bútorokban, az a kutatás szerint nem csak bizonyos személyiségjegyeken múlhat. Számos esetben sokkal inkább külső tényezők következménye. Az eredmény, amelyet a Frontiers in Veterinary Science című folyóiratban publikáltak, hasznos információkkal szolgált azt illetően is, hogy miként lehet erről leszoktatni a macskát.

Megvan a magyarázat arra, hogy a macska miért kaparja a bútorokat

Ez az oka annak, ha a macska sokat kapar

A tanulmány keretében a kutatók több mint 1200 franciaországi macskatulajdonost kérdeztek meg kedvenceik mindennapi életéről és nemkívánatos szokásairól. Vizsgálódásaik során úgy találták, hogy ha a macska a bútorokban kárt okozva kapar, annak gyakran a stressz a fő kiváltó oka.

Ha például gyerek van közelben – különösen, ha fiatalabb – felerősödhet a macska stressz-szintje, ami abban ütközhet ki, hogy kapar. A szerzők ugyanakkor megjegyzik, hogy a kapcsolat nem teljesen egyértelmű, ezért a témában további kutatásokra van szükség.

A gyerekektől stresszessé válhatnak

A másik tényező, ami közrejátszhat a macska viselkedésében az nem más, mint játékos természete. A macskák stressz-szintje ugyanis akár attól is megemelkedhet, ha túl hosszú ideig játszanak, ami a megszakítás nélküli stimulációra vezethető vissza.

„Egyértelmű kapcsolatot látunk bizonyos környezeti és viselkedési tényezők, illetve a macskák kaparászása között” – emelte ki Yasemin Salgirli Demi̇rbas, a tanulmány társszerzője, az Ankarai Egyetem állatorvosi kutatója. Mint mondta, a gyerekek otthoni jelenléte, a játék miatt kialakuló felfokozott állapot és az éjszakai aktivitás mind jelentősen hozzájárulhatnak a macskák szokásához. Ez gyakran előfordul az agresszívnek vagy zavartnak tartott állatok esetében is.

Jó szolgálatot tehet egy kaparófa

Így lehet változtatni rajta

Bár bizonyos tényezőkön, mint a gyerekek jelenléte vagy a macska személyisége, nem lehet változtatni. Van azonban azért van néhány dolog, amit a gazdik megtehetnek, hogy leszoktassák kedvencüket. A kutatás vezetője azt mondja, a macska számára érdemes biztonságot nyújtó búvóhelyeket, magasabban lévő megfigyelési pontokat, illetve bőséges játéklehetőségeket nyújtani. Ez segíthet a stressz enyhítésében, és konstruktívabb tevékenységek felé terelheti az állatot.

Kulcsfontosságú, hogy több olyan rövid játékidőt iktassunk be, ami a legjobban utánozza a sikeres vadászatot.

A cél elérésében segíthetnek az egérszerű jutalomfalat adagolók, a falra szerelhető macskapolcok, csakúgy, mint a macskákkal való interaktív játék, vagy az, ha az állat lehetőséget kap felfedezni biztonságos körülmények között a kinti világot. Ha a macska kiélheti vadászösztönét, és van valami, ami lekötheti a figyelmét, csökkenhet a stressz-szintje, így a kaparászó viselkedés visszaszorulhat. Megoldás lehet az is, ha kaparófákat helyezel el azokon a helyeken, ahol a macska gyakran mozog, vagy rendszeresen használsz feromonos sprayt, párologtatót, ami azt üzeni a cicának, hogy biztonságban van.

Arról, hogy milyen szempontok alapján érdemes macskabútort választani, itt olvashatsz.

bútorok kapar kaparászás kaparófa karmok kutatás macska viselkedés
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!