hirdetés

Ez a legfontosabb szabály, ha macskás házba látogatsz

Szénási Szimonetta

2024. július 17 - Képek: Getty Images Hungary

Nagyon fontos, hogy azok is tisztában legyenek a macskák igényeivel, akiknek nincs cicájuk, de gyakran találkoznak barátaik, családtagjaik cirmosaival.

hirdetés

Ha olyan ismerősödhöz látogatsz, akinek vannak cicái, vagy téged, mint gazdát látogat meg egy barátod, fontos, hogy az alábbi macskás szabály le legyen fektetve. Nagyon fontos az állat érdekében.

A macskának nehéz, ha belépsz a területükre

A macskák nem kutyák

A köztudatban még mindig él az a képzet, hogy a macskák kiismerhetetlen, öntörvényű lények. Ennek a gondolatnak az alapja leginkább az lehet, hogy sokan kutyaként tekintenek a macskákra. Így azt is várják el tőlük, mint ugató barátainktól. Pedig egy macska sok téren másként fejezi ki magát, ahogy az igényei is eltérőek. Tehát a lényeg az, hogy a macska az macska, és macskaként is kell közeledni hozzá. Ehhez pedig ismerni kell a testbeszédüket, szokásaikat. Ez akkor is fontos, ha valakinek nincs macskája, hiszen szinte biztos, hogy a környezetében találkozni fog velük.

Házi kedvenceink sok mindenben hasonlítanak, de vannak markáns különbségeik

Territoriális állatok

Ha neked van cicád, akkor pedig a te feladatod is, hogy felkészítsd a hozzád érkezőket, miként bánjon kedvenceddel. Az egyik legfontosabb macskás szabály, hogy ne közelíts erőszakosan az állathoz.

Amikor megérkezel egy macska otthonába, akkor tulajdonképpen betolakodsz az ő területére. Tekintve, hogy roppant territoriális állatokról van szó, ez eleve nagyon zavaró a számára. Ha ehhez még az társul, hogy hangosan ciccegve elkezded követni, fogdosni, ölelgetni, az számára sokkoló lehet. Természetesen mint minden téren, itt is vannak kivételek; a simulékonyabb, barátságosabb példányok, ami fajta, de még inkább személyiségfüggő. Ám az alapvetés, hogy nem szabad tolakodónak lenni velük.

Ehelyett meg kell várni, hogy a macska feloldódjon. Ez nem biztos, hogy az első alkalommal meg fog történni, és az ismerkedés helyett a cica a kaparófa csúcsára vagy a hálószobába vonul vissza. Ha így dönt, azt tiszteletben kell tartani.

Gyakran a kaparófára menekülnek, ahol békén kell hagyni őket

Ne tévesszen meg a kíváncsiságuk!

Megesik, hogy a macska érdeklődést mutat az ismeretlen személy iránt, ám a kíváncsiság még nem felhívás keringőre! Van, hogy ő szeretne feltérképezni téged, ám arra már nem vágyik, hogy te is közeledj felé. Ha ilyenkor lelkesen elkezded simogatni, azzal könnyen elüldözheted. Ha a macska elkezd közeledni feléd, várd ki, hogy mik a szándékai. Ha csak megszaglászik, majd arrébb vonul, akkor még nincs itt az ideje a barátkozásnak. A mereven égnek álló, esetenként remegő farok megerősíti, hogy a cica csak vizsgálódik.

Ilyenkor lazán lógasd le a kezed magad mellé, hogy az állatnak legyen lehetősége érintkezésbe lépni veled. Amikor már elkezd dörgölőzni, dorombolni, nyávog neked, akkor próbálkozhatsz a simogatással. Mindig finoman érj az állathoz; a fülük mögötti és az álluk alatti területeket kifejezetten szeretik.

Amikor már elég

Az is egyértelmű, amikor a macskának már elege van a kapcsolódásból. Ilyenkor a pupillájuk kitágul, testük merevebb lesz, füleiket hátrahúzzák, farkuk feszülten kezd mozogni, és távolodni próbálnak. Mondanunk sem kell, hogy ezt hagyni kell nekik, különben könnyen karmolás vagy akár harapás lehet a találkozás vége.

A macskás szabály a gyerekek esetében kiemelten fontos

A gyerekekkel mindenképp beszélj a szabályokról, mert ők azok, akik a legnagyobb szeretetből és kedvességből, de pillanatok alatt túlzásba eshetnek.

A gyerekekkel fontos megbeszélni, hogy mit szabad, és mit tilos az állattal

Mondd el a kicsiknek, hogy amikor a cica elvonul, vagy felmegy a macskafára, akkor ott békén kell hagyni, mert az az ő pihenőhelye. Azt is mutasd meg, miként szabad hozzányúlni, és mindig maradj ott, amikor ismerkednek kedvenceddel.

Amit feltétlenül mondj még el a hozzád látogatóknak, hogy alvó macskát nem piszkálunk! Erre különösen rosszul tudnak reagálni – érthető módon.

Most, hogy tudod, mikor kell megtartanod a két lépés távolságot, itt az ideje, hogy megismerd a cicák szeretetnyelvét. Itt gyűjtöttük össze doromboló kedvenceink különleges jelzéseit, amikkel azt üzenik, a szívükbe fogadtak minket.

macska nem szeret macska szeret macskatartás szabályai territoriális állat
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!