hirdetés

10 rövid érdekesség a burmai szent templommacskáról

Molnár Enikő

2024. július 30 - Képek: Getty Images Hungary

A burmai szent templommacska gyönyörű kinézete és kedves jelleme ellenére nincs benne legnépszerűbb fajták között. Tudj meg róla többet!

hirdetés

Ne keverjük össze a burmai szent templommacskát (birman) a burma macskával (burmese), akiről múlt héten írtunk. Bár nevükben nagyon hasonlítanak, kinézetükben nagyon különbözőek és történetük is merőben más. Amiben viszont megegyeznek, az a származási helyük (pontosabban az egyik). Mindkét fajta modern története egy-egy Burmából (mai Mianmarból) érkező nőstény cicával kezdődött. Ám amíg a burma macska őse egy csokoládészínű, rövid szőrű cica volt, aki Amerikába érkezett, addig a burmai szent templommacska őse egy fóka jegyű, hosszúszőrű macska volt, aki már terhesen érkezett meg Franciaországba. Most az utóbbi cica örökségéről, tehát a burmai szent templommacskáról hoztunk 10 érdekességet.

1) Nem véletlenül hívják burmai szent templommacskának

Számos legenda kötődik a burmai szent templommacska nevéhez. Egy rövid, mégis érdekes elgondolás ezekről az eredetileg templomok körül élő cicákról, hogy az elhunyt buddhista szerzetesek lelkét hordozták magukban az újra megtestesülésig, vagyis a reinkarnációig.

2) Mindig kék a szeme

Különlegessége a birmanoknak, hogy mindig kék szemük van. Árnyalatában ugyan változó, hogy inkább zafírkék vagy tengerkék, ám a kék mindig marad.

3) Fehéren születnek

Teljesen fehéren születnek, majd kb. 2 hetes korukban elkezd kialakulni jellegzetes mintázatuk. Szépen lassan, ahogyan fejlődnek a bundájuk is velük alakul, 2 éves korukra pedig elérik végleges kinézetüket.

4) A jellegzetes burmai szent templommacska-kesztyű

A burmai szent templommacska fajtastandardja szerint mind a négy mancsának fehérnek kell lennie, így olyan, mintha mindig kesztyűt hordanának. A fehér mancsokra vonatkozóan egy legenda is született a fajta lelki tisztaságára vonatkozóan, amit fajtaleírásunkban részletesen is kifejtünk.

5) Franciaországban lett először hivatalos fajta

1925-öt írunk, amikor Franciaországban hivatalosan is elfogadták a viszonylag újonnan létrehozott fajtát. Összehasonlításképpen az Egyesült Királyságban 1966-ban ismerték el őket.

6) Egy híres divattervező szívébe is belopta magát

Karl Lagerfeld, a Chanel divatház néhai divattervezője egy burmai szent templommacskával osztotta meg az életét az utolsó 10 évében. Choupette érkezését nem tervezte a férfi, eredetileg csak rövidtávon vigyázott volna a cicára, mégis mély kapcsolat alakult ki kettőjük között. Ha érdekel a történetük és az, hogy mi történt a cicával Karl Lagerfeld halála óta, akkor olvasd el cikkünket.

7) Majdnem kihalt a fajta

Bár ma már nem olyan elterjedtek, még mindig sokan szeretik a fajtát. Ám egy időben nem volt biztos, hogy fenn tudnak maradni. Franciaországban hozták létre a birmanokat a 20-as években, tenyészállományuk pedig még nem volt olyan stabil a második világháború kezdetén. Mind tudjuk, hogy hogyan alakult a nyugati ország sorsa abban az időszakban, ez pedig majdnem a fajta kihalását okozta. Csak két cica maradt a háború végére, Orloff és Xenia de Kaabaa. Az ő segítségükkel és több hasonló attribútumokkal rendelkező fajta bevonásával újra megerősödött a fajta.

burmai szent templommacska

8) Könnyebb a burmai szent templommacska ápolása, mint gondolnánk

Ránézésre a hosszú és puha szőr karbantartása nehéznek tűnhet, ám nem olyan nagy ördöngösség. Egyrétegű bundája heti 1-2 fésülés mellett gyönyörűen karbantartható és még a filcesedéstől sem kell tartani, ha valóban rendszeresen foglalkozik vele a gazdi.

9) Nem mászik magasra

A macskák általában szeretik magaslatról figyelni az eléjük táruló látványt, fára mászni vagy a plafonhoz közelebbi polcokon pihenni. A burmai szent templommacska ez alól kivételt képez, mondhatni, földhözragadtabb a többieknél. Általában nyugodtan pihenget a lakás alacsonyabb pontjain és nem vágyik a magaslatokra.

10) Hasonlít a ragdollhoz

Viszonylag nehéz a két fajtát megkülönböztetni, avatatlan szemmel pedig könnyedén összekeverhető a ragdoll és a burmai szent templommacska. Valóban nagyon hasonlóak, ennek pedig oka van. Az előző év legnépszerűbb macskája lett a ragdoll, ám kinézetét valószínűleg részben a burmai szent templommacskának köszönheti. Mondhatni, visszaadta a tartozását, mert a modern birman tenyésztéséhez állítólag ragdollokat is használtak.

Ha felkeltették az érdeklődésedet a ragdollok, akkor olvasd el, miért kiváló macskafajta.

burma macska burmai szent templommacska érdekességek macskás érdekességek
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!