Kisállatbarát kertészkedés: biztonságos növényvédelem egy macskás kertben
2024. augusztus 1 - Képek: Getty Images Hungary
2024. augusztus 1 - Képek: Getty Images Hungary
Ha valakinek kinti cicája van, akkor valószínűleg fokozottan figyel arra, hogy kertje amennyire csak lehet, macskabarát legyen. Ez gyakran azt jelenti, hogy alternatív módszerekkel veszi fel a harcot a kártevőkkel szemben, most pedig ezek közül mutatunk be néhányat.
Amikor valakinek kisállata van – legyen szó kutyáról, macskáról vagy egyéb kedvencről –, az élet számos területén figyelembe kell vennie őket is. Hiszen amikor házi kedvencet viszünk haza, akkor vállaljuk érte a felelősséget, még akkor is, ha ez néha kompromisszumokkal jár. Egy macskás háztartásban ilyen kompromisszumokat megkövetelő fejtörő lehet, hogy hogyan mentse meg egy hobbikertész a kedves kis palántáit vagy a már régóta gondozott növényeit, beleértve a szobanövényeket is a kártevőktől. Sajnos ez egy valós probléma, aminek elkerülése érdekében sokan rögtön a konvencionális rovarirtó szerekhez nyúlnak. Ám ezek legtöbbször nem kisállatbarát termékek, ami rövid vagy akár hosszú távon problémát jelenthet kedvencünk egészségére nézve. Ezek helyett hoztunk néhány biztonságos növényvédő megoldást.
Amikor az otthoni kertészkedésről van szó, fontos figyelembe venni kedvenceink egészségét is. Ezért is írunk gyakran azokról a növényekről, amelyek veszélyt jelenthetnek számukra. A macskák esetében pedig nem csak kint kell erre figyelmet fordítani, ugyanis egy benti cica is találkozhat rá veszélyes növényekkel. A kutyákkal ellentétben ugyanis a macskáknál nem elég, ha csak magasabbra tesszük ezeket, hiszen könnyedén felmásznak bárhová, ha valami felkelti a kíváncsiságukat. Éppen ezért nem mindegy az sem, hogy mivel védekezünk a kártevők ellen, hiszen bajszos kedvenceink hírhedt tulajdonsága, hogy előszeretettel megrágcsálják az otthoni növényeket.
Tagadhatatlan, hogy bizonyos helyzetekben szükség lehet rovarirtó szerekre, ám az is bizonyított, hogy a legtöbb konvencionálisnak mondható rovarirtó szer összetevői nem feltétlenül tesznek jót az egészségnek. Nem is kérdés, hogy ezek a szerek veszélyesek lehetnek házi kedvenceink számára is, főleg, ha nem vagyunk elővigyázatosak.
Ha mégis ilyeneket kell használnunk, akkor:
Ezek egyébként jótanácsként szolgálhatnak a később említésre kerülő kártevőirtó szerek használatára vonatkozóan is. Bár kisállatbarát alternatívák, jobb a békesség, főleg egy cica esetében, aki képes felugrani akár az ágyásba is.
Számos növénytársítási útmutatót lehet találni az interneten. A növénytársításoknál az az alapvető elgondolás, hogy olyan növényeket ültetünk egymás mellé, amelyek valahogyan segítik egymást.
Még egy otthoni konyhakertre is érdemes lehet úgy gondolni, mint egy mini-ökoszisztémára, ahol mindennek (bizony, még a rovaroknak is) megvan a maga helye és szerepe. A legtöbb rovarirtó használatával sajnos könnyű felborítani ennek a kis ökoszisztémának az egyensúlyát. Környezetbarát szemlélettel inkább törekedjünk arra, hogy minél több olyan rovart vonzzunk be a kertünkbe, amelyek minimalizálják a kártevők populációját. Ehhez olyan növényeket ültessük, amelyek elűzik a káros rovarokat, esetleg magukhoz vonzzák őket, elvonva ezzel a figyelmet a fontosabb növényekről. Jó választás lehet erre a célra a sarkantyúka, illetve a bársonyvirág, más néven büdöske. Ezek közül semelyik nem mérgező a macskákra nézve, bár a büdöske okozhat enyhe gyomorproblémákat, ha elfogyasztják.
Való igaz, hogy ez beltéren nem feltétlenül a legegyszerűbb, vagy akár a legelérhetőbb megoldás. De ha a kerti ágyásokhoz keresünk macskabarát alternatívát, akkor ez egy nagyon jól használható, teljesen természetes megoldás. Az egyedüli buktatója, hogy érdemes mindig utánanézni az adott növényeknek, hogy éppen azok mennyire kisállatbarát választások.
Biztonságos rovaríróként hivatkozunk rájuk, de fontos tisztázni, hogy ez a hígított formájukra vonatkozik. Hígítatlan formában okozhatnak enyhébb vagy néhány esetben súlyosabb reakciót, ám ezt könnyű elkerülni azáltal, hogy olyan helyre tesszük ezeket a szereket, ahol nem férhet hozzá kedvencünk. Ezek a megoldások ugyan olyan hatékonyan használhatóak beltéren is, mint a kertben, ám a fenti előírásokat érdemes betartani.
A neem olajban található azadirachtin felveszi a harcot a nem kívánt kártevők ellen. Emlősökre és madarakra nem mérgező, tehát biztonságosan lehet használni egy olyan kertben is, ahol nap mint nap megfordulnak kedvenceink. Érdemes részletesen utánaolvasni a megfelelő használatának, mert direkt érintkezve mind a hasznos, mind a kártevő rovarokra közel ugyanolyan hatással van. Az ajánlott hígítási arány általában 1 teáskanál neem olaj 1 liter vízhez.
A kasztíliai szappan széleskörűen felhasználható. A kertben is segítségünkre lehet, jó szolgálatot tesz például levéltetvek, takácsatkafélék és hasonló kártevők ellen, direkt rájuk fújva a kasztíliai szappan és víz keverékét. A szappan ebben a mennyiségben nem káros a háziállatokra, így biztonságosan használható a kertben. Sokan a kasztíliai szappan helyett a fekete szappant használják, ami hasonlóan hatásos lehet, és a használatára közel azonos szabályok érvényesek. Az ajánlott hígítási arány általában 1 evőkanál folyékony kasztíliai vagy fekete szappan 1 liter vízhez.
Természetesen mindenki maga dönti el, hogy mit használ a kártevők ellen, és hogy mennyire hajlandó a kompromisszumokra, amikor a konyhakertjéről vagy a benti növényeiről van szó. Az is való igaz, hogy számos olyan lépést tehetünk, amivel megvédhetjük kedvencünket, miközben nem változtatunk a jól bevált módszereken. De ha valaki nyitott az alternatív megoldásokra, és hajlandó arra, hogy egy „természetközelibb” kertet alakítson ki, akkor a fenti megoldások lehet, hogy pont jól jönnek, vagy legalább ötletet adnak, hogy merre érdemes keresni.
A macskabarát kert kialakítása nem egyszerű, de nem is lehetetlen. Egy korábbi cikkünkben megosztunk néhány tippet arra vonatkozóan, hogy milyen kertrendezési gyakorlatokat érdemes elengedni, ha macska él a kertünkben.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek