hirdetés

Ezeket a szembetegségeket macskáktól kaphatjuk el

Gerhát Petra

2024. augusztus 21 - Képek forrása: Getty Images Hungary

Bár nagyon szeretjük őket, egyes esetekben nem árt az óvatosság, ha a macskáktól nem szeretnénk kellemetlen szembetegségeket kapni.

hirdetés

Egyes, macskák által terjesztett betegségek a gazdáik szemére is veszélyesek lehetnek. Bár legtöbben, a fertőzéses, állatról emberre terjedő betegségek, a zoonózisok szemészeti vonatkozásaira gondolnak, ezek csupán egy részét képezik a háziállatokkal kapcsolatos emberi szemészeti problémáknak – írja az Egészségkalauz. Lássuk milyen szembetegségeket kaphatunk el macskáktól.

Érintéssel és a levegőből is elkaphatunk betegségeket a macskáktól

A macskák által terjesztett betegségek elkerülhetőek 

A lap prof. dr. Holló Gábor, a Szemészeti Központ szemész szakorvosa segítségével járta körbe a háziállatokhoz, házi kedvencekhez kapcsolódó szemészeti betegségek, sérülések kérdéseit.

A szakember szerint macskák által terjesztett betegségek közül az egyik  leggyakoribb a macska egysejtű élősködője okozta ideghártya- érhártya fertőződés. Az élősködő, mely a betegséget okozza, a Toxoplasma gondii, a betegség neve toxoplazmózis. Becslések szerint a ma élő emberiség 30-50 százalékát fertőzte meg, és fertőzöttebb helyeken a lakosság kétharmadában kimutatható. Nem csak kedvencünk lehet a fertőzés forrása. Sokkal gyakoribb, hogy friss, nem jól megmosott zöldség vagy gyümölcs a bűnös.

Amikor először megfertőződünk, enyhe influenzaszerű tüneteink lehetnek, de a legtöbben észre sem veszik. A terhes nők számára a helyzet sokkal aggasztóbb, mert a magzatnak maradandó károsodást okozhat, de a fertőzötteknek többnyire nincs egészségügyi problémája vagy észrevehető tünete. Azonban egyes esetekben a szemünk is érintett lehet.

A fertőzés a központi idegrendszerben, így a szemben is, gyulladásos gócokat hoz létre, melyek az élet során elhegesednek.

A toxoplazmózis kórokozója beszáradt formában, a szálló porral, a levegővel jut a szervezetbe. A betegség által okozott gyulladás többször is kiújulhat a kórokozó aktiválódásától. A macskáktól elkapható betegség ráadásul nem csak várandós édesanyára, a csecsemőre is hatással van.

„A gyermekkel szinte vele együtt született érhártya gyulladás és az azt követő hegesedés az, ami jelentős, hiszen az éleslátás helyét elfoglaló, maradandó, nem megszüntethető hegeket eredményez. Az állapot kezelhető, de a legfontosabb természetesen a megelőzés”

– összegzi a szakorvos.

Így kerülheted el a betegséget

A legjobb, ha lakásban élő, benti cicát tartunk, és azt ellenőrzött, toxoplazma-mentes tenyészetből vásároljuk meg. A Toxoplasma gondii nem kötelezően van jelen a házi macskákban, így csak azon állatok terjesztik ezt a zoonózist, melyek a kórokozót hordozzák. Tehát a kórokozótól mentes macska semmilyen veszélyt nem jelent. A legtöbb cicánál a fertőzés észrevétlen marad, leginkább nagyon fiatal vagy nagyon idős példányokra lehet veszélyes. Arról, hogy milyen tünetekkel jár ez a betegség a macskáknál, ebben a korábbi cikkünkben írtunk.

A megelőzés érdekében az a legfontosabb, hogy a macskánkat rendszeresen féregtelenítsük.

A macska allergia is okozhat szembetegséget

Az úgynevezett macskaszőr allergia, illetve túlérzékenység az állatok nyálában lévő egyes fehérjékre alakul ki. Amikor a macskánk a saját testét tisztítva nyálát a szőrére keni, majd a vedlés során a finom szőrszálak a levegőbe kerülnek, ,könnyen allergizálhatnak minket, gazdikat is. Ha kedvencünkhöz hozzábújunk, akkor pedig direkt módon kerülhetnek a szem környékére, illetve a kötőhártyára a szőrszálak.

Az allergiás megbetegedések változatos és látványos tünetekkel járnak

Az allergia típusa változhat a szemész szakorvos szerint: lehet azonnali típusú, amikor az érintkezés után, néhány percen belül vörös, duzzadt szemhéjakat és kötőhártyát tapasztalunk. A szem kinyitása nehézkessé válik és erőteljes, viszkető érzés jelenik meg. Mindez azonban, ha a szem környékét finoman leöblítjük tiszta csapvízzel és a szemet nem dörzsöljük, néhány óra alatt teljesen elmúlik.

Más esetben a betegség miatti krónikus irritáció kötőhártya állandó pirosságával, könnyezéssel, illetve krónikus nyiroksejt-felhalmozódással jelez. Prof. dr. Holló Gábor felhívta a figyelmet arra, hogy ebben az esetben érdemi szemorvosi vizsgálat szükséges az elváltozás okának kiderítéséhez.

macska betegségei toxoplazmózis zoonózis
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!